Úsmev

Poznáte skladbu Richarda Müllera: „Prečo vy ľudia 20.storočia, máte vždy zachmúrené obočia“?

Dnes si trošku vedeckejšie rozoberieme váš úsmev. Viete koľko máte svalov na tvári? Približne 80. Psychológ R.B.Zajonc z Michiganskej univerzity uvádza, že existuje dobré vysvetlenie pre spojitosť medzi šťastným výrazom tváre a pozitívnym spôsobom myslenia. Prečo má každý človek schopnosť odrážať vo svojich vnútorných rysoch svoje emócie? Prečo máme svaly, ktoré môžu prezradiť náš strach alebo naše prekvapenie? {+}Profesor Zajonc hovorí: „Usmievame sa nie preto, že sa cítime šťastní, ale preto, aby sme si pomohli cítiť sa šťastnejšie.“.Vysvetlenie je takéto: tvár a mozog sú zásobované krvou zo spoločného zdroja a tým je krčná tepna. Keď sa usmievame, alebo sme zamračení, svaly sa napínajú naprieč lebkou, stláčajú pritom drobné žilky, ktoré ich zásobujú krvou. Tým vznikajú malé výkyvy v objeme krvi, ktorá je dodávaná z tepny do najdôležitejších oblastí mozgu. To má za následok väčšie uvoľnenie alebo potlačenie tvorby chemických látok. To znamená, že výraz našej tváre odráža nielen naše pocity, ale ich aj spoluvytvára. Výsledkom môže byť väčšia schopnosť vcítiť sa do myslenia ľudí okolo nás. Tým, že sa prispôsobujeme výrazu tváre ľudí s ktorými komunikujeme – máme lepšiu schopnosť zdieľať ich pocity a tak vytvárať harmonickejšie vzťahy.Pre hodnovernosť tohto tvrdenia prikladám ešte výsledky výskumu profesora P.Ekmana, psychológa z Kalifornskej univerzity: skúmaní jedinci ktorí boli požiadaní, aby sa tvárili šťastne alebo smutne referovali, že výraz tváre ovplyvnil ich rozpoloženie. Smutný výraz ich deprimoval, zatiaľ čo radostný výraz im pozdvihol náladu.

Nechcem tým propagovať to, aby ste sa neúprimne usmievali na svoje okolie a tým zakrývali pod „maskou úsmevu“ vaše skutočné emócie. Skôr si zoberme z týchto zaujímavých poznatkov jednu užitočnú skutočnosť: náš úprimný úsmev, radostný a šťastný výraz tváre nám nielen pozdvihne náladu (uvoľnením „šťastných“ chemických látok v mozgu), ale aj vyvolá nenútenú a príjemnú reakciu nášho okolia. Aj keď úsmev má mnoho podôb a jeho interpretácia môže byť vysvetľovaná rôzne, jeho hlavný tromf spočíva vo zvýšení pravdepodobnosti, že budeme ostatným sympatickejší. Takže na koho sa dnes usmejete?

Komentáre

Jeden Komentár v "Úsmev"

 1. Jozef Magda  

  avatar

  Určitým spôsobom sme si navzájom zrkadlom. Je ťažké neopätovať úsmev, ale je ťažké usmievať sa na niekoho, kto sa na Vás mračí.
  Úprimná radosť vychádza z čistého srdca.

  Pekný deň.

  🙂

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.