Cestovanie a nákupy v EÚ

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, CESTOVANIE

Blíži sa čas dovoleniek a mnohí z nás sa tešia nielen na oddych a cestovanie. ale aj na nákupy. Veď malý, či väčší darček zo zahraničia poteší istotne každého. Sú však aj takí, ktorí to berú „hopom“, t.j. nakupujú a nakupujú…. Poznám zopár priateľov, čo nedopustia na nákupy v Londýne (ideálne letecky), iní preferujú južnejšie oblasti Európy. Tu si nezaškodí pripomenúť zopár faktov, ktoré je múdre vziať na vedomie, aby ste predišli nepríjemnostiam pri náhodnej kontrole.

NAKUPOVANIE V RÁMCI EÚ

Pri cestovaní medzi krajinami EÚ neexistujú žiadne obmedzenia, pokiaľ ide o druh tovaru, ktorý si môžete kúpiť a vziať so sebou, ak  je určený na osobnú spotrebu, a nie na ďalší predaj. Dane (DPH a spotrebná daň) sú zahrnuté v cene, ktorú platíte, v ďalšej krajine EÚ sa už neplatí žiadna ďalšia daň.

Tabak a alkohol

Každá krajina môže stanoviť vlastné orientačné úrovne pre osobnú spotrebu tabaku a alkoholu. Inými slovami, ak máte pri sebe väčšie množstvo tohto tovaru, môžete byť požiadaní, aby ste dokázali, že sú určené na osobnú spotrebu, a preukázali ich nákup. Orientačné úrovne nesmú byť väčšie ako: Pokračovať v čítaní

Chystáte sa na dovolenku?

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, CESTOVANIE

Náš čitateľ Karol nám poslal pár jednoduchých typov ako na to…

1. Plánujte jednoducho

Majte definované jasné dve – tri priority, nič viac. Nekomplikujte veci. V jednoduchosti je krása. Absolvovať milión vecí počas dovolenky a potom „predýchavať  a spracovávať“ všetky zážitky nemusí pre väčšinu z nás znamenať to pravé orechové.

2. Ujasnite si svoje očakávanie ešte skôr, než vyrazíte

Komunikujte jasne a všetkých zúčastnených oboznámte s dovolenkovými predstavami. Dohoda pred dovolenkou a ujasnenie očakávaní majú cenu zlata.

3. Baľte sa s rozvahou

Písaný zoznam vecí nemusí byť na škodu. Na balenie si nechajte pár dní. „Last minute v balení“  môže skôr uškodiť a zbytočne stresovať.

4. Informácie – informácie – informácie

V predstihu si zistite všetky dôležité informácie nielen o dovolenkovej destinácii, ale aj o pravidlách cestnej premávky (ak cestujete autom), leteckými nariadeniami, alebo inými direktívami, aby ste predišli nepríjemnostiam.

5. Dovolenka=zábava

Nezabudnite „vypnúť myslidlo“, čiže nepracujte, nestresujte sa a tešte sa na nové objavy, ľudí, či zážitky. Poznám dosť veľa dovolenkárov, ktorí „pracujú“ (hovorím o psychike) a po návrate domov sú ešte viac zničení než pre dovolenkou.

6.Zdravie predovšetkým

Ak beriete lieky (napr. na alergiu a pod.) nezabudnite si ich pribaliť. A na dovolenke si na zdravie tiež dávajte pozor – morský ježko, či alkoholické opojenie vedia urobiť divy…. O kvalitnom zdravotnom poistení ani nehovoriac…

7. Elektronika

Svoj notebook, či ostatné elektronické vymoženosti si nechajte radšej doma. Stačí „foťák“, navigácia a mobil.

Niekedy menej je viac. A ešte rada na záver. Aj keď máte najnovšiu navigáciu – pribaľte si aj normálnu papierovú mapu. Istota je guľomet. 🙂

Váš čitateľ Karol

Napíšte nám, kam ste sa túto dovolenkovú sezónu vybrali a podeľte sa aj s ostatnými o vaše zážitky. Tešíme sa na vaše reakcie!

Práca online a bezplatné Wifi počas cestovania

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, CESTOVANIE

Vidieť ľudí, ktorí zízajú skôr do svojich laptopov, než na svoje šálky kávy, von z okna alebo len tak sa s niekým rozprávajú, sa stáva viac a viac bežnejšie, nech cestujete kdekoľvek po svete. Vlastne aj táto webová stránka je často aktualizovaná z rôznych reštaurácií, letísk, hotelov a kaviarní – v skutočnosti zvyčajne z akéhokoľvek miesta, kde môžem nájsť bezplatný wi-fi signál a dobrú šálku čaju.

Takže dnes som premýšľal nad tým, že by som vám mohol ponúknuť pár lekcií, ktoré som sa naučil, kým vediem malý online biznis a zabávam sa cestovaním po svete.

  • Nestrávte tam celý deň!!!! Cestujete preto, aby ste sa zabavili, zažili nové veci, miesta, aby ste sa niečo naučili a stretli nových ľudí. Vopred sa rozhodnite, koľko času venujete svojej práci a dodržte to. Je to tiež jedna z príčin, prečo nepoužívam mobilný USB internet, takže čas, kedy som na internete, je využitý produktívne a ponecháva mi slobodný “nepripojený” čas na to, aby som sa prepojil s reálnym svetom okolo mňa. Pokračovať v čítaní

Typy na cestovanie

Napísal  
Zaradené pod CESTOVANIE

Ak ste videli najnovší film s Georgom Cloonym, „Vo vzduchu“, uvedomili ste si, že služobné cesty sú formou umenia.

V priebehu posledného desaťročia som navštívil tak veľa krajín nie vďaka tomu, že som bol nezávisle bohatý, ale vďaka tomu, že som sa naučil byť vynaliezavý.

Cestovanie nemusí byť drahé. Mnohí z nás na Slovensku môžu cestovať aj keď nie sú bohatí. Príčiny, prečo niektorí Slováci necestujú, majú menej dočinenia s nedostatkom zdrojov a viac so strachom a neistotou. To, ako sa naučiť vyrovnať sa so strachom, môžete nájsť v iných článkoch na www.mlady-uspesny.sk , ale v tomto príspevku sa presne zameriavam na logické veci.

Základná idea

Rád by som začal s nápadom, ktorý mám v mysli: kam chcete ísť? Jedným z princípov cestovania po svete a plánovania života je, že môžete ísť kdekoľvek na svete tým, že na dlhšiu dobu si ušetríte deň. Zásada dňa je užitočná – ale ak si môžete ušetriť viac ako jeden deň, samozrejme si budete môcť ušetriť na svoj výlet za kratší čas.

A potom, keď už máte cieľ, ako ho uskutočniť? Pozrime sa na pár vecí jednu po druhej: Pokračovať v čítaní