Úspešné spoločnosti

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PODNIKANIE

Práve som dočítal knihu „Od dobrého ku skvelému“ od Jima Collinsa. Ak by ste radi nasledovali túto tému, odporúčam vám prečítať si túto knihu. Nuž, tu sú moje myšlienky, ktoré sa mi pri čítaní tejto knihy nazhromaždili.

Skvelá spoločnosť je tá, ktorá robí príznačný účinok a dlhodobo predstavuje mimoriadny výkon.

V podnikaní vykonávanie v princípe znamená finančné výsledky, hlavne návratnosť investovaného kapitálu. Na druhej strane, pre neziskovú organizáciu, výkon v prvom rade znamená priblížiť k veciam príbuzným predstave organizácie a nie jej finančné výsledky.

Všimnite si, že podľa tejto definície nepotrebujete byť veľkí, aby ste boli úspešní. Váš príznačný účinok môže byť v miestnej alebo malej spoločnosti a váš výkon môže byť mimoriadny a dlhodobý bez toho, aby ste sa stali veľkou firmou.

Môžete si vybrať rast firmy, aby ste mali širší účinok a aby ste lepšie dosiahli svoju víziu, ale dôležité je porozumieť, že veľké sa nerovná úspešné a úspešné sa nerovná veľké.

Výskum autorov ukazuje, že budovanie skvelej organizácie postupuje v štyroch základných etapách; každá etapa pozostáva z dvoch základných princípov:

ÚROVEŇ 1: DISCIPLINOVANÍ ĽUDIA

Vodcovstvo piatej úrovne. Vodcovia 5. úrovne sú po prvé ambiciózni a to predovšetkým pre danú vec, organizáciu, prácu – nie sami pre seba – a neľútostnú rozhodnosť urobiť čokoľvek, čo ich privedie k dosiahnutiu úspechu. Vodca piatej úrovne prejavuje paradoxnú zmes osobnej skromnosti a profesionálnej vôle.

Najprv kto, potom čo. Tí, ktorí budujú skvelé organizácie, sa poistia tým, že majú okolo seba správnych ľudí a nesprávnych ďaleko od seba. A správni ľudia im pomáhajú skôr, než sami zistia, kam ísť. Vždy najprv myslia na „kto“ a potom na „čo“.

ÚROVEŇ 2: DISCIPLINOVANÉ MYŠLIENKY

Čeliť skutočnej pravde. Súčasná situácia alebo budúcnosť sa nejaví práve najlepšie. Úspešní ľudia udržujú nepochybnú vieru v to, že to dokážu a napokon zvíťazia, napriek ťažkostiam. A ZÁROVEŇ sú disciplinovaní v konfrontovaní najbrutálnejších faktov ich aktuálnej reality, nech je to čokoľvek.

Úspech prichádza prostredníctvom sérií dobrých rozhodnutí zhodných s jednoduchým konceptom troch pretínajúcich sa kruhov: v čom môžete byť najlepší na svete, v čom máte hlbokú vášeň a čo prináša najlepší zisk z investovania.

ÚROVEŇ 3: DISCIPLINOVANÉ ČINNOSTI

Kultúra disciplíny. Disciplinovaní ľudia, ktorí sú spútaní disciplinovanými myšlienkami a ktorí vykonávajú disciplinované činy, operujú slobodou obalenou v zodpovednosti. Toto je základný kameň kultúry, ktorá vytvára úspech. V kultúre disciplíny, ľudia nemajú zamestnanie; majú zodpovednosti.

Koleso. Pri budovaní úspechu neexistuje samostatne definovaná činnosť, ani veľkolepý program, ani jedna inovácia, ani samostatný náhodný zlom, ani zázračná chvíľa. Namiesto toho je to proces podobný nezmieriteľnému tlačeniu obrovského železného kolesa jedným smerom. Otáčka za otáčkou, uvádzanie do hybnosti, pokým neuskutočníme náhly krok dopredu a ďalší pohyb.

ÚROVEŇ 4: BUDOVANIE VEĽKOSTI, KTORÁ VYDRŽÍ

Zanechanie odkazu. Úspech je budovanie organizácie, ktorá sa môže prispôsobiť niekoľkým generáciám vodcov; presným opakom úspechu, ktorí sa okolo buduje, je samostatný skvelý vodca, skvelá idea alebo špecifický program. Radšej budujte mechanizmus na stimuláciu progresu, než sa spoliehať na charizmatickú silu osobnosti vodcov, ktorí postup poháňajú.

Chrániť si jadro a stimulovať postup. Tým, že stojíme pri hodnotách základu kombinovaných s vôľou povzbudzovať a zmeniť všetko, okrem týchto základných hodnôt – to udržuje jasný rozdiel medzi „za čím si stojíme“ (čo by sa nikdy nemalo zmeniť) a „ako veci robíme“ (čo by sa nikdy nemalo prestať meniť). Úspešné spoločnosti majú účel – príčinu svojho bytia – čo siaha oveľa ďalej ako je len zarábanie peňazí a tento účel premieňajú na veľké ciele, aby stimulovali svoj postup.

Prevádzkujete spoločnosť alebo organizáciu? Ako sa stotožňuje s vyššie uvedenými nápadmi? Dajte nám vedieť v komentároch….

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.