Vedenie – Pôsobite na iných ako vodca?

Napísal  
Zaradené pod VODCOVSTVO

ako-posobite-746169Určite so mnou budete súhlasiť, že my všetci – ako vodcovia – trávime príliš veľa času „robením“. Našu efektívnosť hodnotíme na základe toho, koľko vecí sme urobili; nie akým spôsobom ich robíme. Porozmýšľajte, kedy naposledy ste telefonovali, odpovedali na e-mail a súčasne prikyvovali niekomu, kto je s Vami v jednej miestnosti? Asi tak pred 5 minútami, že? V tomto čase ste vôbec „nepôsobili“, ale iba „robili“. Možno sa pýtate, v čom je vlastne problém? Áno, robíte toho veľa. No skutočne stačí iba to? Teraz si povieme niečo o tom, ako Vaše správanie ovplyvňuje tých, ktorých vediete.

Čo presne sa myslí tým „ako pôsobím?“

Všetko, čo je na vodcovi podstatné je v tom, ako pôsobí – pôsobenie ako príklad správania, akým by ste chceli, aby sa ostatní správali – a pôsobenie, ktoré vytvorí vhodné prostredie, v ktorom sa bude môcť tento typ správania aj realizovať. Skutoční vodcovia sú ako učitelia, ktorí formujú kultúru vo svojich organizáciách. Zamestnanci sa správajú k svojim kolegom v práci, alebo k iným ľuďom mimo prace, plánujú stretnutia, alebo zvládajú každodenný stres presne tak, ako to vidia robiť svojich vodcov. Stále, keď prehovoríte, rozhodujete sa tým – či už vedome alebo nevedome – ako chcete, aby sa Vaši zamestnanci správali. Aktívne vtedy tvoríte svoju kultúru. Takmer nikdy to nie je o tom, čo poviete. Vaše vodcovstvo určuje to, ako niečo poviete, alebo ako na niečo zareagujete. Nie čo robíte, ale ako to robíte. O tom to cele je.

Tu je príklad – do konca týždňa potrebujete písomnú správu a rozhodli ste sa o to požiadať Jána. Stačí, aby ste povedali, “Ján, mohol by si mi do piatka odovzdať písomnú správu o riadení podniku?” Bude Vám to trvať iba 3 sekundy a úloha bude splnená. Mohli by ste však Jána požiadať o to iste, no spôsobom, ktorým by ste mu ukázali, ako si ho vážite: “Ján, potreboval by som mať do piatka hotovú písomnú správu o riadení podniku a myslím si, že ty si človekom, ktorý to urobí lepšie, ako ktokoľvek iný – tvoje odborné znalosti sú presne tým, čo potrebujem a ja viem, že ti v tomto môžem absolútne dôverovať. Mohol by si to pre mňa, prosím, urobiť? Výborne – veľmi si vážim tvoju pomoc.” Toto Vám bude trvať asi tak 12 sekúnd – no ukážete tým Jánovi, že si ceníte jeho schopnosti a považujete ho za dôležitú súčasť Vášho tímu.

Ako má stačiť iba “pôsobiť”, ak je toľko vecí, ktoré musíte “urobiť”?

Verte či neverte – a určite so mnou niektorí z vás nebudú súhlasiť – takýmto spôsobom budú úlohy hotové skôr. Nechápte to nesprávne – všetky veci, ktoré robíte, sú podstatné a všetky sa musia urobiť. Plnenie úloh nie je zlé – no keď sa sústredíte na to, ako to budete robiť, pôjde Vám to oveľa ľahšie. Ľudia, od ktorých budete potrebovať určite veci, budú s Vami viac spolupracovať a budú chcieť tieto veci pre Vás urobiť. V takomto duchu bude na pracovných stretnutiach oveľa väčšia spolupráca, ochota a tvorivosť. Všetky Vaše pracovné povinnosti sa stanu jednoduchšími. Porozmýšľajte o Jánovi – ako bude podľa Vás pristupovať k ďalším svojim úlohám? Bude cítiť nadšenie a bude oveľa produktívnejší. Týchto Vašich 9 alebo 10 sekúnd navyše sú úžasnou investíciou do Jána, a aj do Vášho podnikania. Takýmto správaním budete vzorom pre svojich zamestnancov, ktorí postupne začnú takto aj žiť.
Verte mi – stojí to za to!

Ako to zmeniť?

Za najefektívnejší spôsob, ako sa dostať z tohto cyklu “iba robenia”, pokladám jednoducho oznámenie. Oznámte svojmu tímu, že je pre Vás dôležité, ako budete ako organizácia “pôsobiť”. Spoločne o tom diskutujte. Hovorte o tom, ako pôsobíte na seba navzájom, na klientov, predajcov, atd. Zistite, či to zodpovedá kultúre, ktorú chcete vytvoriť. Možno z toho niektorí z vás majú strach, pretože si myslíte, že ak o tom začnete diskutovať, ľudia prestanú “robiť”. Nemáte sa však čoho báť – nikdy sa neprestane “robiť”. Stane sa to ale oveľa jednoduchším, ak sa budete sústrediť na “ako” – a nie na “čo”.

To je všetko?

Ešte jedna posledná myšlienka. Ako som už skôr uviedol, často krát sa podvedome rozhodujete, ako budete na druhých pôsobiť. Ak je to pravda, mali by ste prísť na jeden z mojich seminárov. Ako vodca by ste si tiež mali uvedomovať, aký vplyv má Váš hlas a Vaše správanie na ostatných – pretože tým skutočne ľudí neustále ovplyvňujete.

Takže – ako Vy zmeníte “robenie” na “pôsobenie”?

tému článku navrhol: M.Orvisky, Bratislava

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.