Vodcovstvo ala “Icon ambulance”

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, VODCOVSTVO

Názov tohto článku by mohol byť aj „Netradičné vodcovstvo“. Rád by som vám mladým a úspešným sprostredkoval zaujímavú a veselú príhodu Vica Gundotru, ktorý je senior vice-president Googlu o telefonáte so Steveom Jobsom – zakladateľom spoločnosti Apple.

Vic spomína:

Raz v nedeľu ráno, 6.januára 2008, som bol na omši, keď mi môj mobilný telefón začal vibrovať. Nepozorovane som sa pozrel, kto mi volá. Na displeji bolo “neznámy”. Rozhodol som sa teda telefonát neprijať.

Po omši, ako som išiel s rodinou k autu, som si skontroloval moje správy. Prijatá správa bola od Stevea Jobsa: “Vic, môžeš mi zavolať? Niečo dôležité potrebujem prediskutovať.” Pokračovať v čítaní

Slovenskí manažéri…

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA, VODCOVSTVO

…ako ste na tom vy? Hovorí sa, že firma je tak dobrá, ako je dobrý jej manažment. V susednom Česku (zdroj:Aktualně.cz) prebehol prieskum na kvartálnej báze asi 4.000 manažérov. Testovali ich v 4 základných zručnostiach. A výsledky ma trochu zaskočili. Znalosti však iba zriedkavo prekročili 50%. „Testovaní českí manažeri a manažérky tak síce niečo o manažmente vedia a ich manažérske rozhodnutia nie sú vždy vedené iba intuíciou, alebo skúsenosťami, ale ich znalosti v oblasti manažementu nedosahujú dlhodobo ani polovicu doporučených vedomostí,“ komentoval výsledky prieskumu zodpovedný manažér spoločnosti, ktorá prieskum robila. Priemerná známka tzv. Directors Index sa pohybuje od 41,75% do 46, 97%. To, čo českí manažéri vedia je kde pracovníkov nájsť, ako ich optimálne odmeňovať, rozvíjať a motivovať. To, čo nevedia, alebo vedia len veľmi málo je plánovať budúcnosť a organizovať firmu. A kontroling im ide úplne najhoršie…

Ako by to dopadlo u slovenských manažérov? Čo myslíte?

Tešíme sa na vaše reakcie!

Začnite kde ste

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, VODCOVSTVO

Pred pár týždňami som začal čítať knihu Robina Sharma „Vodca, ktorý nemá titul“. Kniha je o preberaní osobnej zodpovednosti nad svojim životom. Hovorí, že nikto sa nikdy nebude starať o vaše zamestnanie, zdravie, rodinu, úspech, peniaze, viac než vy.

Veľmi pravdivé. A to isté môžete povedať o svojej kariére, vašich snoch, cieľoch a o mnohých ďalších veciach, ktoré sú osobné a dôležité. Keď prestaneme čakať na niekoho iného, kto príde a urobí niečo za nás, všetko sa pohne oveľa rýchlejšie.

Príčiny, pre ktoré zlyháme, sú často pomenované ako: čas, peniaze alebo niečo iné, vonkajšie. Skutočné príčiny, pre ktoré zlyháme, sú často: strach, nečinnosť alebo niečo iné, vnútorné.

Sociálne prijateľné je za našu váhavosť obviňovať nedostatok prostriedkov. Každý chápe, ak poviete, že čakáte, kým sa zmení situácia a potom začnete. Ale v skutočnosti je relatívne ľahké vyrovnať sa s nedostatkom prostriedkov. Ťažšie je urobiť prvý, rozhodujúci krok, k prekonaniu vnútorných prekážok.

Je to čin k začatiu niečoho silného. Dať slová na stránku, zadať si do kalendára nemeniteľné dátumy, urobiť si pevné záväzky.

Preto dôležitou otázkou je: Ako môžete začať niečo dnes? Pokračovať v čítaní

Pole úspechu

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, VODCOVSTVO

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno starodávne pole, ktoré bolo živé a bujné a uprostred jari nezvyčajne rozkvitnuté. Vedľa neho bolo ďalšie pole. Plné buriny, špiny a tvrdých ostrých kameňov. Ukážková priemernosť. A akútny nedostatok starostlivosti.

Prostredníctvom fungovania prírodných zákonov semienka buriny zo zarasteného poľa pomaly odvievalo na úrodné pole. A tak, deň za dňom, raz senzačné krásne pole – s potenciálom vzbudenia úcty – podľahlo vplyvu jeho susedného poľa nižšej akosti.

Skôr, než sa skončila sezóna, boli tu dve polia. Obidve úplne zarastené burinou.

Vodcovské poučenie pre vás a pre mňa (v tomto svete, ktorý dychtí po skutočných vodcoch): na vašom vplyve a prostredí záleží. Ľudia, s ktorými sa stýkate, ovplyvňujú vaše zmýšľanie. Obsah toho, čo čítate/pozeráte/počúvate, bude pôsobiť na úroveň vášho úspechu. A veci, ktorými sa obklopujete, budú determinovať, či sa stanete úspešným. Alebo skončíte ako pole nazývané priemerné.

Na akom poli ste vy?

Túto príležitosť si nenechajte ujsť…

Verím, že mnohí z vás, milí mladí a úspešní túžite, alebo hľadáte spôsob, ako si posilniť svoju osobnú povesť. Vhodne sa zviditeľniť a ešte k tomu elegantným spôsobom.

Po veľkom úspechu webstránky Mladý-Úspešný.sk (a taktiež Mladá a Úspešná.sk) expandujeme a rozširujeme náš profesionálny tím.

♥ Myslíte si, že si, že ste odborník?
♥ Ste plný praktických rád, nápadov, alebo skúseností, ktoré môžu povzniesť, povzbudiť a motivovať mladých a úspešných mužov na Slovensku, alebo v Českej repubike?
♥ Píšete dobre?
♥ Chcete posilniť svoj osobný vplyv na internete? Dať o sebe vedieť?
♥ Chcete spolupracovať s najnavštevovanejším slovenským webovým blogom v oblasti osobného a kariérneho rozvoja? Pokračovať v čítaní

Koučing – otázky a odpovede

Napísal  
Zaradené pod PRODUKTIVITA, VODCOVSTVO

Dostali sme od vás zopár zaujímavých otázok ohľadom koučingu a radi by sme vám ponúkli odpovede na ne.

Je koučing terapia?

Koučovanie nie je terapia. Koučovanie je viac orientované na akčnosť a zameriava sa predovšetkým na aktívnu a intenzívnu spoluprácu, kde sú kľúčové dve slová: súčasnosť a budúcnosť.

Kto môže byť koučovaný?

Pracujeme s majiteľmi firiem, riaditeľmi, manažérmi na rôznych stupňoch, obchodníkmi, ale aj bežnými ľuďmi, ktorí túžia byť efektívni a úspešní nielen v práci, ale aj doma.

Ktoré faktory musia byť splnené, aby bol koučing efektívny?

Veľmi dobrá otázka! Musia byť splnené min. 2 faktory:

1.vôľa a ochota klienta osobne rásť a prijať opatrenia, ktoré mu to umožnia

2.musí existovať rozdiel medzi tým, kde sa klient momentálne nachádza a kam sa chce dostať Pokračovať v čítaní

22 užitočných otázok

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA, VODCOVSTVO

Zostáva pár dní do konca roku 2009 a efektívni ľudia si práve v tomto období nájdu čas nielen na bilanciu toho, čo urobili za posledných 365 dní, ale aj na to, aby sa mentálne pripravili na nové úlohy a životné výzvy. Čo myslíte, prečo to robia? Jednoducho chcú, aby sa ich plány aj uskutočnili.

Jeden z čitateľov Mladý a Úspešný sa s nami podelil o užitočnú a praktickú metódu, ktorá spočíva v kladení jednoduchých otázok. Máte záujem? Nech sa páči, tu sú:

1. Čo konkrétne sa mi podarilo v uplynulom roku?

2. Aký problém alebo zdanlivo neprekonateľnú úlohu som v uplynulom roku riešil? Pokračovať v čítaní

Máte svojho kouča?

Vaša odpoveď môže byť otázka – a prečo? Jednoducho preto, aby ste si prostredníctvom kouča „pomohli“ vyriešiť tie oblasti, či problémy života, s ktorými si neviete rady. Častokrát chýba aj odvaha o tom niekomu povedať. Tem kto chce napredovať v kvalite svojho života bez osobného rastu to nikam nedotiahne. Koučing patrí už roky k najúčinnejším nástrojom rozvoja potenciálu ľudí. Dobrý a profesionálne založený kouč musí mať nielen vzdelanie, ale hlavne skúsenosti a cit pre druhého človeka. Preto aktívne počúvanie a kladenie správnych otázok je veľmi kľúčové. Treba zdôrazniť, že kouč neučí, nepoučuje (nementoruje) a neradí. Správny kouč pomáha koučovanému hľadať svoju cestu a svoje riešenia. Možno vás to prekvapí, ale je to jednoducho preto, lebo ak sami nájdete spôsob, či riešenie, skôr uveríte, že to funguje. Preto služby skutočne kvalitného a zodpovedného kouča sú na nezaplatenie. Dobrý kouč je rovnocenný partner s koučovaným, zaujíma sa o neho a nezabúda na rešpekt. Koučing je teda interaktívny proces založený na dôvere a vzájomnej akceptácii. Pretože oblasti koučingu sú rôzne (napríklad, life koučing, koučing kariéry, tímový koučing alebo business koučing…), je iba na vás, pre ktorú oblasť sa rozhodnete. My z tímu Mladý a Úspešný sme sa na základe aj vašich podnetov rozhodli zaradiť do ponuky našich služieb dve oblasti: koučing kariéry a life koučing. Viac informácií môžete získať TU.

„Od úspechu vás delí len a len váš postoj.“

Veľká ryba v malom rybníku

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, VODCOVSTVO

rybnikNeustále sa zrýchľujúce tempo súčasného sveta má jednu obrovskú nevýhodu: veľmi ľahko sa môžeme nechať zmiasť čímkoľvek, čo vyzerá novo, príjemne a zaujímavo – a stratiť tak víziu svojho cieľa.

Rutinné povinnosti

Existuje niekoľko základných vecí, ktoré počas dňa jednoducho musíme urobit – či už v našej práci alebo v živote všeobecne – no tieto veci sú iba povinnosťami. Niekedy sa ocitneme uväznení v tomto kolobehu a rozmýšľame spôsobom „No, robím si svoju prácu.“ Tu si však zamieňame “plnenie si svojich povinností” s “rozvojom”.

Hlavným cieľom mojej práce je v prvom rade „priviesť ľudí bližšie k takej kvalite života, akú si zaslúžia“ – či už sú to ľudia žijúci v utečeneckom tábore alebo v sirotinci, človek hľadajúci životnú partnerku, alebo úspešný podnikateľ. Ak by som to tak nerobil, zbytočne by som si iba nahováral, že svoju prácu robím poriadne. Pokračovať v čítaní

Steve Forbes

Daniel toci ForbsaUrčite ste zachytili informáciu o tom, začiatkom októbra 2009 navštívil Slovensko 62 ročný Malcolm Stevenson Forbes. Vystúpil na ekonomickom fóre, kde hovoril o odporúčaniach a východiskách pre rast a úspech v dnešnom ekonomickom prostredí. Kto je Steve Forbes? Tento chlapík sa síce narodil v rodine majiteľa vydavateľského veľkopodniku Forbes. Pravidelne uverejňuje nielen ekonomické fakty, prognózy, ale aj rebríčky NAJBOHATŠÍCH ľudí, či firiem sveta. Ak si myslíte, že Steve sa viezol iba na vlne úspechu svojej rodiny, tak sa mýlite. Počas štúdii na univerzite založil školský časopis Business Today, ktorý sa stal najväčším študentským časopisom v USA. V rodinnej firme ako výkonný riaditeľ zaviedol do podnikania množstvo inovácii, ktoré zvýšili prestíž značky Forbes. Časopis Forbes je dlhoročný a prestížny „biznis magazín“, ktorý si udržiava status mienkotvorného média. Steve ako šéfredaktor vedie tím úspešných a podnikavých redaktorov, analytikov, ekonómov a projektových manažérov. Veď printový náklad tohoto exkluzívneho periodika je viac ako 900.000 výtlačkov a na návštevnosť internetovej verzie sa radšej ani nepýtajte. 🙂

Na stretnutí so Stevom Forbesom v Bratislave nechýbal ani Mladý a Úspešný. Daniel Shaw sa pri  osobnom stretnutí nezabudol spýtať na jeho názor na úspech…

httpv://www.youtube.com/watch?v=hx0q_CAryT4

« Staršie články