Váhanie alebo výhovorky?

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

Váhanie, alebo tiež okolkovanie pozná hádam každý z nás. Tento fenomén nás denne „navštevuje “ v rôznych podobách. Hlavne v dnešnej „preinformovanej“ dobe. Sú situácie, na ktoré reagujeme ihneď a na množstvo príležitostí, ktoré sa nám ponúkajú odpovedáme váhavo a nerozhodne. Samozrejme, že aj naša výchova, charakter, či emocionálná zrelosť významne ovplyvňujú proces rozhodovania. Sú však medzi nami aj takí, čo váhajú často a permanentne. Poďme sa spolu pozrieť na bežné výhovorky, ktorými sa snažíme ospravedlniť:

1. Naozaj neviem, či to mám urobiť práve teraz…

Veľmi častá výhovorka, ktorá je akoby „otcom“ všetkých ostatných výhovoriek. Poviete si, veď je na tom čosi pravdy, nie? Iste, keď nemáte istotu, tak to neurobte…. Avšak čo je to istota? Kedy budte vedieť, že ju máte? Koľko času na to potrebujete, aby ste sa rozhodli? Koľko informácií musíte získať, aby ste urobili rozhodnutie? Častokrát si povieme, „na čo sa ponáhľať, dosť času na to, aby som to urobil zajtra“.

Tip: Úspech navštevuje iba tých, ktorí vedú život plný práce. (Theodore Roosevelt)

2. Začnem až potom…

Mnohým dosť povedomé, však?

…. začnem až potom, čo si prečítam správy na internete…

…. začnem až keď si zapálim…

…. začnem až keď budem mať dosť peňazí…

…. tú angličtinu sa začnem učiť až keď si kúpim poriadnu učebnicu…

Tip: Život vždy je, bol a bude, ako si ho zariadite. (Anonym)

3. Nie je na to vhodný čas…

Isteže, niekedy naozaj na to nie je vhodný čas. Keď máte chuť naučiť sa lyžovať v Tatrách uprostred leta, tak si počkáte na zime, (alebo to poriešite lyžovaním na tráve..) Touto výhovorkou sa „pasujeme“ za múdrych „guru“, ktorý vždy 100% vie, kedy je ten správny čas… Nemyslíte, že je to dosť hlúpa výhovorka? Kedy je ten správny čas? Odpoveď: práve teraz a to hneď.

Tip: Ak budeme čakať na okamih, kedy  všetko, absolútne všetko bude pripravené, nikdy nezačneme. (Ivan Turgenev)

4. Nie je to také dôležité…

Naozaj to nie je také dôležité? Vaše sny a ciele nie sú pre vás dôležité? Koľkokrát ste sa pristihli pri tom, že ste sa rozbehli, „naštartovali“, s chuťou začali a potom ste sa „zasekli“? Koľko nedokončených, „rozbabraných“ vecí ste v živote urobili? Prečo ste sa zastavili možno tesne pred mostom, kde na jeho konci vás čakal váš vytúžený cieľ? Ovocie, po ktorom ste ste tak túžili?

Ak aj nevidíte okamžitý výsledok, neprestávajte „plávať“. „Stále plávať, stále plávať, stále plávať“ hovorí Dory, rybka, ktorú stretol Marly na ceste pri hľadaní strateného Nema….

Tip: Čas sú peniaze a odklad zlodej času. (Anonym)

5. Nemám dosť informácií na to, aby som začal…

Mnohým sa bude zdať táto výhovorka dosť legitímna. Nepustíme sa predsa do niečo o čom nemáme, dosť znalostí. S touto výhovorkou je to tak, ako som uviedol trochu vyššie. Čakáme, váhame, rozhodujeme sa v domnienke, že ……. a čas letí, letí, letí…

Viete čo vám na to poviem? Zhromažďovanie informácií sa častokrát maskuje za zábavný kabaret s názvom „plánovanie“. Nikdy nebudete mať totiž tna svoje rozhodnutia dostatok informácií. Úspešní ľudia sa vo väčšine prípadov nikdy nerozhodovali systémom „až potom…“

Tip: Počúvajte svoj vnútorný hlas a pocity, ktoré vo vás prevládajú. Ak sú pozitívne, tak potom neváhajte urobiť ten krok vpred. (John Mickiewicz)

6. ???

7. ???

8. ???

XYZ

A mnohé ďalšie výhovorky určite poznáte. 🙂

No a aby som predsa len nezabudol. Neváhate preto, lebo sa bojíte? Strach zo zlyhania je „mocný čarodejník“, však?

Končím výrokom T.A.Edisona:

„Viete prečo mnoho ľudí stráca množstvo príležitostí vo svojom živote?

Pretože každá príležitosť je oblečená v monterkách a tvári sa že je práca. „

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.