5 vlastností úspešného podnikateľa

Zarábanie peňazí – či už prostredníctvom burzy cenných papierov, obchodu s nehnuteľnosťami, alebo riadením vlastného podniku – nie je iba o matematike a stúpaní na vrchol pri troche šťastia. Váš úspech je určený práve Vami. Mladí, Úspešní muži majú určite osobnostné vlastnosti spoločné.

Tu je niekoľko charakteristík úspešných podnikateľov, ktoré Vám môžu pomôcť dostať sa na vrchol:

1 – Buďte realistický

Realizmus je cesta medzi optimizmom a negativizmom. Úspešný muž je realista – nikdy si pod sebou nepodpíli konár tým, že sa bude správať negativisticky; rovnako však nebude niesť rizika vychádzajúce z nepodložených záverov.

Tak napríklad Bill Gates. Keď odišiel z Harvardu, aby rozvinul svoju predstavu v Microsofte, rozhodol sa riskovať. To riziko však nebolo úplne neopodstatnené. Bill vedel, čo sme my ostatní zistili až neskôr: osobné počítače sú hudbou budúcnosti, pokiaľ sa softvér stane prístupnejší bežnému užívateľovi.

Vy nemusíte myslieť až tak dopredu ako Bill Gates – mali by Ste si však brať príklad zo spôsobu jeho uvažovania. Predtým ako spravíte kľúčové rozhodnutie, presvedčte sa, či rozmýšľate realisticky. Je to dosť ťažké, no tí najúspešnejší z nás sú schopní na chvíľu sa odosobniť a reálne zhodnotiť danú situáciu.

2 – Buďte mužom činu

Aj najlepšie nápady na svete sú úplne bezcenné, pokiaľ sa neuskutočnia. Konanie sa však môže stať dvojsečnou zbraňou, pretože akékoľvek konanie len v záujme konania, sa môže stať ľahkomyseľným.

Postoj, ktorý tu odlišuje mužov od chlapcov, je odmietnutie nečinnosti. Inými slovami – úspešný muž nikde neposedáva čakajúc, že sa niečo stane. Nemusí hneď investovať nejaké peniaze; bude však stále hľadať a skúmať rôzne možnosti. Presne takto sa stál úspešným napríklad Warren Buffett. Jeho špecializácia je nákup nesprávne ohodnotených spoločností. Buffett zarába 64 biliónov dolárov ročne len z výnosov – to znamená z veľmi dômyselného nákupu a predaja.

3 – Zarábajte na svojej záľube

Ak to nemáte radi Vy, potom je takmer nemožné presvedčiť ostatných, aby to mali radi. Sústreďte sa na niečo, z čoho Ste nadšený – dáte tak toho zo seba oveľa viac.

Akékoľvek finančné podnikanie je veľmi náročné a Vy mu musíte byť schopný obetovať aj prácu navyše. V tomto majú všetci nadšení muži náskok. Ak pracujete na svojej záľube, neprekáža Vám práca navyše. Totiž, ak máte skutočné nadšenie pre to, čo robíte, v podstate to nebudete vôbec považovať za prácu.

Nasledujete svoje túžby?

Nasledovanie svojich túžob môže niekedy znamenať ísť proti prúdu. Mnohí muži sa práve tohto obávajú. Žiaden úspešný podnikateľ však doteraz nebol opísaný ako niekto, kto ide s davom. Úspešní muži stoja mimo davu, aby tak mohli týmto davom hýbať. Musíte si však dať pozor na to, aby Ste od neho nestali príliš ďaleko.

4 – Mať sebadôveru

Sebadôvera je kľúčom k takmer čomukoľvek v živote – či už vediete svoj podnik, riadite predaj, alebo sa pokúšate získať financie na svoj projekt. Pokiaľ nebudíte dojem sebaistého človeka, nedostanete sa veľmi ďaleko. Je v tom však ešte viac – vďaka sebadôvere sa budete môcť obklopiť najschopnejšími ľuďmi, ktorí Vás posunu ďalej a ktorých tým posuniete aj Vy – postupne až na samotný vrchol. Inými slovami, sebadovera je základný stavebný kameň, ktorý Vám umožní vytvoriť celok oveľa väčší, ako je súhrn jeho častí.

Tu je stručný príbeh Jacka Welcha, bývalého predsedu spoločnosti General Electric. Neviedol svoju spoločnosť riadením každého svojho pracovníka osobitne. Namiesto toho Welch urobiť presne to, čo by sme urobili my všetci: vybral najlepších z najlepších, dal im cieľ a nechal ich, nech ho splnia. Welch si dokonca našiel aj obchodného partnera – svoju druhú manželku Suzy, s ktorou spolu napísali v roku 2005 knihu Winning (Cesta k víťazstvu).

5 – Vaše city nechajte bokom

‘Nie je to osobné, je to biznis’. Tieto slová by mali prežiť, príliš veľa mužov však zlyhalo, pretože to bralo osobne. Investor Vás odmietol – neznamená to však, že Vás nemá rád – pokojne za ním príďte neskôr s iným návrhom.

Váš priateľ Vám povie, že sa mu Váš nápad nepáči, lepšie ako zaujať defenzívny postoj, je zistiť prečo si to myslí. Nikdy nedovoľte, aby Vás akákoľvek kritika položila. Čím väčší úspech budete mať, tým väčšia kritika sa na Vás zosype.

Niekoľko ľudí si spomína na neúspešné deväťdesiate roky Donalda Trumpa, ktorý bol vtedy na pokraji osobného bankrotu. Keďže bol úspešný podnikateľ a celebrita, kritici boli pripravení sledovať jeho pád. Stalo sa to? Samozrejme, že nie. Trump si vyhrnul rukávy a vyhodil všetky investície, ktoré mu nepriniesli zisk, zvýšil výnosy a dostal sa späť až na vrchol. Nevšímal si ľudí, ktorí si tak veľmi priali vidieť ho padať.

Staňte sa úspešným podnikateľom

V poriadku, takže nemáte všetkých týchto 5 vlastností. Je veľmi dôležité vedieť, čo je Vašou slabinou. Ak nemáte dostatok schopností v jednej oblasti, buďte k sebe úprimný a postupne odstraňujte tento Váš nedostatok. Alebo – nájdite si obchodného partnera, ktorému môžete veriť a ktorý Vás bude vo Vašich silných, aj slabých stránkach dopĺňať.

Zapamätajte si, vy ste svoj top produkt a preto sa oplatí, aby ste sa poznali do hĺbky.

Tému článku navrhol: M. Kahút, Bratislava

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.