Ako začať úspech s peniazmi

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

uspesne bohatnutieNiekto ich využíva múdro, niekto šetrí, niektorí sa celý život vyhýbajú dlhom. Iní, ako ja, s tým bojovali.

Každý z nás je iný. Všetci máme rozdielne postoje a vzťahy k peniazom. Jasné, viem, ale musím to povedať. To je dôvod, prečo skúšam pokryť široké rozpätie tém na www.mlady-uspesny.sk: všetci začíname cestu za úspechom z rozličného miesta. Myslím si, že je zlé, ak kohokoľvek súdime podľa ich situácie.

Je dôležité uvedomiť si, že napriek našim rozličným počiatočným bodom, všetkým nám sa ponúkajú rovnaké pravidlá peňazí. Je ľahké povedať, „Keby som každý mesiac na webovej stránke zarobil 5000 eur, môj život by bol úplný. Ale osoba, ktorá takéto peniaze zarába, stále potrebuje základné personálne zručnosti, aby sa vyhla osudu bohatých a nerozumných.

Rovnako je ľahké odsúdiť bohatú ženu za to, že plytvá desiatimi minútami nad troma zľavami v supermarkete, ale pre niekoho, kto zarába veľmi málo, sú tie tri zľavy dôležité.

Začnite správne
Hoci každá osoba začína z rôznej pozície, existuje niekoľko princípov, ktoré môžu pomôcť všetkým, ktorí sa rozhodli pre zmenu:

Prestaňte krvácať. Keď sa rozhodnete pre zmenu, jedným z prvých krokov by malo byť prestať „krvácať“. Určiť si návyky a výdavky, ktoré pomaly ničia Vaše finančné zdravie. Zredukujte alebo odstráňte mesačné výdavky (auto, stravovanie sa v reštauráciách, a pod.) a upravte Vaše návyky (varte doma, cestujte vlakom alebo autobusom, atď.). Keď budete robiť tieto veci, začnite sledovať Vaše výdavky tak, aby ste skutočne videli Váš pokrok.

Hľadajte veľké zisky. Zatiaľ čo malé zmeny môžu mať veľmi reálny dopad na Vaše financie, je tu obrovská sila vo veľkých ziskoch. Môžete sa presťahovať do lacnejšieho bytu? Predať auto? Zvýšiť vašu mzdu? Peniaze, ktoré ušetríte (alebo zarobíte) z veľkých ziskov môžu začať finančný obrat obrovským skokom.

Poznajte svoje sily – a slabosti. Pretože sme všetci rozdielni, nie je jediný správny spôsob ako urobiť finančný obrat. Musíme sa spoliehať na naše jednotlivé sily, zatiaľčo sa snažíme obmedziť naše slabosti. Pre mnohých je najlepším prvým krokom sa uistiť, že miniete menej, než zarobíte. Obmedzte míňanie. Ale pre iných je správnou voľbou zvýšiť príjem tým, že si vezmú druhú prácu alebo začnú bočný biznis. Ako väčšina ľudí, aj ja som urobil trochu z oboch vecí.

Neporovnávajte sa s ostatnými. Je dobré podeliť sa s nápadmi, ale nepadnite do klepca súdenia Vášho pokroku – alebo pokroku Vašich priateľov – na základe toho, ako postupujú iní. Nie je to súťaž. Môj úspech nezabrzdí Váš (a naopak, Váš úspech nezabráni môjmu vlastnému). Zamerajte sa na zlepšenie Vašej situácie, na dosiahnutie Vašich cieľov. Zapamätajte si, že každý z nás začal z iného miesta, s rozličných východísk. Nie je dôležité, kde začnete, ale kam idete.

Hľadajte pomoc. Čítam mnoho kníh o osobných financiách a tie mi pomohli rozvinúť schopnosti, ktoré som potreboval na správnu cestu ku riadeniu mojich financií. Byť finančne úspešný vyžaduje iné myslenie než je žiť z mesiaca na mesiac. Hľadaním pomoci som bol schopný ľahšie robiť zmeny.

Určite si ciele. Cesta k bohatstvu je vydláždená cieľmi. Nestačí jednoducho povedať, že som unavený zo zruinovana – a chcem byť bohatý. Na zmenu potrebujete dôvod. Zistil som to, keď som pracoval na niečom konkrétnom – kúpa bytu, šetrenie na dobrodružstvo – potom som oveľa viac na to zameraný a motivovaný. Ciele zabezpečujú smerovanie.

Bohatnite pomaly. Som pevne presvedčený, že premyslený pokrok je efektívnejší dlhodobejšie než šialený beh za finančnou slobodou. Áno, niektorí ľudia sú úspešní vo veľmi rýchlom splácaní svojich dlhov. Ale ja si myslím, že pre väčšinu z nás je dôležitou vecou robiť neustály pevný pokrok. Naučte sa nové zručnosti. Uhladene sa uzdravte z chýb. (Každý robí na ceste chyby.) Nalsedujte Vaše ciele s vášnou, ale tiež trpezlivo.

Skôr, než by ste sa mali porovnávať s inými, prehodnoťte svoju vlastnú situáciu, rozhodnite sa, aké sú vaše ciele a potom sformulujte plán na ich dosiahnutie. Sústreďte sa na vašu vlastnú začiatočnú pozíciu, Vašu vlastnú cieľovú líniu a Váš vlastný individuálny plán pretekov. Robte to, čo je dobré pre Vás.

Kde sa nachádzate Vy na vašej ceste k finančnej slobode? Dajte nám vedieť v komentároch…

Komentáre

Jeden Komentár v "Ako začať úspech s peniazmi"

  1. Radar  

    avatar

    Na ceste k finančnej slobode je myslím väčšina z nás. Prvým krokom je naozaj zhodnotenie aktuálnej situácie, kde sa človek nachádza. Žiaľ väčšina finančných poradcov resp. sprostredkovateľov ponúka len finančné produkty, kde klient platí za poskytnuté služby aj za riziko. Ako hovorí môj bohatý otec: nie je riskantné investovať, riskantné je ostať nevzdelaný.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.