Týždenný posudok

tyzdennikNajdôležitejšou, ale jednotlivo najťažšou časťou toho, ako byť v živote úspešnejší, je urobiť si každý týždeň čas na týždenný posudok.

Nezáleží na tom ako ste organizovaný, aký dobrý je váš organizačný systém, ako si dávate pozor na to, aby ste na konci dňa nemali v schránke žiadne e-maily, ako si robíte zoznam úloh a že pracujete podľa kalendára. Kým všetko teraz nezastavíte a znova sa nepozriete na väčší obraz, stanete sa prepracovanými. Skončíte tak, že budete jednoducho reagovať na to, čo na vás hádžu, namiesto toho, aby ste proaktívne vytvárali okolnosti svojho života.

Takmer každý špecialista, ktorého som čítal, odporúča nejaký posudok. Pár minút vášho času každý týždeň na zamyslenie sa nad tým, kde sa v živote nachádzate.

Hoci existuje mnoho variácií tohto týždenného posudku, základy sú rovnaké bez ohľadu na to, na aký systém sa pozeráte. Týždenný posudok sa dá zhrnúť do troch otázok:

* Čo musím urobiť v nadchádzajúcom týždni?
* Čo robím zle, čo musí byť napravené?
* Aké nové veci by som mal robiť, aby som svoj život nasmeroval tam, kam chcem ísť?

Pripravte sa na svoj posudok

Kým sa niektorým ľuďom darí, keď robia svoj posudok kedykoľvek si nájdu čas, pre väčšinu ľudí je oveľa produktívnejšie, keď každý týždeň venujú čas istý čas tomuto posudku. Mal by to byť návyk, pravidelný čas, ktorý by ste mali dodržať.

* Naplánujte si svoj týždenný posudok do kalendára. Dovoľte si aspoň hodinu, vhodnejšie je dve.
* Skončite svoju prácu skôr, než začnete s posudzovaním.
* Pohodlne sa usaďte. Môžete ísť na miesto, ktoré nesúvisí s vašou prácou.
* Majte so sebou niečo na čo/do čoho môžete písať.
* Uistite sa, že nebudete vyrušovaný. Toto je váš čas!

Týždenný posudok Mladý-Úspešný

Najprv si odpoviem na tieto otázky a napíšem ich na čistý hárok papiera a neskôr ich prepíšem do svojho počítača, projektov a na zoznam „urobiť“. Tu sú otázky, ktoré používam:

* Na čom musím v najbližších dňoch pracovať?
* Aké konečné termíny ma čakajú?
* Sú nejaké nové projekty, na ktorých je čas začať pracovať?
* Čo sa v poslednom týždni nepodarilo? Ako sa z toho môžem poučiť?
* Čo sa počas posledného týždňa vydarilo? Ako sa môžem uistiť, že sa to stane častejšie?
* Ako dobre sa vyrovnávam so všetkými mojimi úlohami a povinnosťami?
* Čo prichádza, na čo sa musím pripraviť?
* Akú pomoc potrebujem?
* Prispieva všetko, čo robím, k môjmu postupu k mojim cieľom? Čo urobím s tým, čo neprispieva?
* Som šťastný tam, kde som? Čo by som rád zmenil?
* Aké sú moje ciele v nasledujúci týždeň? Mesiac? 90 dní?

Vyskúšajte to a dajte mi v komentároch vedieť, ako ste uspeli….

Komentáre

3 komentáre v "Týždenný posudok"

 1. bagyko  

  avatar

  Úplne súhlasím s článkom. Kto totiž neplánuje, plánuje prehru. Kto neľutuje čas, môže si posudok robiť častejšie, napríklad denne. Možno sa denne stačí zamyslieť nad tým, či som dnes urobil to, čo som mal v pláne a čo mám urobiť zajtra. Či som si toho dnes nenaplánoval priveľa a ako bolo spomenuté týždenne, vo vopred stanovený čas, sa nad tým všetkým zamyslieť dôkladnejšie. Je efektívne (najmä pre takých ako som ja – t.j. takých ktorý majú pamäť ako kura) zapisovať si úlohy do diára, poznámkového bloku, ktorý máte stále so sebou. Ďalej si rozdeliť úlohy na naliehajúce – nenaliehajúce, dôležité – menej dôležité a použiť podľa toho viacero zvýrazňovacích fiksiek. Ja mám napríklad v diáry vynechaných pár stránok -na úlohy, – na zoznam nákupov, – na zoznam toho, čo si mám pozrieť na internete, aby som tam nemusel chodiť 5x denne, – ak je niekto študent, pomôže zoznam úloh zo školy, čo pofotiť, aké skriptá dohnať. Ale určite je veľmi dôležité VENOVAŤ SA PREHODNOTENIU PRAVIDELNE!!! Napríklad pred spaním, alebo po vstávaní. Spočiatku je ťažké nezabudnúť na to, možno k tomu pomôžu nejaké pripomienky v mobile. Z vlastnej skúsenosti viem, že je zlé, keď sa po rušnom týždni pozriem do diára a sú tam poznámky, ktoré som si síce poznačil, ale prečítať neprečítal. A teraz k druhej veci. Viem, že to sem nepatrí, ale zatiaľ som tu nový a neviem, kde inde by som to mohol hodiť. Páči sa mi tento web. Je chvályhodné, že posledné články nie sú z roku 2006. Škoda len, že celá úvaha o úspechu zostáva na teoretickej úrovni. Možno som tu jediný, ikeď silne o tom pochybujem, kto si o sebe myslí, že zatiaľ nie je úspešný. Som o tom presvedčený, že raz budem. Len neviem KEDY a neviem AKO. A tu je ten problém. Chýbajú mi KONKRÉTNE plány. Viem ako si niečo dobre naplánovať, len neviem čo. Mám silu a vytrvalosť, len neviem, kde to využiť. Chýba mi akýsi odrazový mostík. Som nedávno ženatý, mám už dieťatko a k šťastiu by mi v podstate asi ani nič nechýbalo, akurát by tých peniažtekov mohlo byť viacej. Sú to síce moje osobné záležitosti, ale som presvedčený, že hovorím v mene mnohých, ktorí sa rozhodli, že to risknú, že nezapadnú to šedého tieňa konformity len akosi nevedia ako začať. Viem, že žiaden istý návod na úspech neexistuje. Ale predsa si myslím, že by pomohlo, keby sa so svojimi úspechmi podelil niekto, kto to prežíva teraz, nezdedil 10 milionov, mal otca robotníka a matku nezamestnanú, je z týchto končín, a predsa sa to rysuje tak, že je z vody von. Takže Vážení úspešní, smelo do toho a čím konkrétnejšie, tým lepšie.

 2. geraw  

  avatar

  bagyko, ja mám podobný problém. Keď chceš napíš mi na nevermore2@centrum.sk rád by som si s tebou pokecal.

 3. imdk  

  avatar

  Pre bagyko: možno by bolo dobre zadefinovať si presnejšie, čo pre Teba znamená byť úspešný, v akých oblastiach, za ako dlho to chceš, čo by Ti to malo priniesť a nájdeš veľa odpovedí i sám.
  Na tie ostatné sa budeš vedieť spýtať oveľa konkrétnejšie.
  Určitý návod a inšpiráciu Ti poskytnú i tieto stránky.
  Tak zatiaľ veľa šťastia…!

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.