Úspech za 10 minút
Napísal Radovan Jenčík
Zaradené pod SEBADÔVERA
Veľká miera nášho sebavedomia vychádza z nášho sebahodnotenia. To ako sa hodnotíme, aký postoj máme sami k sebe, je zas výsledkom mnohých činiteľov jedným z nich je spôsob akým o sebe premýšľame. Ako o sebe premýšľame, je zas z veľkej časti produktom našich skúseností lepšie povedané, spomienok na naše skúsenosti. Ak chceme ísť plávať, a našou spomienkou je, že keď sme sa o to naposledy pokúsili skoro sme sa utopili, je celkom logické, že v tejto situácii sa zhodnotíme ako nekompetentní a teda ani naše sebavedomie nebude najvyššie. Naopak ak sme vyhrali plaveckú súťaž 3 roky po sebe, náš skok do vody nebude vyžarovať ani to najmenšie zaváhanie. To ako sa na svet dívame, to ako ho vnímame a ako veci (osoby) samých seba hodnotíme, JE VÝSLEDKOM SÚBOJA MEDZI REALITOU A NAŠOU TENDENCIOU SKUTOČNOSŤ SKRESĽOVAŤ. Problém pre naše sebavedomie nastáva, keď začneme skresľovať túto realitu negatívnym smerom. Je vtipné, že si nepamätáme, keď nám niekto poďakuje, ale ak to nespraví alebo nás nejak urazí máme tendenciu spomínať na to do konca života. NEGATÍVNE EMÓCIE MAJÚ VO ZVYKU ZAKORENIŤ SA V NAŠEJ MYSLI VÝRAZNEJŠIE ako pozitívne a tým pádom spomienky, ktoré sú takto nabité, majú vo zvyku častejšie prechádzať do vedomia. A to je tiež dôvod, prečo je toľko úžasných, schopných a rozumných ľudí až prekvapivo nesebavedomých. Každý deň sa nám v hlave tvorí tisíce myšlienok. Ak je pre nás bežné každý deň si pripomínať naše zlyhania, to ako nám niekto ublížil, alebo situácie kedy sme niečo nezvládli a opakujeme si ich stále dookola, naše sebahodnotenie klesá. Sústredime sa na myšlienky, ktoré nás v našich vlastných očiach zrážajú. Krmíme zlého vlka. Aké by ale bolo, využiť svoje myšlienky inač? Čo ak nie sme až takí neschopní ako si myslíme, len to nevidíme? Čo ak sme len jednoducho už zabudli na všetky tie úspechy, ktoré sme dosiahli a to je dôvod, prečo si neveríme?
Riešenie
Aby si si zdvihol svoje sebahodnotenie a tým dopomohol zdvihnúť si aj sebavedomie, presuň svoju koncentráciu na svoje úspechy namiesto spomínania (sústredenia sa) na negatíva. To môžeš spraviť viacerými spôsobmi, v tomto článku ti ponúknem rovno dva. Najlepšie spravíš ak ich skombinuješ.
PRVÝ SPÔSOB: Vytvor si zoznam osobných úspechov. Vezmi si papier (A4), pero, a napíš na začiatok minimálne 20 úspechov, 20 vecí, ktoré sa ti v živote podarili, ktoré ti vyšli. Toto ti dopomôže vyloviť v pamäti mnohé spomienky, ktoré si už takmer stratil. Výhoda tejto metódy je, že ti zvýši sebavedomie prakticky instantne. Zoznam, ktorý si pripravíš, si časom dopĺňaj, píš tam všetko čo považuješ za životný úspech a nebuď skromný. Existuje ešte ďalší efekt tohto prístupu. Keď sa pozrieš na svoj zoznam úspechov, možno si uvedomíš, v čom si naozaj dobrý a čo ťa baví. Toto ti tiež pomôže nasmerovať samého seba do ďalšieho života na cestu, ktorá ťa bude napĺňať, čo ti opäť zvýši sebavedomie.
DRUHÝ SPÔSOB si vyžaduje trochu viac času a energie, výsledkom je však dlhodobejší efekt. Svoje úspechy si totižto budeme zapisovať každý deň. Je dobré, ak ich budeme vpisovať do jedného na to určeného zošita, v ktorom si vytvoríme 5 stĺpcov. Prvý bude obsahovať dátum, ďalšie 3 budú pre 3 naše úspechy, ktoré sme v daný deň dosiahli, a posledný stĺpec bude obsahovať vždy číslo od 1 do 10, ktoré určí, nakoľko “úspešný” náš deň bol. TÝMTO SA NAUČÍME DRŽAŤ NAŠU POZORNOSŤ NA POZITÍVNYCH UDALOSTIACH. Keď budete potrebovať energiu, jednoducho si zoznam prečítajte a to vás nakopne, pretože si uvedomíte, že na to máte! Nech už ide o čokoľvek…
Pretože, ty na to naozaj máš…
Nemáte prácu? Začnite podnikať!
Napísal Kamil
Zaradené pod SEBADÔVERA
Synonymom úspechu sa v našej spoločnosti stali peniaze a tak ak chce byť niekto úspešný, tak to ide ruka v ruke s peniazmi. Zarobiť ich však vôbec nie je jednoduché a to predovšetkým pre mladých ľudí. Štatistiky nezamestnanosti mladých ľudí sú alarmujúce. V tomto smere patríme k najhorším v Európskej únií. Problémov je viac. Súvisí to s kvalitou, presnejšie nekvalitou škôl, ktoré sú málo zamerané na prax, ktorú zamestnávatelia označujú za nevyhnutnosť.
Chyba je však aj v študentoch, ktorí si vyberajú študijné odbory s nulovou alebo minimálnou šancou na uplatnenie. Zatiaľ čo študentov psychológie, sociálnej práce alebo etnológie každý rok pribúda, tak na technických odboroch je prázdno.
Ak ste si však zlú školu už vybrali a neviete ako ďalej a nedarí sa vám nájsť zamestnanie, tak skúste začať podnikať. Možno to príde niekomu až príliš odvážne a hneď si predstavíte kvantum problémov a komplikácií, ale dá sa to. Len treba chcieť a treba začať.
Vybrať si predmet podnikania býva často kameňom úrazu. Nájsť niečo, kde nie je preplnený trh, býva veľmi náročné, ale zabudnite na to, že musíte vymyslieť nový Microsoft alebo Facebook. Stačí si nájsť oblasť v ktorej vynikáte a robte to, čo ostatní, ale robte do lepšie! Okolo seba máte množstvo skúsených ľudí, ktorí vám radi poradia. Pozor však na notorických „sťažovateľov“. Tí sa vám postarajú o dostatočne výdatnú demotiváciu. Tých sa radšej stráňte! 🙂
Ďalší problém, ktorý každého hneď napadne je kapitál. Je veľa biznisov, ktoré sa dajú rozbehnúť aj bez úvodnej investície a navyše existujú aj pôžičky, ktoré vám aspoň na úvod môžu veľmi pomôcť. Dobrý nápad radi podporia aj skúsení investori, ktorí vám okrem peňazí môžu poskytnúť aj ich know-how a množstvo skúseností. Takže prvým úspešným krokom pri získavaní kapitálu je dokonale pripravený podnikateľský zámer, alebo projekt s detailnou kalkuláciou ktorá potenciálnemu investorovi ukáže, že to s podnikaním myslíte vážne.
Dôležité je, aby ste nehľadali ďalej problémy, ale proste to skúsili. Čo v prípade, keď to nevyjde? Skúste to znova! Nie všetko v živote vyjde na prvý pokus, dôležité je, aby ste sa vedeli poučiť z vlastných chýb. Poznáte to Churchilovské „…nikdy, nikdy, ale nikdy sa nevzdávajte!“
Množstvo ďalších užitočných informácií získate na informačných stránkach začínajúcich podnikateľov.
Preteky
Napísal Kamil
Zaradené pod SEBADÔVERA
Bola raz jedna skupina žabiek, ktoré sa chceli pretekať. Chceli sa dostať na veľmi vysokú vežu. Na atrakciu sa prišlo pozrieť veľmi veľa divákov, aby si pozreli súťaž a povzbudzovali žabky.
Súťaž sa začala…
Z prítomných divákov nikto neveril, že sa niektorej zo žabiek sa podarí dostať až na vrchol veže. Krútili hlavami a hovorili: „Ó, to je príliš namáhavé… Nikdy sa im to nepodarí!“ Alebo: „To sa im nemôže podariť, lebo veža je príliš vysoká!“
Žabky začali zaostávať… S výnimkou jednej, ktorá sa svižne ťahala stále hore a hore…
Diváci kričali: „Je to príliš únavné! Nikto sa tak vysoko nedostane!“ Jedna žabka za druhou to vzdávali a otáčali sa nazad… Pokračovať v čítaní
Americký sen
Napísal Kamil
Zaradené pod SEBADÔVERA
Každý dobre pozná príbehy o americkom sne, v ktorých sa v priebehu jednej noci obyčajný človek niekedy bez veľkých ambícií a sebavedomia stane úspešným podnikateľom, slávnym športovcom alebo populárnym umelcom. Každý druhý film z Hollywoodskej produkcie nám ponúka recepty na tieto úžasné premeny. Edie Murphy a jeho Zamilovaný profesor. Z obézneho, nešikovného a hanblivého profesora sa stal živel, ktorý vynikal svojim šarmom, vtipom, odvahou a sebavedomím. Všetko vďaka zázračnému nápoju, ktorý si namiešal a vypil. Aj vďaka takýmto príbehom sa nám môže Amerika javiť ako krajina, kde sa sny menia na skutočnosť oveľa ľahšie ako hocikde inde na svete. Môj lektor z Detroitu hovorieval, že americký sen je len mýtus. Akási propaganda, ktorá bola a aj je nútená ľuďom, aby vykreslila Ameriku ako krajinu neobmedzených možností. Krajinu, kde sa všetky sny stávajú skutočnosťou, dobro a spravodlivosť víťazí nad zlom…
Ľudia milujú príbehy. V hrdinoch, vystupujúcich vo filmoch, hľadajú samých seba. Radi pozorujú ako sa zo škaredého káčatka stane krásna labuť, ako sa z otrhaného bezdomovca stane boháč v značkovom oblečení. Realita však nie je taká ružová ako nám to často médiá ponúkajú. Pokračovať v čítaní
Ako sa mať rád
Napísal Kamil
Zaradené pod SEBADÔVERA
Máte sa radi? Naučiť sa, ako sa mať rád môže byť ťažké, najmä v takých prípadoch, kedy nevieme čo to je, alebo potom vôbec netúžime. Kto myslí na sebalásku a samoľúbosť – ten nie je na správnej vlnovej dĺžke. Negatívne informácie, ktoré nás valcujú každý deň zohrávajú v našom podvedomí taktiež významnú úlohu v kultivovaní postoja „mať sa rád“.. Mnohé z týchto správ (stále hovoríme o negatívnych informáciách) boli zaznamenané niekedy v detstve…. Stavím sa, že mnohí z vás si ešte stále neuvedomujete, ako veľmi vás ovplyvnili (možno stále ovplyvňujú) vaši rodičia, kamaráti, učitelia!
Negatívne správy, ktoré ste možno počuli nemali priaznivý vplyv na vás: možno vám niekto hovoril, že ste boli babrák, nešikovný, na nič súci, neschopný atď. Keď s pokúsite spomenúť si na svoje detsvo – kto vás najviac chválil? A za čo? Ako často to bolo? Spomeniete si na nejakú príhodu, ktorá sa vám vryla do pamäti? Ako ste sa pri tom cítili? Pokračovať v čítaní
Čo očakávaš od života?
Napísal Kamil
Zaradené pod SEBADÔVERA
Zaujímavá otázka, však? Teraz by ste sa možno rozhovorili o vašich plánoch, snoch, túžbach, či nenaplnených potrebách. Niektorí by možno chvíľu premýšľali nad tým, čo povedať. Ja si pomôžem slovami môjho priateľa Richarda Bacha, citujem:
„Život po vás nechce, aby ste boli dôslední, krutí, netrpezliví, užitoční, nahnevaní, zbrklí, nepredpojatí, neurotickí, pozorní, neodvrávajúci, tolerantní, márnotratní, bohatí, nedocenení, jemní, chorí, ohľaduplní, zábavní, hlúpi, zdraví, chamtiví, krásni, leniví, zodpovední, pochabí, štedrí, poddajní, dôverní, pôžitkárski, usilovní, manipulatívni, schopní prenikavého pohľadu do podstaty veci, vrtošiví, múdri, sebeckí, láskaví, alebo obetovaní.
Život od vás chce, aby ste vnímali dôsledky všetkého, pre čo sa rozhodnete.
Každý človek a všetky udalosti existujú vo vašom živote preto, lebo ste si ich pritiahli. Čo s tým urobíte, závisí iba od vás.“
Čo teda očakávaš od života TY?
Tešíme sa na všetky vaše postrehy a skúsenosti v komentároch…. 🙂
5 krokov ako pritiahnuť to, čo chcete
Napísal Kamil
Zaradené pod SEBADÔVERA

1.krok: Napíšte si zoznam vecí, udalostí, či situácií, ktoré vo svojom živote NECHCETE
2.krok: Napíšte si zoznam vecí, udalostí, či situácií, ktoré vo svojom živote CHCETE
3.krok:Vymažte si všetky negatívne alebo obmedzujúce presvedčenia.
4.krok: Vedome preciťujte, že to, čo naozaj chcete už máte alebo to už robíte.
5.krok: Jednajte a konajte na základe vašich intuitívnych impulzov a dovoľte aby sa výsledky prejavili.
Nikdy neviete, čo je za rohom…
Napísal Kamil
Zaradené pod SEBADÔVERA
Boli odmietnutí so slovami: „Nepáči sa nám ich zvuk. Hudba a gitara už vyšli dávno z módy „.
(The Beatles)
Neúspešný vojak, farmár a realitný agent, ktorý odišiel ako 38 ročný pracovať k otcovi ako údržbár…
(Ulysses S.Grant – americký prezident)
Bol vyradený z vysokoškolského basketbalového tímu. Išiel domov, zamkol sa vo svojej izbe a plakal…
(Michael Jordan)
Učiteľ mu povedal, že je príliš hlúpy na to, aby sa niečo naučil. Mal by ísť na pole, kde by uspel so svojou príjemnou osobnosťou…
(Thomas A.Edison)
Vyhodili ho z redakcie novín, pretože mu chýbala „predstavivosť“ a „originálne nápady“…
(Walt Disney)
Jeho snúbenica zomrela, dvakrát zlyhal v obchode, nervovo sa zrútil a 8-krát bol porazený vo voľbách…
(Abraham Lincoln)
Ak ste nikdy nezlyhali, tak potom ste nikdy nežili!
Urobte si len dvadsať minút času a pozrite si tento krátky film s titulkami. V hlavnej úlohe Nick Vujicic:
1.časť:
httpv://www.youtube.com/watch?v=VytPjpsZhTs&feature=related
2.časť:
httpv://www.youtube.com/watch?v=DrmstYvIUu0
Nikdy neviete, čo dokážete, kým to neskúsite. A možno nakoniec zistíte, že čím väčšie utrpenie, tým väčší triumf.
Máte vlastný príbeh? Tešíme sa na neho v komentároch!
Dať všetko
Napísal Kamil
Zaradené pod SEBADÔVERA
Verím, že aj vám sa občas stane to, čo aj mne – niekedy sa niečo nepodarí splniť. Poznám aj takých, ktorí sú úspešnejší a ciele, či úlohy, ktoré si vytyčujú dosahujú rýchlejšie. Mňa osobne to „naštve“, keď sa mi nepodarí splniť svoj cieľ. Kladiem si otázky, premýšľam, skúmam, kde som urobil chybu. Tu je dôležité, aby sme sa v takejto situácii nedostali do pasce sebaľútosti, či sebaobviňovania. Asi viete o čom hovorím, však?
Keď sa pozrieme v našom okolí na tých úspešnejších než sme my zistíme, že svoju pozornosť koncentrujú iba na jedno jediné: vydať zo seba maximum!
Áno, už počujem hlasy niektorých z vás, že ľahko sa to povie, ale ťažšie vykoná. Máte pravdu. Ak si neveríte, alebo ak neveríte svojmu cieľu, pre ktorý toto všetko podstupujete, tak sa všetko zdá byť ťažké, nedostupné a vzdialené. Pozrite sa do svojho srdca a spýtajte sa otvorene seba samých: „…som si úprimne istý, že som sa do tejto úlohy vložil úplne celý?“ Pokračovať v čítaní
Základ úspechu
Napísal Kamil
Zaradené pod SEBADÔVERA
Zamyslime sa trochu nad tým, čo stojí za pracovným úspechom? Vzdelanie, profesná kompetencia, skúsenosti, „ťah na bránu“, analytické myslenie, tvrdá práca, delegovanie na druhých? A nezabudli ste tak trochu na sebadôveru? Vedomie vlastnej hodnoty a prijatie seba samých so všetkými kladmi a nedostatkami – toto je skutočným základom životnej spokojnosti a určite aj pracovného úspechu.
Prečo sebadôvera?
Dom menom ÚSPECH je postavený na zdravej sebadôvere. Vyskytnú sa situácie, kedy práve silná dávka sebadôvery dáva človeku oporu a pocit istoty. Verte, či neverte – to, ako sa prijímame, má veľký vplyv na to, ako pôsobíme na naše okolie. Prestaňme hľadať nepriateľov, či príčiny nášho neúspechu „tam vonku“ a začnime u seba. Keď sa budeme rešpektovať – rešpektujeme aj druhých. Keď sa prijmeme takí, akí sme – rovnako budeme prijímať aj iných. Toto je začiatok cesty s názvom ÚSPECH.
Spoznajte svoje silné a slabé stránky
Metódu Benjamina Franklina pozná už každý. Ak ste sa k tomu ešte nedostali – je najvyšší čas. Vezmite si hárok čistého papiera a napíšte si svoje silné a slabé stránky. Neklesajte na duchu, keď v kolonke „slabé stránky“ budete mať toho dosť napísané. Zdravé sebavedomie je reálne. Nemať o sebe prehnane vysokú mienku no zároveň poznať svoju hodnotu je solídnym základom budúceho úspechu. Poďme sa teraz pozrieť celkom prakticky na to, ako na tom ste.
Toto je mojich desať (10) pozitívnych charakteristík:
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
Tu sú moje negatívne stránky:
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
Orientujte sa na pozitíva
Ak sa vo vašom zozname nachádza veľa slabých stránok, nezúfajte. Je to realita. Falošná mienka o sebe je rýchla cesta do pekla neúspechu. Teraz sa začnite koncentrovať na to dobré a pozitívne, čo vo vás je. A neporovnávajte sa s nikým. Keď vás „štve“ kolega, či kolegyňa v práci, lebo je lepší/lepšia v tom a tom, no a čo? Vy ste predsa lepší v niečom inom. Každý má jedinečné dary a talenty. Premýšľajte o tom, v čom ste práve vy jedineční a originálni. A patrične buďte na to hrdí! Na neúspech sa pozerajte ako na výzvu. Veď nie ste predsa tí, čo sa vzdávajú pri prvom nezdare, alebo sa mýlim? Určite viete, že cesta úspechom je dláždená aj našimi chybami, či nedostatkami.
Ste závislí na okolí
Nemôžete byť ostrovom samým pre seba. Vaša závislosť na druhých je realitou. Aj keď urobíte všetko na 110%, čakáte na odozvu, či spätnú väzbu. A platí to aj opačne. Sebavedomí ľudia pristupujú rovnako zdravo sebavedome aj k druhým: očný kontakt, podanie ruky, gestá, úsmev, pochvala, ochota počúvať, vyjadriť svoj názor, postoj. Nehrajte sa na nikoho iného! Zostaňte tým, kým ste! Faloš a pretvárka je síce „národným športom“, no vy takí nebuďte. Pokiaľ sa vám niečo nepodarí, berte to s ľahkosťou. Veď aj úspešní ľudia cestou na vrchol urobili „kopec“ chýb a zažili „more“ nezdarov.