Aké dôležité je pre úspech obliekanie?

oblecenieJa osobne verím, že kladením úsilia do oblečenia na dôležité udalosti – ako je svadba, podnikateľské udalosti, pohovory na pracovné miesto – ukazujeme, ako veľmi rešpektujeme druhú osobu ako aj seba. Nemáte na viac ako byť len v otrhanom tričku so škvrnou od kečupu na golieri?

Všetci sme počuli príslovie. Nemali by ste posudzovať knihu podľa obalu, ale nerobíme tak?

Priznám sa, že odkedy mám svoju vlastnú spoločnosť, moje oblečenie je príležitostnejšie. Do Piešťan cestujem napríklad v teniskách. Tie som nikdy predtým nenosil, iba vtedy, keď som zvykol učiť tanec. Ale stále sa vyobliekam na rozhovory, podnikateľské stretnutia, televízne vystúpenia. Keď som v centre pozornosti, obliekam si dobré kvalitné a dobre sediace oblečenie, v ktorom sa cítim autoritatívnejší. Som šťastný, keď sa všetky oči pozerajú na mňa a posilňuje to úspech mojej osobnej značky.

V poslednom čase som usporiadal sériu pracovných pohovorov (môžete si o nich prečítať viac, o tom, čo som sa pri nich naučil) a stále som bol zvedavý, v čom budú potencionálni zamestnanci oblečení. Nezáleží na tom ako som oblečený ja, ale od uchádzačov očakávam, že budú mať oblek a kravatu. To ako sa obliekate, keď máte prácu, je jedna vec, ale myslím si, že nikdy nezaškodí vyobliekať sa, keď chcete prácu získať.

Ale to som len ja. Ako to cítite VY? Vaše komentáre očakávame v závere !

Nakoľko sú čitatelia mlady-uspesny pomerne rozliční, myslel som si, že by bolo poučné získať vaše názory a ja zosumarizujem výsledky v budúcej pošte. Tu je niekoľko otázok pre začiatok, aby sme Vás navnadili:

Aký štýl oblečenia sa podľa vás najviac zhoduje s úspechom?

Cítite sa pri podnikateľských situáciách lepšie, keď ste oblečení o trochu lepšie než priemerne? Alebo je pre Vás dôležitejšie zladenie sa, možno trocha ležérnejšie oblečenie tak, aby ste nevyvolávali priveľkú pozornosť svojim zovňajškom?

Máte o niekom lepšiu mienku, ak je oblečený o trochu lepšie než priemerne?

Ak si nie ste istí predpokladaným kódexom na oblečenie, máte skôr tendenciu vyobliekať sa, dať si niečo ležérnejšie alebo sa obliecť dôsledne podľa svojho osobného imidžu bez ohľadu na to, čo Vás čaká?

Rád by som poznal vaše názory…

Komentáre

3 komentáre v "Aké dôležité je pre úspech obliekanie?"

 1. Marek Môcik  

  avatar

  Byť perfektne doladený na pracovné stretnutia je jedna vec, ale kde nájsť tú správnu mieru? Veľa krát sa mi stalo, že som mal zo seba pocit, že som to prehnal, pretože stal som sa v ten deň stredom pozornosti, len kvôli môjmu oblečeniu a nie kvôli tomu, kým vlastne som. Ľudia v našej spoločnosti (slováci) si veľmi radi robia predsudky a práve z nich som mal niekedy pocit, že práve výborne poobliekaného ma zaškatulkovali na typ človeka, ktorý dbá len o svoje oblečenie. Aj keď som Vášho názoru, že prvý dojem robí práve oblečenie, kde nájsť tu správnu mieru medzi tým, aby som nebol až extravagantný pre spoločnosť.

 2. Kamil  

  avatar

  Mieru správneho oblečenia treba „cítiť“. Ak ju Marek cítite a iní tento cit nemajú, alebo ho postrádajú, je jasné, že budete vyčnievať z radu. Treba si však dať pozor na iný extrém – preháňať to v perfekcionalizme. Som za to, že treba si dať pozor na detaily, avšak všetkého veľa škodí a tak na Slovensku obzvlášť platí pravidlo – menej je niekedy viac. P.S. Nezabúdajme, že komunikujeme svojmu okoliu nielen vhodným strihom, ale aj farbami a takisto našou neverbálnou zložkou – rečou tela. Všetko nech je celistvé, kompaktné a hlavne prirodzené. A len tak mimochodom – výber vhodného a „nevyzývavého“ parfému hrá tiež dôležitú rolu. 🙂 Kamil

 3. imdk  

  avatar

  Raz som bol na pohovor v jednej veľmi známej spoločnosti a vyobliekaný v obleku som sa tam cítil veľmi čudne, tam totiž všetci chodili oblečení športovo, od najvyššieho až po najnižšieho…Ale keď som dobre oblečený, sám so sebov som spokojnejší a tým aj istejší!
  Mám ale rád vlastný štýl a nie za každú cenu veci, ktoré niekto uvádza ako trendové či „in“. Dobre oblečený človek určite budí väčší rešpekt, pravda, čaro rešpektu závisí aj od momentu, kedy daná osoba otvorí ústa…

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.