Učenie sa jazykom kvôli krátkemu výletu do zahraničia

Napísal  
Zaradené pod VZŤAHY

Učenie sa základom jazyka mi zachránilo život. Viac, než raz. A tiež mi to umožnilo prístup k novým priateľom, miestam, večeriam zadarmo, a dokonca aj k bezplatnému ubytovaniu vo viac ako 30. krajinách, ktoré som navštívil. Väčšina úspešných Slovákov hovorí dvoma jazykmi a sú považovaní najmenej za dvojjazyčných alebo za mnohojazyčných. Mrzí ma, že to isté nemôžem povedať o mojich priateľoch doma. Ak hovoria len jednou rečou, sú pravdepodobne Briti alebo Američania. Jazyk nie je často veľkou bariérou ako sa mnohí ľudia domnievajú, ale nikdy neuškodí, ak viete pár kľúčových fráz.

Byť dobrým cestovateľom znamená vedieť, ako si vystačiť dominantným jazykom v krajine, do ktorej mierite. Nie všetky slová sú vytvorené rovnako: nie všade je tak potrebné naučiť sa povedať „ako sa máte“, ako je potrebné sa naučiť „Potrebujem pomoc pri nájdení môjho hotela.“ Tu je môj krátky, základný zoznam fráz, ktoré si skúšam osvojiť, keď idem do akejkoľvek cudzej krajiny:

Základy
Súčasťou vašej cesty by vždy mala byť interakcia s ostatnými. A ak už ste úspešní, potom je zdvorilosť už súčasťou vášho každodenného života.
Pozdravy (Dobré ráno/dobrý deň/dobrý večer).
Bežné zdvorilosti (Prosím, zdovolením, prepáčte, ďakujem, ďakujem veľmi pekne).

Nakupovanie
Koľko to stojí?
Jasne viditeľná cenovka nebude vždy zobrazená na každej zaujímavej veci v obchode. Hovorí sa, že ak aj viete túto otázku, nepomôže vám, ak neviete čísla.
Čísla od jedna do desať, 50, 100, 1000.
Čísla sú rozhodujúce.Či už sú využívané pri nákupe, pri čísle ulíc alebo pri smere. Čísla môžu byť stavebnicou pri spájaní kľúčových informácií. Je dobré vedieť, že váš hotel je vzdialený dva bloky od parku, ak ste trocha zablúdili.

Stravovanie
Dal by som si _________.
Je veľmi ľahké ukázať na jedlo v jedálnom lístku, ale nezaberie veľa úsilia naučiť sa niečo si objednať.
Mohol by som dostať účet?
Ak ste pripravení odísť na iné miesto a váš čašník sa neukáže ako pri európskom štýle kaviarní s účtenkou, aj táto fráza je užitočná. Ako pri každej dovolenke, čas sú peniaze, moji drahí priatelia.

Každodenné situácie
Ako sa povie _________?
Čo sa praktickosti týka, toto je pravdepodobne najpoužívanejšia fráza, pretože vám dovoľuje pridať ďalšie slová k jazyku. Používajte ju kdekoľvek a budete prekvapení ako rýchlo slová pochytíte.
Prosím, neobťažujte ma/Nepotrebujem pomoc.
Pravdepodobnosť, že budete ako turista obťažovaní alebo vyčerpávaní pouličnými predajcami, obchodíkmi alebo miestnymi „sprievodcami“, je vysoká. A hoci to môže vyzerať neslušne, ak vás niekto pár minút prenasleduje, nepridá to radosť k vašej dovolenke.
Kde je kúpeľňa?
„Kôň mi žere tvár“ vás možno rozosmeje, ak sa v škole snažíte znieť ako maďarský Slovák, ale ozaj nie je smiešne, ak máte črevné problémy z maďarského guláša a vo východnej časti Maďarska nemôžete nájsť najbližšiu toaletu.
Pokúšam sa nájsť _________.
Táto fráza je pomerne seba-zachraňujúca. Ak sa stratíte, budete túto frázu potrebovať viac, než potrebujete knihu turistický sprievodca.

Ak sú vaše jazykové zručnosti minimálne
Ak ste tak divoko zaneprázdnení, že nemáte šancu osvojiť si nové frázy, naučte sa aspoň dve nasledujúce frázy; zriaďte si pre svoj nedostatok vedomostí know-how.
Nehovorím _________.
Hovoríte po anglicky?

Dúfam, že vám tieto frázy tento rok pomôžu pri vašom novom dobrodružstve. Dajte nám vedieť ako ste dopadli! Šťastnú cestu!

Bon voyage!

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.