Úspech za 10 minút

meditacia-uvod_postVeľká miera nášho sebavedomia vychádza z nášho sebahodnotenia. To ako sa hodnotíme, aký postoj máme sami k sebe, je zas výsledkom mnohých činiteľov ­ jedným z nich je spôsob akým o sebe premýšľame. Ako o sebe premýšľame, je zas z veľkej časti produktom našich skúseností ­ lepšie povedané, spomienok na naše skúsenosti. Ak chceme ísť plávať, a našou spomienkou je, že keď sme sa o to naposledy pokúsili skoro sme sa utopili, je celkom logické, že v tejto situácii sa zhodnotíme ako nekompetentní a teda ani naše sebavedomie nebude najvyššie. Naopak ak sme vyhrali plaveckú súťaž 3 roky po sebe, náš skok do vody nebude vyžarovať ani to najmenšie zaváhanie. To ako sa na svet dívame, to ako ho vnímame a ako veci (osoby) samých seba hodnotíme, JE VÝSLEDKOM SÚBOJA MEDZI REALITOU A NAŠOU TENDENCIOU SKUTOČNOSŤ SKRESĽOVAŤ. Problém pre naše sebavedomie nastáva, keď začneme skresľovať túto realitu negatívnym smerom. Je vtipné, že si nepamätáme, keď nám niekto poďakuje, ale ak to nespraví alebo nás nejak urazí máme tendenciu spomínať na to do konca života. NEGATÍVNE EMÓCIE MAJÚ VO ZVYKU ZAKORENIŤ SA V NAŠEJ MYSLI VÝRAZNEJŠIE ako pozitívne a tým pádom spomienky, ktoré sú takto nabité, majú vo zvyku častejšie prechádzať do vedomia. A to je tiež dôvod, prečo je toľko úžasných, schopných a rozumných ľudí až prekvapivo nesebavedomých. Každý deň sa nám v hlave tvorí tisíce myšlienok. Ak je pre nás bežné každý deň si pripomínať naše zlyhania, to ako nám niekto ublížil, alebo situácie kedy sme niečo nezvládli a opakujeme si ich stále dookola, naše sebahodnotenie klesá. Sústredime sa na myšlienky, ktoré nás v našich vlastných očiach zrážajú. Krmíme zlého vlka. Aké by ale bolo, využiť svoje myšlienky inač? Čo ak nie sme až takí neschopní ako si myslíme, len to nevidíme? Čo ak sme len jednoducho už zabudli na všetky tie úspechy, ktoré sme dosiahli a to je dôvod, prečo si neveríme?

 Riešenie

Aby si si zdvihol svoje sebahodnotenie a tým dopomohol zdvihnúť si aj sebavedomie, presuň svoju koncentráciu na svoje úspechy namiesto spomínania (sústredenia sa) na negatíva. To môžeš spraviť viacerými spôsobmi, v tomto článku ti ponúknem rovno dva. Najlepšie spravíš ak ich skombinuješ.

PRVÝ SPÔSOB: Vytvor si zoznam osobných úspechov. Vezmi si papier (A4), pero, a napíš na začiatok minimálne 20 úspechov, 20 vecí, ktoré sa ti v živote podarili, ktoré ti vyšli. Toto ti dopomôže vyloviť v pamäti mnohé spomienky, ktoré si už takmer stratil. Výhoda tejto metódy je, že ti zvýši sebavedomie prakticky instantne. Zoznam, ktorý si pripravíš, si časom dopĺňaj, píš tam všetko čo považuješ za životný úspech a nebuď skromný. Existuje ešte ďalší efekt tohto prístupu. Keď sa pozrieš na svoj zoznam úspechov, možno si uvedomíš, v čom si naozaj dobrý a čo ťa baví. Toto ti tiež pomôže nasmerovať samého seba do ďalšieho života na cestu, ktorá ťa bude napĺňať, čo ti opäť zvýši sebavedomie.

DRUHÝ SPÔSOB si vyžaduje trochu viac času a energie, výsledkom je však dlhodobejší efekt. Svoje úspechy si totižto budeme zapisovať každý deň. Je dobré, ak ich budeme vpisovať do jedného na to určeného zošita, v ktorom si vytvoríme 5 stĺpcov. Prvý bude obsahovať dátum, ďalšie 3 budú pre 3 naše úspechy, ktoré sme v daný deň dosiahli, a posledný stĺpec bude obsahovať vždy číslo od 1 do 10, ktoré určí, nakoľko “úspešný” náš deň bol. TÝMTO SA NAUČÍME DRŽAŤ NAŠU POZORNOSŤ NA POZITÍVNYCH UDALOSTIACH. Keď budete potrebovať energiu, jednoducho si zoznam prečítajte a to vás nakopne, pretože si uvedomíte, že na to máte! Nech už ide o čokoľvek…

Pretože, ty na to naozaj máš…

Komentáre

Jeden Komentár v "Úspech za 10 minút"

  1. cannella  

    avatar

    Dobrý deň, dnes som objavila vašu stránku. Je veľmi zaujímavá, určite pre mnoho ľudí i prospešná.
    Mám, však, jednu výhradu a tou sú gramatické chyby v článkoch, konkrétne čiarky. V tomto prípade by som požiadala niekoho fundovaného o korektúry, keďže ide o odborné články, aby im vyššie uvedená skutočnosť na odbornosti neuberala.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.