Láska k peniazom…

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

Tento článok nám poslal jeden čitateľ Mladý a úspešný s otázkou „Je koreňom všetkého zla láska k peniazom?“

Všetci vieme, že peniaze môžu byť zdrojom pokušenia. Ako však môžu byť „koreňom všetkého zla“ – obzvlášť dnes, keď mnohí ľudia cítia ich nedostatok? Odpoveď nám dáva svätý Ignác z Loyoly vo svojich Duchovných cvičeniach. V meditácii o kráľovstve Satana odhaľuje, ako diabol hľadá spôsob, ako nás zotročiť prostredníctvom bohatstva. Bohatstvom v skutočnosti jeho pokušenia začínajú a pokračujú falošnou prestížou, ktorá z neho pochádza. A odtiaľ je to už len malý krôčik k pýche, ktorá je matkou všetkých hriechov. Problémom teda v skutočnosti nie je naša peňaženka, ale naše srdce.
Sme stvorení tak, aby sme si niečo vážili, ctili. Ak sa však príliš zameriame na svoj majetok, môže sa nám stať modlou. A ak sme obdarení hojnosťou a nadbytkom, začneme si myslieť: „Mám všetko!“ Háčik je však v tom, že vždy chceme viac, pretože naše srdce je stvorené pre večného Boha, a nie pre konečné bohatstvo. To isté sa však môže stať, aj keď sme príliš chudobní alebo práve prežívame ťažké obdobie. Nedostatok nás môže natoľko gniaviť, že začneme závidieť tým, ktorí majú veľa. Tým strácame zo zreteľa milujúceho Otca, ktorý nás drží vo svojich rukách.
Protilátkou na falošnú pýchu, pochádzajúcu z bohatstva, a na závisť a chamtivosť, pochádzajúce z nedostatku, je to, čo svätý Ignác nazval „duchovná chudoba“. Znamená to v pokore prijať skutočnosť, že všetko, čo mám, pochádza od Boha. Je to tá istá chudoba, akú nám ukázal Ježiš: hoci bol Boží Syn, „zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu“ (Flp 2, 7). Keď nasledujeme Ježiša a všetko podriadime Bohu, zakúsime, že mu naozaj slobodne slúžime.
Skús sa zamerať na svoje duchovné bohatstvo. Boh ťa požehnal „všetkým nebeským duchovným požehnaním“ (Ef 1, 3). Si jeho dieťa! Skrze kríž ti bolo odpustené a celý si sa uzdravil. Stará sa o teba milujúci Otec. Nič, čo tento svet ponúka, nikdy nemôže zaujať jeho miesto!

Miro

Pohľadávky pod kontrolou…

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

Tí z vás, ktorí buď podnikáte, alebo priamo vo firmách riadite procesy, vplývate na dodávateľsko-odberateľské vzťahy viete, že dnes je na Slovensku obdobie, kedy rastie druhotná platobná neschopnosť firiem, ale aj občanov. Dramatický nárast tohoto fenoménu nezapríčinila iba hospodárska kríza, ale aj „výchova“ obchodných vzťahov, ktoré sa na Slovensku udomácnili. Mnohé firmy, či podnikatelia preto systémovo trpia napríklad nedostatkom cash-flow, čo v mnohých prípadoch ohrozuje ich ďaľšiu existenciu. Je preto na mieste si povedať zopár užitočných rád, či skúseností, ktoré pomôžu prelomiť tento začarovaný kruh.

OBOZRETNOSŤ

Keď máte akéhokoľvek odberateľa – preverte si ho. Internet však nie je všemocný nástroj. Zberu informácií, referencií, kontaktov od existujúcich zákazníkov, vrátane osobnej návštevy by malo byť samozrejmosťou. Sme súčasťou europriestoru, takže obozretnosť je určite namieste. Existujú však aj spoločnosti, ktoré za nízky poplatok poskytnú hodnoverné údaje o odberateľovi (ktoré získavajú z trhu) a táto informácia má preto cenu zlata. Pokračovať v čítaní

Manažér svojho života.

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

Udalosti posledných dní, sú prepletené negatívnymi správami, kam pozrieme, či už TV, Internet, MHD a názory cestujúcich. Nikto nemá peniaze nazvyš, smútok z nedostatku nových technologických hračiek sa v mnohých prípadoch súčasnej doby prenáša do nedostatku základných vecí potrebných pre život. Na mieste je otázka „ako si hospodáril Ty? Keď si mal dostatok?“ Keď si si mohol vyberať prácu a ľahkovážne dávaš výpoveď ? Máš hračky? Na plátky, spotrebné úvery? Potrebuješ také veci skutočne k životu??? Priznajme si čitatelia www.mlady-uspesny.sk ako často sme odložili nejaký ten centík? Nezáleží na sume, ale na vlastnej vytrvalosti a systematickom odkladaní. Alebo ako často sme si povedali, ale veď o chvíľu bude výplata opäť, potom odložím?… Zrazu prešiel celý rok, nielenže nám nič neostalo, ale ešte tie darčeky tak „natesno“ z decembrovej výplaty kúpenej nás finančne tlačia k zemi… A pritom sme tvrdili ostatným, že „ja na to nemám čas inokedy“. Pravdou však je, že nie čas, sme nemali, ale peniaze… Pokračovať v čítaní

Naše deti a peniaze…

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE, DŽENTLMEN, OTCOVSTVO

Rozumejú vaše deti peniazom? Učíte ich, aby im rozumeli? Zasväcujete ich postupne do tajov finančnej gramotnosti, alebo ich nechávate len tak na pospas ich vlastným skúsenostiam…. ? Viete, koľko detí u nás priemerne rozumie peniazom? Žalostne málo. Čím to je? Nepoteším vás odpoveďou: je to častokrát tým, že my sami máme v oblasti finančnej gramotnosti riadne medzery…
Šokujúce! Pravdepodobne sa zhodneme na tom, že musíme začať s výučbou našich detí v tejto oblasti. Prečo by rodičia mali začať učiť svoje deti? Možno aj preto, aby sa vyvarovali tých chýb, ktorých sa sami dospustili. Veď keď nám niekto povie, že sme finančne negramotní – berieme to ako vážnu urážku našej dôstojnosti, nášho postavenia, našej hrdosti…. Nezáleží na tom, koľko mesačne zarábate, aký titul máte, ale na tom, ako múdro viete peniaze použiť. Je dosť možné, že nechcete učiť svoje deti finančnej gramotnosti.  Tu mi nedá nepoložiť jednoduchú otázku:  vážne chcete, aby sa aj ony dostali do finančných ťažkostí? Pokračovať v čítaní

Ako poraziť finančný dlh

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

Ste jedným z tých ľudí, ktorí majú toľko peňazí na konci mesiaca ako mali na jeho začiatku? Tento článok vás bude motivovať k tomu, aby ste si vybudovali dôležitý návyk šetrenia peňazí.

Jediným spôsobom ako sa zbaviť dlhov je, po prvé, porozumieť tomu, prečo máte dlhy.

Niektorí z nás neušetria peniaze ani keby naša ďalšia výplata vzrástla. Niektorí z nás neušetria peniaze ani keby niekto za nás zaplatil všetky naše splátky. Niektorí z nás neušetria peniaze ani keby naše deti odišli z domu. A niektorí z nás by neušetrili ani euro, ani keby som im hneď teraz dal do ruky 100 000 eur v hotovosti.

Ako to viem?

Pretože šetrenie peňazí má veľmi málo spoločného s čiastkou peňazí, ktorú máte. V skutočnosti, šetriť začnete až vtedy, keď sa to stane vašim emocionálnym návykom, keď začnete zaobchádzať s peniazmi každý deň inak.

Takže tu sú možnosti, prečo môžete mať dlhy: Pokračovať v čítaní

Vaše finančné zdravie

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

Dúfam, že každý rok chodíte na zubnú prehliadku alebo aspoň na zubné hygienické posedenie. Ak nie, choďte a navštívte www.smileclinic.sk a potom sa vráťte ku tomuto článku. Váš zubár / hygienik sa vás opýta na vašu ideu ideálneho úsmevu, urobí vám OPG rőntgen a potom urobí svoj kúzla, aby to uskutočnil.

Podobné každoročné kontroly zaberajú miesto v životoch úspešných ľudí. Sú to každoročné finančné kontroly. Ale namiesto analyzovania vašich zubných kazov a krvácajúcich ďasien môžete zhodnotiť vaše dobré dlžoby (hypotéky) a zlé dlžoby (lízing / splátky). A namiesto toho, aby ste pozerali na svoj OPG rőntgen, môžete sa pozrieť na vaše úspory a odhadnúť vašu schopnosť reagovať na prípad finančnej núdze.

Ako som napísal v predchádzajúcom článku, počas roka sa môže veľa stať. Menia sa zamestnania, telefónne čísla, menia sa vaše potreby, daňové zákony a aj váš život sa mení.

Mysliac na toto všetko, dal som dokopy pár otázok, ktoré vám môžu pomôcť diagnostikovať vaše finančné zdravie:

Rastie váš osobný čistý majetok?

Váš osobný čistý majetok je jedným z najlepších meradiel vášho finančného zdravia a poskytuje jednoduchý spôsob ako zistiť, či by sa mohol vynoriť dlhodobý problém. Pri kalkulácii jednoducho odpočítajte, čo dlžíte (vaše záväzky) od toho, čo vlastníte (vaše aktíva). Takže hoci aj vaše aktíva nerastú, váš osobný čistý majetok sa vylepší, ak splácate vaše dlhy. Pokračovať v čítaní

Kroky ku finančnému úspechu v roku 2010

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

Ak je jedným z vašich cieľov na rok 2010 prevzatie kontroly nad vašimi financiami, tieto finančné základy mlady-uspesny vás môžu sprevádzať na ceste. Tu sú jednoduché, ale efektívne kroky, ktoré môžete použiť na vybudovanie lepšej finančnej budúcnosti.

Sledujte každé euro, ktoré do vášho života prichádza alebo z neho odchádza

Toto je najlepší spôsob ako si uvedomiť to, ako peniaze vo vašom živote skutočne prichádzajú a ako odchádzajú ako protiklad toho, ako si myslíte, že prichádzajú a odchádzajú. Toto je krok, ktorý má najväčší vplyv.

Nezáleží na tom ako sledujete vaše výdavky – najdôležitejšou vecou je sledovať to.

  • Môžete si to zapisovať do malého notesa
  • Môžete si to písať do svojho telefónu ako to robím ja
  • Môžete zbierať bločky a potom si to môžete zapisovať ako dokument do svojho počítača

Nech si vyberiete akúkoľvek metódu, vydržte pri nej. Urobte z toho návyk. Nemeňte čísla. Zaznamenajte si vaše transakcie čo najskôr. A hlavne, nesúďte sa. Sledovanie vašich výdavkov je precvičovaním zbierania dát; nie je to vhodný čas na menenie vašich návykov.

Vytvorte si rozpočet Pokračovať v čítaní

Ako rozumieť peniazom a mať ich pod kontrolou – 2.časť

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

osobne vydavkyPokračujeme druhou časťou článku, ktoý je prevzatý so súhlasom autora Jána Zbojeka z publikácie Šlabikár finančnej gramotnosti.

Peniaze v rukách šikovných, vzdelaných ľudí sa doslova množia a tie isté peniaze v rukách babrákov sa strácajú a prinášajú iba nešťastie a tragédie. Rozdiel medzi bohatými a chudobnými je len v tom, ako im rozumia a ako sa o ne starajú. Bohatí ľudia si peniaze vážia, nemíňajú, šetria a investujú. Chudobní ľudia si peniaze nevážia, míňajú, nešetria a žijú pre prítomnosť. Nakupujú spontánne, vždy, keď sa im niečo zapáči, aj za cenu pôžičky.

Kontrola peňazí. Pokračovať v čítaní

Určovanie hodnoty vášho imania pre motiváciu

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, FINANCIE


meranie hodnoty

Napriek tomu, že som v matematike hrozný, mám rád grafy, štatistiky a merania. Páčia sa mi obrazy, ktoré vytvárajú.

Neustále meranie je pre mňa ľahký spôsob na to, aby som zistil ako dobre pracujem. Dovoľuje mi posudzovať veľmi jasným spôsobom, či napredujem a či robím kroky smerujúce k mojim cieľom.

Denne odmeriavam, čo zjem, čo robím, koľko miniem, koľko zákazníkov získam, koľko ľudí číta moje články, dokonca aj to, koľko typov hádok mám so svojou priateľkou a potom mesačne kontrolujem moje pokroky oproti minulému mesiacu. Spočiatku bolo ťažké dodržiavať tento návyk – neustále zapisovanie do môjho vreckového PC, ale teraz si bez toho neviem predstaviť koniec mesiaca.

Dlhý čas som bol posadnutý porovnávaním rôznych aspektov môjho života s inými ľuďmi. Úspešnejšia spoločnosť, úspešnejšia webová stránka, úspešnejšia kapela. Ale cítil som sa kvôli tomu prázdny. Každý deň, dokonca každú hodinu sa našiel ďalší spôsob ako porovnávať môj úspech s niekým iným a nikdy som nemohol vyhrať všetky boje alebo aspoň väčšinu z nich. A čo bolo ešte horšie, keď som si večer kládol hlavu na vankúš, bol som to len ja. Nebol tam nik, s kým som sa mohol porovnať a keď som mal aj v nejakej oblasti života väčší úspech než iní, väčšinu času som sa tým necítil naplnený.

Po čase som začal v mojom meraní úspechu nachádzať veľa sily. Pokračovať v čítaní

Objavte svoje osobné finančné princípy

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

financne principyČo je pre mňa dôležité? Ako moje hodnoty ovplyvňujú moje finančné rozhodnutia? Tu je niekoľko kľúčových otázok, ktoré som si začal klásť, keď som sa hlbšie ponoril do písania o osobných financiách. Ku zvyšovaniu vašich financií je dôležité získať jasnejšie porozumenie vašich finančných hodnôt.

Prestavte si, že váš celkový príjem v domácnosti sa práve znížil na polovicu z dnešnej úrovne. Nie je to pritiahnuté za vlasy, že jeden alebo obidvaja zarábajúci z rodiny sa ocitnú čiastočne alebo úplne nezamestnaní. Pokračovať v čítaní

« Staršie články