Úspech vs. neúspech (1.časť)

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

uspech vs. neuspechHneď na úvod sa chcem dostať pod kožu. Nie svoju, ale vašu. Ak ste niekedy v živote zažili neúspech, možno ste si položili jednoduchú otázku – prečo som neuspel? Neúspech nie je jednoduchou izolovanou udalosťou, nestane sa tak cez noc. Ak neúspech nazveme prehrou, tak potom prehra nie je nič iné, len predvídateľný dôsledok nahromadených zlých myšlienkových sledov a následných nesprávnych rozhodnutí. Aby sme to zjednodušili – prehra nie je nič viac, než len niekoľko chýb v úsudkoch, ktoré sa opakujú každý deň.

A teraz si ujasnime – prečo by niekto robil chyby a potom by bol ešte k tomu taký blázon, aby ich každý deň opakoval? Odpoveďou je, že on či ona o tom proste nevedia… Alebo len tušia, že sa niečo deje…

Podľa nich naše každodenné činnosti vôbec nie sú dôležité. Malé omyly, slabé rozhodnutie, premárnená hodina…to ešte vo všeobecnosti nemusí vyústiť do jasného a merateľného dôsledku. Často sa však pokúšame ujsť aj pred nevyhnutými dôsledkami svojich konaní.

Pokiaľ sme sa neobťažovali posledných 90 dní prečítať aspoň nejakú malú knihu, takýto nedostatok sebadisciplíny sa ešte nemusí zdať ako životne dôležitý problém. Keď surfujete po internete a nájdete zopár zaujímavých a možno aj skvelých rád (napr. na www.mlady-uspesny.sk 🙂 ) a iba pasívne „nasávate“ informácie bez akejkoľvek zmeny vo vašich ďalších rozhodnutiach….. veď sa nič nedeje. A keďže sa nám po týchto troch mesiacoch nič nestalo, zopakujeme si tento chybný úsudok v priebehu ďalších 90 dní a potom opäť a tak to pôjde neustále ďalej. Prečo? Lebo sa nám to jednoducho nezdá dôležité. A práve tu niekde leží veľké nebezpečenstvo. Podstatne horšie než to, že nečítame knihy je totiž to, že to ani nepovažujeme za dôležité.

Tí, ktorí sa príliš nezdravo stravujú, si spôsobujú zdravotné problémy v budúcnosti a okamih potešenia zatieni akýkoľvek dôsledok, ktorý môže nastať neskôr. V tej chvíli sa totiž nezdá, že by to malo byť dôležité. Tí, čo príliš veľa fajčia alebo pijú robia tieto chybné rozhodnutia rok čo rok…pretože sa to nezdá byť dôležité. Avšak bolesť a oľutovanie týchto chýb v úsudkoch sa len odložila na neskôr. Dôsledky sú len zriedkakedy okamžité – miesto toho sa budú pomaly zbierať až kým sa jedného dňa neprevalia – všetko to, čo sa dovtedy nezdalo vôbec dôležité.

Viete aká je najnebezpečnejšia črta neúspechu? Je to jeho nepatrnosť. Krátkodobo sa tieto maličké chybičky vlastne vôbec nelíšia, nezdá sa nám, že by sme začínali upadávať. Dokonca sa niekedy tieto nakopené chyby v úsudkoch môžu prejaviť prostredníctvom obdobia veľkej prosperity a osobnej životnej radosti. A keďže sa nám nič takého hrozného nestalo a nie sú zreteľné nejaké dôsledky, ktoré by stáli za pozornosť, tak len jednoducho pokračujeme zo dňa na deň opakujúc chyby a s nesprávnymi rozhodnutiami. Svet sa zatiaľ nezrútil a tak bola hádam naša aktivita neškodná. A práve vo chvíli, keď si myslíme, že to nebude mať žiadne dôsledky, sme na najlepšej ceste ju opäť „bezpečne“ opakovať.

Nečítajte ďalej tento článok, keď si poviete …“ no čo, taký je život, veď sa vlastne nič nestalo.“ Tí, ktorí si povedia „…ale mal by som sa z toho naozaj poučiť!“ nech pokračujú ďalej.

Keby sa náš svet zrútil akonáhle by sme urobili svoju prvú chybu, isto by sme okamžite prijali okamžité opatrenia na to, aby sa to už nikdy nezopakovalo. Ako malé dieťa, ktoré sa chytá horúcej žehličky napriek tomu, že ho jeho rodičia varovali, tak sa aj my opakujeme v nepatrných omyloch, ktoré sprevádzajú naše úsudky. Nanešťastie však neúspech nám nedáva varovné signály ako to robili naši rodičia. To je dôvod, prečo je nutné predefinovať svoju filozofiu na to, aby sme mohli začať robiť lepšie rozhodnutia. So silnou osobnou filozofiou, ktorá nás bude sprevádzať na každom kroku, si začneme viac uvedomovať svoje chyby v úsudkoch a aj všímať tie, ktoré sú pre nás dôležité.

V ďalšom pokračovaní si povieme, aké jednoduché kroky treba spraviť,  aby sa tento scenár neopakoval.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.