Veľká ryba v malom rybníku

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, VODCOVSTVO

rybnikNeustále sa zrýchľujúce tempo súčasného sveta má jednu obrovskú nevýhodu: veľmi ľahko sa môžeme nechať zmiasť čímkoľvek, čo vyzerá novo, príjemne a zaujímavo – a stratiť tak víziu svojho cieľa.

Rutinné povinnosti

Existuje niekoľko základných vecí, ktoré počas dňa jednoducho musíme urobit – či už v našej práci alebo v živote všeobecne – no tieto veci sú iba povinnosťami. Niekedy sa ocitneme uväznení v tomto kolobehu a rozmýšľame spôsobom „No, robím si svoju prácu.“ Tu si však zamieňame “plnenie si svojich povinností” s “rozvojom”.

Hlavným cieľom mojej práce je v prvom rade „priviesť ľudí bližšie k takej kvalite života, akú si zaslúžia“ – či už sú to ľudia žijúci v utečeneckom tábore alebo v sirotinci, človek hľadajúci životnú partnerku, alebo úspešný podnikateľ. Ak by som to tak nerobil, zbytočne by som si iba nahováral, že svoju prácu robím poriadne.

Pozrite sa na svoj “rybník”

Je veľmi jednoduché nadobudnúť pocit, že sa nachádzame na správnej ceste k úspechu, hoci v skutočnosti sme iba “veľkou rybou v malom rybníku”. Na Slovensku je to tak, byť najlepšou spoločnosťou v krajine považujeme za mieru úspechu. Je to obrovská škoda, ak si zvážime, čo všetko by sme v skutočnosti mohli dosiahnuť.

Stále sa pozerajte na svoj osobný “rybník”. Ak Ste mimoriadne úspešný v tom, čo robíte, zmeňte hru a nájdite si väčší rybník. Jack Welch vo svojej knihe “Cesta k víťazstvu” hovorí, že práve túto stratégiu využíval v spoločnosti GE, aby dosiahol rast – v spoločnosti, ktorá bola roky považovaná za najlepšiu vo svojej oblasti. Svojim pracovníkom ukázal rôzne oblasti, s ktorými sa mohli porovnať – a v porovnaní s ktorými boli na piatom alebo šiestom mieste – a potom im dal za cieľ dostať sa späť na prvú pozíciu.

Dobre sa pozrite na svoj “rybník”. A ešte jednu vec. (Ak mi dovolíte použiť ešte jednu metaforu.) Dávajte si pozor, aby Váš rybník nebol akvárium.

Niekoľko spôsobov, ako to urobiť

Tu je niekoľko otázok, ktoré by Ste si mali položiť. Ak na niektorú z nich bude Vaša odpoveď “áno”, pripomeňte si svoje väčšie ciele a dostaňte sa zo svojho “rybníka” von. Neporovnávajte sa so svojimi rovnocennými partnermi – vždy pozerajte ďalej.

• MÁ táto práca ZMYSEL, alebo Váš čas iba pohlcuje?
• Je táto práca niečim VÝZNAMNÁ, alebo je to niečo, čo robíme stále?
• Stále RASTIEM, alebo som už na vrchole?
• Skutočne sa o to USILUJEM, alebo to ani nemyslím celkom vážne?
• Snažím sa DOSIAHNUŤ viac, alebo si iba plním ďalšiu povinnosť?

Čo si myslíte? Ako to všetko môžete využiť Vy?

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.