O víne – kategorizácia vín

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN, VÍNO

FM roseNa základe Smernice Európskej únie sa zmenilo označovanie vín tak, ako sme ho poznali doposiaľ. Etiketa na fľaši nemusí obsahovať označenie či ide o stolové víno alebo akostné. Stačí označenie odrody a ročníka, resp. oblasti odkiaľ víno pochádza. Tak sa môže stať, že si síce kúpime odrodové víno, ale podradnej kvality. Poďme sa teda pozrieť na nové rozdelenie vín:

1.Kategória bez označenia pôvodu – sem patria menej kvalitné vína, výrobcovia môžu pôvodnú značku zmeniť na odrodový názov

2.Víno s chráneným zemepisným označením – uvedieme príklad : Južnoslovenská vinohradnícka oblasť

3. Víno s chráneným označením pôvodu – napríklad: Malokarpatské akostné víno s prívlastkom. Do tejto kategórie patria najkvalitnejšie vína. Na Slovensku máme podľa zákona 6 hlavných vinárskych oblastí – Malokarpatská, Nitrianska, Južnoslovenská, Stredoslovenská, Východoslovenská a Tokajská. Keď si chcete zadovážiť, alebo darovať kvalitné slovenské víno – hľadajte práve takéto označenie oblastí. Pre fajnšmekrov prívlastky typu  „neskorý zber“, alebo „bobuľový zber“ naďalej zostávajú v platnosti.

O víne (1)

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN, VÍNO

couple-drinking-red-wineViac ako 3500 rokov pred naším letopočtom bolo vinárstvo vysoko rozvinuté v Egypte a Babylone. Oblasti jeho rozšírenia boli závislé od pestovateľských podmienok a tak sa víno i vinárstvo rozšírilo z Kréty a starého Grécka do neďalekého Talianska, Španielska a oblasti Čierneho mora. Rimania potom šírili víno ďalej po Európe.

Ovídius tvrdil, že víno dodáva odvahu, podľa Pasteura je víno najhygienickejším a najzdravším nápojom. V Novom zákone, konkrétne v prvom liste sv.Pavla Timotejovi sa píše: „…nepi už iba vodu, ale pre svoj žalúdok a časté choroby užívaj trochu vína.“ Sám Ježiš premenil na svadbe v Káne Galilejskej vodu na víno. Víno je teda výnimočný nápoj, ktorý v dejinách zohrával dôležitú rolu nielen pri slávnostných a spoločenských udalostiach, ale mal významné poslanie i v ľudovom lekárstve, kde mu boli pripisované nadprirodzené účinky. Všetkého veľa škodí a tak aj víno sa musí požívať s rozvahou a rozumom. Tu vás určite napadne tá známa veta „In vino veritas“. Pokračovať v čítaní

Víno

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN, VÍNO

cervene vinoV tejto časti sa budeme venovať ušľachtilému a kráľovskému nápoju. Víno sa vyrába z jednej z najstarších kultúrnych rastlín – viniča hroznorodého. Jeho pôvodným územím je stredná Ázia, Kaukaz a oblasti Čierneho a Kaspického mora. Vďaka jeho ušľachtilej chuti a blahodárnemu účinku na organizmus človeka sa rozšíril do celého sveta. Hovorí sa, že víno je ako žena – krásne, tajuplné a príťažlivé. Je dobré, múdre a náročné. Je nevyspytateľné. Byť znalcom vína sa určite vyplatí – treba ho však poznať a rozumieť mu. Ste teda pripravení na vzrušujúcu exkurziu jeho poznávaním?