Vedenie – Objavte princíp 90/10

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

vedenie-principVyužívanie princípu 90/10 zmení Váš život (prinajmenšom spôsob, akým budete na rôzne situácie reagovať).

O čo vlastne ide? Tento princíp je založený na fakte, že náš život je zložený z 10% z toho, čo sa nám jednoducho stane – a až z 90% z toho, ako na to budeme reagovať.

A čo to teda v praxi znamená? Ak sa nad tým zamyslíte, skutočne nemáme kontrolu nad tými 10%.

Nemôžeme zabrániť tomu, keď sa nám pokazí auto. Lietadlo alebo vlak má meškanie, čo nám narušilo všetky naše plány. Iný vodič do nás môže naraziť.

Týchto 10% nemôžeme ovplyvniť. No s tými 90% je to o niečom inom. Vy určujete týchto 90%. Ako…? Vašou reakciou.

Vy nemáte kontrolu nad červenou na semafore. Máte však kontrolou nad tým, ako na to zareagujete. Nech Vám ktokoľvek hovorí, čo chce – VY skutočne máte kontrolu nad svojimi reakciami.

Povedzme si príklad.

Raňajkujete so svojou rodinou. Vaša dcéra na Vás prevrhne šálku kávy. Táto káva sa vyleje priamo na Vašu čistú košeľu. Nemáte kontrolu nad tým, čo sa práve stalo.

To, čo sa stane potom je určené tým, ako na to zareagujete.

Budete kričať. Ostro Vašej dcére vynadáte pre to, čo urobila. Ona sa rozplače. Potom sa otočíte k Vašej manželke a začnete ju kritizovať pre to, že položila šálku príliš blízko okraja stola. A hádka bude pokračovať. S hnevom odídete do svojej izby a košeľu si prezlečiete. Keď sa vrátite, zistíte, že Vaša dcéra stále plače, a preto sa nestihla pripraviť do školy. Zmeškala autobus. Vaša žena musí hneď odísť do práce. Preto sa ponáhľate do svojho auta a dcéru odveziete do školy. Pretože meškáte, idete rýchlo. Zastaví Vás polícia.

Po 15-minútovom zdržaní a zaplatením pokuty vo výške 100 €, priveziete Vašu dcéru do školy. Dcéra sa bez rozlúčky rozbehne smerom k budove. Po tom, čo do Vašej kancelárie dorazíte o 20 minút neskôr, zistíte, že Ste si zabudli kufrík. Váš deň začal hrozne. A ako pokračuje, zdá sa to byť len horšie a horšie. Už sa tešíte na to, ako sa vrátite domov.

Keď sa však vrátite domov, zistíte, že Ste si zničili vzťah so svojou ženou aj s dcérou.

Prečo? … Preto, ako Ste ráno reagovali.

Prečo Ste mali taký zlý deň?

A) Bolo to pre tú kávu?

B) Bolo to kvôli Vašej dcére?

C) Bolo to kvôli policajtovi?

D) Bolo to kvôli Vám?

Správna odpoveď je “D“.

Vy Ste nemohli ovplyvniť to, že sa káva rozliala. Vaša priama reakcia však spôsobila to, že Ste nakoniec mali taký zlý deň.

Tu je príklad, ako by to mohlo a malo prebehnúť inak:

Na košeľu sa Vám vyleje káva. Vaša dcéra sa ide rozplakať. Vy však jemne poviete, „To je v poriadku zlatko, len by sa mala byť v budúcnosti opatrnejšia.“ Vezmete si uterák a ponáhľate sa do izby prezliecť si košeľu. Späť do kuchyne sa so svojim kufríkom vrátite presne včas, aby Ste videli svoju dcéru utekať na autobus. Otočí sa a zamáva Vám. Do práce prídete o 5 minút skôr a milo pozdravíte svojich kolegov. Váš šéf si všimne, aký dobrý deň máte.

Všimli Ste si ten rozdiel?

Dva rozličné scenáre. Obidva začali rovnako. A obidva skončili úplne odlišne. Prečo? Preto, ako Ste REAGOVALI.

Skutočne nemôžete ovplyvniť tých 10%. No tých 90% bolo určených Vašou reakciou.

Tu je niekoľko spôsobov, ako aplikovať princíp 90/10. Ak o Vás niekto povie niečo negatívne, jednoducho si to nevšímajte. Nedovoľte, aby Vás tento útok nejako ovplyvnil!

Reagujte správne a nezničí Vám to Váš deň. Nevhodná reakcia môže viesť k strate priateľa, k prepusteniu zo zamestnania, alebo k zbytočnému stresu.

Ako zvyčajne reagujete, ak Vám niekto niečo nepríjemné urobí? Stratíte trpezlivosť? Kričíte? Nadávate? Zvýši sa Vám krvný tlak? Snažíte sa mu pomstiť?

Prečo si nechať inými ľuďmi zničiť svoj deň? Pamätajte na princíp 90/10 a neznepokojujte sa.

Oznámili Vám, že Ste prepustený zo zamestnania.

Prečo sa zbytočne nad tým trápiť? To sa nejako vyrieši. Využite radšej túto svoju energiu na to, aby Ste si našli inú prácu.

Lietadlo mešká a Vám to naruší všetky Vaše plány. Prečo sa sťažujete letuške? Ona to nemôže nijako ovplyvniť.

Tento čas využite na štúdium alebo sa zoznámte s niekým z ostatných cestujúcich. Prečo sa znepokojovať? Veci to nijako nevyrieši, iba skomplikuje.

Teraz už poznáte princíp 90/10. Začnite ho využívať a budete prekvapený, ako to funguje. Ak to vyskúšate, nič tým nestratíte. Princíp 90/10 je úžasný. Iba málo ľudí ho pozná a využíva.

A aký je výsledok?

Milióny ľudí, ktorí prežívajú zbytočný stres, problémy a starosti. Všetci by sme mali pochopiť a následne aj využívať princíp 90/10.

Skutočne to MÔŽE zmeniť Váš život!!!

Článok napísal Steven Covey – Prelozil Daniel Shaw

Komentáre

4 komentáre v "Vedenie – Objavte princíp 90/10"

 1. mauricio  

  avatar

  Veľmi dobrý článok, ja osobne tento princíp poznám a používam, čo uľahčuje môj život. Niekedy, je to až v takom extréme, že tým, že na všetky okolité veci reagujem pokojne, s rozvahou a inteligentne, všímam si, že mnoho ľudí tým vytáčam, ale to už nieje moja starosť.
  PS Vzhľadom na preštudovanie tejto stránky som na prvý pohľad zistil, že je to prakticky celé postavené na knihách od Roberta T. Kiyosakiho- dokonca aj sfarbenie stránky tejto spoločnosti. Ja osobne som už prečítal takmer všetky knihy tohto autora a vrele ho každému odporúčam tak, ako aj túto internetovú spoločnosť. Odporučte ju svojim priateľom a možno im zmeníte život. S pozdravom Mauricio Espinosa

 2. Kamil  

  avatar

  Vďaka za kompliment Mauricio. Teší nás, že sme inšpiráciou pre mnohých ľudí. Musím však zdôrazniť, že sa snažíme ísť vlastnou cestou, hlavne čerpáme z vlastných skúseností, ale aj omylov a pádov. Každopádne súhlasím s názorom že Kiosaki je „povinné čítanie“ PRE ÚSPEŠNÝCH. Čo sa týka farieb – tie sú výsledkom našej spoločnej tímovej predstavy, vrátane konzultácie s expertkou na farebnú kompozíciu a typológiu. Kamil

 3. Pavol Špavor  

  avatar

  Nie okolnosti ale reakcie na okolnosti určujú náš život. =)

 4. tomasstredl  

  avatar

  Tiež si myslím, že Kiyosaki a Steven Covey by mali byť samozrejmosťou každej knižnice úspešného človeka. Dlho som ich nemal, ale keď som ich čítal, zmenili mi život v pozitívnom slova zmysle. Samozrejme to nie je iba knihami, ale aj zmenou môjho myslenia a prístupu k okoliu.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.