11 krokov k získaniu úspechu a sebadôvery

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

73075250Premýšľajte o tomto: možno ste veľmi inteligentný a očarujúci; ak to však neukážete, nikto to o Vás nebude vedieť. Kľúčovou myšlienkou pri sebadôvere je získanie pozornosti ostatných. Osvojením si nasledujúcich návykov zmeníte pohľad ľudí na Vás.

1 – Predvádzajte sa skromne

Ak budete vykrikovať o všetkých svojich úspechoch a o svojom drahom majetku, stratíte u ľudí rešpekt. Ľudia by mali vedieť, že ste úspešný aj bez toho, aby ste pôsobili dojmom, že sa vychvaľujete. Pokúste sa tieto veci prirodzene a nenápadne zahrnúť do konverzácie. Svoje úspechy vyjadrite tak vecne ako sa len dá, bez zbytočných detailov, alebo ich spomeňte počas rozprávania nejakého príbehu.

Povedzte napríklad: „Išiel som na týždeň do Paríža. Mal som nejaké peniaze z bonusu, ktorý som získal za zvýšenie predaja počas tohto roku.“ Takáto prezentácia Vám umožňuje držať sa faktov a zahrnúť Váš úspech do jednoduchého a vecného príbehu.

Nehovorte však stále len o sebe. Vyjadrite svoje uznanie tam, kde je uznanie potrebné. Ak oceníte úspechy iných ľudí, vzbudíte u nich to, že Vám toto uznanie v budúcnosti aj opätujú.

2 – Naučte sa správnej komunikácii

Najprv sa snažte pochopiť, až potom byť pochopený. Jeden z mojich učiteľov, Dr. Steven Covey hovorí, že toto je najdôležitejším faktorom v úspešnej komunikácii. Pýtajte sa ľudí na ich názor o veciach a získate si tak ich záujem.

Počúvajte ostatných. Naozaj počúvajte. Prikyvovanie hlavou počas čakania, kedy dohovoria, nestačí. Nikdy predsa neviete, aké cenné informácie sa môžete dozvedieť aj počas obyčajného rozhovoru. Počúvajte všetko; hoci aj rozhovory v kancelárii. Niekedy môžete nájsť zlato aj v bežných klebetách.

3 – Rozhovor ukončite taktne

Niekedy sa stáva, že potrebujte konverzáciu skrátiť alebo ukončiť. Mohli by ste ostať a zdvorilo počúvať; máte však lepšie veci na práci. Úspešný človek vie, ako viesť rozhovor na úrovni a vie ho aj elegantne a na úrovni ukončiť. Neospravedlňujte sa za Váš odchod, pretože ani nemusíte. Okrem toho, ospravedlnenia nepôsobia úprimne. Namiesto toho, poďakujte sa druhej strane za ich čas a slušne sa s nimi rozlúčte. To je všetko. Celé je to o elegantnom prevzatí kontroly nad situáciou.

4 – Poznajte, čo je to kvalita

Úspešný človek je znalec, “ bon vivant „, muž, ktorého charakter môže byť výstižne opísaný iba pomocou francúzskych slov. Vaše znalosti o kvalitných a vybraných veciach ukazujú Vašu vysokú úroveň a kultivovanosť. Ukazujú to, že môžete byť aristokrat medzi štátnikmi a obchodnými magnátmi. Takže, pustite sa do čítania kníh, navštívte múzea a staňte sa mužom na úrovni.

Odporúčam Vám, aby ste sa oboznámili s jedlom, vínami, krajinami, umením a literatúrou. Takýmto prístupom nič nepokazíte, pretože tieto veci by mali byť súčasťou všeobecnej vzdelanosti každého človeka. Navyše Vás aj niektoré veci môžu začať baviť.

5 – Nezabúdajte na slušné správanie

Ľudia si tieto maličkosti určite všimnú a získate si u nich úctu, akú si aj zaslúžite. Toto je niekoľko základných pravidiel slušného správania:

• Otvorte dvere ženám
• Nechajte ostatných prejsť ako prvých
• Hovorte „prosim“ a „ďakujem“
• Pozerajte sa ľuďom do očí, ak sa s nimi rozprávate
• Dodržujte etiketu pri stolovaní
• Neprerušujte a neskáčte ostatným do reči
• Nevyjadrujte sa hrubo a vulgárne
• Nevydávajte nevhodné zvuky na verejnosti.

6 – Nebojte sa verejných prejavov

Už je na čase, aby ste sa zbavili strachu z hovorenia na verejnosti. Iba veľmi malo tichých mužov bolo pokladaných za úspešných. Ak dokážete ľahko prednášať aj veľkému davu ľudí, získate si tým nové publikum, ktorému môžete ukázať svoje schopnosti a znalosti. A tu je ešte jeden bonus: Dobrý rečník je veľmi vzácny a výnimočný, a preto stále obdivovaný pre svoju sebadôveru a vyrovnanosť. Aj naše semináre sú zamerané na zlepšenie sebaprezentácie mladých a úspešných ľudí.

7 – Udržujte sieť kontaktov

Čím viac ľudí poznáte, tým viac príležitosti Vám to ponuka. O sieti kontaktov uvažujte tiež z hľadiska imidžu. To, že poznáte veľa ľudí hovorí o tom, že ste pravdepodobne sympatický a veľmi žiadaný. Udržiavanie týchto známosti si však vyžaduje aj určitú námahu. Mali by ste hneď odpovedať na telefonáty a e-maily. Pracujte na tom, aby ste pôsobili spoľahlivo a dôveryhodne.

Každodenné rozprávanie sa s ľuďmi robí skutočné zázraky. Či už je to predavač v obchode alebo človek stojací vedľa Vás v autobuse, môže to byť potenciálny kontakt k niečomu dobrému. A čo je podstatnejšie – Vaša schopnosť s kýmkoľvek sa krátko porozprávať ukáže ľuďom to, že sa k nim správate s úctou.

A toto je veľmi podstatné: mali by ste robiť ľuďom láskavosti, aj keď neočakávate, že sa Vám za to odplatia. Veľa ľudí vie, ako byť vďačným a Vaša láskavosť sa Vám jedného dňa vráti, možno dokonca dvojnásobne.

8 – Cestujte

Nie, opálenie sa pri mori a opitie v hoteli sa nepočíta. Toto je o rozšírení svojich obzorov cestovaním na rozličné miesta. Keď cestujete, hovorí to o Vás, že ste zvedavý a zaujímate sa o svet a iné kultúry.

Scestovaný človek tiež vie rozprávať veľa zaujímavých príbehov. Upúta ľudí svojim rozprávaním o cudzích krajinách. Má skúsenosť so zvukmi, chuťami, vôňami a obrazmi, ktorú mnohí nemajú a je šťastný, že sa o ňu môže podeliť.

9 – Majte pozitívny postoj

Už ste niekedy prežili nejaké popoludnie v absolútnom smútku a spätne ste naň potom hľadeli ako na najlepšie strávený čas, aký ste kedy mali? Samozrejme že nie. Nikto nemá rád pesimistov. Vy chcete vyžarovať pozitívnu energiu, z ktorej by sa tešili aj ostatní. Chcete byť prameňom inšpirácie a ukázať ľuďom, že ste sebaistý a máte kontrolu nad svojím životom.
Takže prestaňte byť mužom, ktorý sa stále niečoho obáva. Obavy nič nevyriešia. Váš úsmev a aktívny postoj však áno.

10 – Dobre sa obliekajte

Váš fyzický zovňajšok je prvou vecou, ktorú na Vás ľudia vidia a tiež prvou vecou, podľa ktorej Vás hodnotia. Veľa mladých slovenských mužov ešte stále vyzerá tak, akoby sa práve vrátili z kosenia trávy na poli alebo z diskotéky…

Toto je základ: obliekajte sa štýlovo na základe súčasnej módy. Dobre sa učešte a ohoľte. Navoňajte sa; nie však príliš silno. Výber kolínskej alebo parfému prispôsobte prirodzenému pachu Vášho tela. Nebojte sa experimentovať, kým nájdete tú správnu vôňu pre seba.

11 – Buďte dobre informovaný

Úspešný muž si dá záležať na tom, aby vedel, čo sa deje vo svete okolo neho. Na základe informácii o súčasných udalostiach si utvára názory a dokáže sa zapojiť do inteligentných a priateľských diskusii. Nie je to až také zložité. Takže, vezmite si noviny a získajte prehľad o svete.

Správne návyky zvýšia Vašu sebadôveru

Úspešní ľudia musia ukázať svoj úspech, aby si ich ostatní všimli. A ak to urobia správnym spôsobom, potom môže prísť ešte väčší úspech. Nemôžete ho však iba jednoducho ukázať. Musíte ho skromne dávať najavo vo svojich každodenných návykoch a Váš úspech nakoniec určite zažiari.

Ak máte ešte inú pozitívnu skúsenosť, neváhajte sa podeliť s ňu a prispejte svojim komentárom.

Tému článku navrhol: L. Podolský, Trenčín

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.