Vaše finančné zdravie

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

Dúfam, že každý rok chodíte na zubnú prehliadku alebo aspoň na zubné hygienické posedenie. Ak nie, choďte a navštívte www.smileclinic.sk a potom sa vráťte ku tomuto článku. Váš zubár / hygienik sa vás opýta na vašu ideu ideálneho úsmevu, urobí vám OPG rőntgen a potom urobí svoj kúzla, aby to uskutočnil.

Podobné každoročné kontroly zaberajú miesto v životoch úspešných ľudí. Sú to každoročné finančné kontroly. Ale namiesto analyzovania vašich zubných kazov a krvácajúcich ďasien môžete zhodnotiť vaše dobré dlžoby (hypotéky) a zlé dlžoby (lízing / splátky). A namiesto toho, aby ste pozerali na svoj OPG rőntgen, môžete sa pozrieť na vaše úspory a odhadnúť vašu schopnosť reagovať na prípad finančnej núdze.

Ako som napísal v predchádzajúcom článku, počas roka sa môže veľa stať. Menia sa zamestnania, telefónne čísla, menia sa vaše potreby, daňové zákony a aj váš život sa mení.

Mysliac na toto všetko, dal som dokopy pár otázok, ktoré vám môžu pomôcť diagnostikovať vaše finančné zdravie:

Rastie váš osobný čistý majetok?

Váš osobný čistý majetok je jedným z najlepších meradiel vášho finančného zdravia a poskytuje jednoduchý spôsob ako zistiť, či by sa mohol vynoriť dlhodobý problém. Pri kalkulácii jednoducho odpočítajte, čo dlžíte (vaše záväzky) od toho, čo vlastníte (vaše aktíva). Takže hoci aj vaše aktíva nerastú, váš osobný čistý majetok sa vylepší, ak splácate vaše dlhy.

Jedným z najrýchlejších spôsobov ako odmerať vašu finančnú teplotu, je z roka na rok si zaznamenávať vašu bilanciu. Takto môžete rýchlo povedať, či šetríte peniaze, žijete v medziach vašich možností a/alebo ste skôr pravdepodobne na ceste ku dosiahnutiu vašich finančných cieľov.

Pokles osobného čistého majetku nie je vždy zlou vecou, ale mali by ste rozumieť, prečo hodnota klesla. Sú vaše výnosy nižšie kvôli tomu, že míňate viac, než zarobíte alebo kvôli vonkajšiemu faktoru ako zmena zamestnania? Vaše dlhy vzrastajú alebo klesajú?

Vzrastajúce dlžoby môžu byť v poriadku, ak si zlepšujete vaše vzdelanie alebo začínate biznis, ale samozrejme nie je v poriadku, ak jednoducho míňate, aby ste si udržali imidž.

Aké sú Vaše pomery?

Tiež odporúčam pozrieť sa na niekoľko rozhodujúcich čísel alebo pomerov: pomer vašich dlhov a príjmov, pomer vášho sporenia a núdzových účtov. Dosahujete vaše terče?

Terče sa budú líšiť v závislosti na tom, kde sa v živote nachádzate. Mladší ľudia by nemali venovať viac než 30 percent hrubého príjmu na splácanie všetkých dlhov (platby za auto, hypotéka, pôžičky, točiace sa dlhy) a tie by mali smerovať k nule dovtedy, kým ste pripravení k odchodu na dôchodok. Čo sa úspor týka, každý by sa mal snažiť ušetriť 15 – 25 percent svojej výplaty. Pochopiteľne, môžete tieto terče minúť, keď zápasíte s platením vzdelávania vašich detí alebo sporením na nový domov.

Zatiaľ by váš núdzový účet mal obsahovať v hotovosti výdavky na asi šesť mesiacov.

Míňate viac, než zarobíte?

Problém s financiami väčšiny ľudí je v tom, že o tom hovoria, ale nikdy neupevňujú a neorganizujú svoje finančné dáta jednoduchým zvládnuteľným spôsobom, aby mohli kedykoľvek zistiť, ako na tom sú. Zvyknite si zapisovať všetky vaše výdavky a každý mesiac si ich prejdite. Tento jediný návyk mi umožnil každý mesiac znížiť moje osobné výdavky zhruba o 25%.

Čo sa vo vašom živote za posledný rok zmenilo?

Veľké životné udalosti môžu prerušiť hoci aj najlepšie stratégie. Zosobášiť sa, mať deti alebo aj zmeniť zamestnanie bude vyžadovať, že budete musieť urobiť veľa finančných rozhodnutí.

Hlavnou otázkou je tu naozaj, „Čo sa v mojom živote zmenilo natoľko, že to mohlo zmeniť úlohy v mojom finančnom pláne? Osoba môže potrebovať viac alebo menej poistenia, investovať viac alebo menej, šetriť viac alebo menej na dôchodok a kúpiť alebo predať veľký osobný majetok.

Zmenil sa Váš výzor alebo ciele? Ste úspešní?

V samotnom jadre, finančné plánovanie nie je len o peniazoch. Je o nájdení najlepšieho spôsobu financovania toho, čo od života chcete, či je to trávenie viac času s rodinou a priateľmi alebo cestovanie. Úspešní ľudia používajú svoje každoročné finančné uzávierky, aby im pomohli uistiť sa, že to robia.

Všetkých mlady-uspesny Slovákov povzbudzujem k tomu, aby sa sami seba opýtali, čo by mohli urobiť, aby boli šťastnejší a aby sa mali o rok lepšie ako teraz, či už je to usporenie viac peňazí, splácanie dlhov, zmena zamestnania alebo vykonávanie charitatívnej práce. Je to mix hodnôt života a peňazí.

Čo myslíte? Dajte nám vedieť v komentároch….

Komentáre

5 komentárov v "Vaše finančné zdravie"

 1. paly.o  

  avatar

  Pekny den prajem,

  Uz dlhsie tu nebol ziaden clanok z oblasti Financii tak som si tento s radosotu precital. Cely clanok ukazuje sposob ako zistit ci aj v tejto oblasti clovek napreduje. Jednemu som vsak celkom nepochopil tak hned aj pripajam moju otazku 🙂 Co je to ta sietova hodnota? Precital som ten odsek viac krat, no stale sa len domnievam… Dakujem vopred za odpoved 🙂

  Zelam uspesny den

  Paly

 2. Jani  

  avatar

  Ahoj Daniel,chcel by som sa opytat ci neplanujes zlavy v tvojej zubnej ambulancií napr. par percent:),alebo niaku inu akciu:)registrovanim clenom.Dakujem za odpoved.

 3. Daniel  

  avatar

  Ahoj Paly. Vdaka za Tvoj prispevok, sietova hodnota bol nie celkom presny preklad, tak sme to opravili (clanky su prekladane z anglictiny, kedze som anglican), niekedy su tieto financne terminy narocne a stane sa, ze sa veci neprelozia celkom presne. Teraz by to uz malo davat zmysel. Vdaka za pochopenie a trpezlivost.

 4. Daniel  

  avatar

  Ahoj Jani,
  ďakujeme za príspevok, v rámci našej zubnej ambulancii sa snažíme dávať rovnaké ceny pre všetkých pacientov.
  Keďže zubný lekár strávil 5 rokov v škole a ďaľších 5 rokov nadobúdal prax, asi by bolo férové mu za necelú hodinu ošetrenia zaplatiť cenu, ktorú má vo svojom cenníku. Myslím to všeobecne vo všetkých prípadoch.
  Uvediem napríklad príklad nemenovanej svetovej značkovej firmy. Čo by sa s ňou stalo ak by na trhu predávala svoje výrobky za menej ako je ich skutočná hodnota? Asi by do roka s veľkou pravdepodobnosťou skrachovala.
  Dúfam, že sa rozhodneš a navštíviš stomatológa, s ktorého službami budeš spokojná.
  S pozdravom
  Daniel

 5. Jani  

  avatar

  dakujem za odpoved 🙂

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.