Ako začať vlastné podnikanie – 1.časť

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

picture-16Život mladého a úspešného človeka si v dnešnej spoločnosti vyžaduje odlišný spôsob uvažovania. Tradičná metóda ťažkej a usilovnej práce, nekonečnej ochoty vyhovieť svojmu šéfovi za každých okolností a obetovania mnohých rokov svojho života na to, aby ste sa raz dostali na vrchol, sa už viac neoplatí.

V dnešnej dobe stačí, ak máte dobrý nápad, odhodlanie a správneho obchodného ducha, aby ste dokázali vziať svoj osud do vlastných rúk. Úspech mladých podnikateľov a prudký nárast možnosti internetu vytvoril u ľudí nový spôsob uvažovania, kedy chcú všetko a chcú to hneď teraz.

Výsledkom toho sú mladí muži opúšťajúci svoje tradičné zamestnania v úradoch a začínajúci vlastné podnikanie. Mladí slovenskí podnikatelia založili väčšinu najúspešnejších nových spoločnosti a tým si získali úctu u najrešpektovanejších osobností slovenského obchodu.

Neúspech

Na jednu vec by ste však nemali zabúdať – všetko nie je až také jednoduché, ako sa Vám môže zdať. Keďže viac ako 80% podnikateľov skrachovalo už počas prvých 5 rokov, Vaše vyhliadky na úspech sa tým pre Vás značne znižujú. Odchod zo svojho stabilného zamestnania a vystavenie sa obrovskému riziku vlastného podnikania môže byť veľmi stresujúce a dostať Vás pod obrovský tlak.

Sloboda nemusieť sa nikomu zodpovedať za svoju prácu je úžasná; ste to však iba Vy, kto je zodpovedný za Vašu duševnú pohodu a úspech. Spočiatku, keď sa bude Vaše podnikanie ešte len rozbiehať, budete sa znepokojovať nad tým, odkiaľ získate peniaze na platenie všetkých účtov. Preto si tento krok vyžaduje obrovskú odvahu a odhodlanie, aby ste vo svojich víziách zotrvali a tiež ich aj ďalej rozvíjali.

Väčšinou je to tak, že kombinácia človeka s jeho snom je pravou príčinou zlyhania každej myšlienky. Nadšenie z vlastného nápadu alebo vízie sa môže stať zaručenou prehrou. Táto pasca vedie mnohých podnikateľov k sebapresviedčaniu, že ich nápad bude úspešný a podceňovaniu ostatných možných rizík.

Poznáte svoj cieľový trh?

Vedomosti sú Vašou veľkou výhodou a čím viac toho budete vedieť o svojich zákazníkoch, výrobkoch a o trhu, tým lepšie na tom budete. Na základe výskumov Dun & Bradstreet, príčinou zlyhania 90% malých podnikov môže byť nesprávne vedenie vyplývajúce z nedostatku vedomostí.

Práve preto nie je ťažké pochopiť, prečo radím každému, kto začína vlastné podnikanie, aby bol radšej opatrný. Chápanie možných rizík a odhad svojej finančnej situácie sú dvoma základnými a nevyhnutnými zložkami tohto kroku.

Keď začnete rozbiehať svoj podnik, mali by ste mať ušetrené peniaze, ktoré by pokryli Vaše výdavky po dobu najmenej 6 mesiacov. Všetky Vaše účty by mali byť vybavené a nemali by ste byť zaťažený žiadnymi dlhmi. Preskúmajte možnosť ponechania si svojho súčasného zamestnania, kým budete pracovať na tomto Vašom novom pláne až do toho bodu, keď si to už bude vyžadovať celú Vašu pozornosť.

Začnite, kým ste mladý

Najvhodnejším časom na začiatok vlastného podnikania je vtedy, kým ste ešte mladý – pretože teraz toho môžete ešte menej stratiť. Ak Vám nebudú vychádzať Vaše plány, stále ešte budete mať dostatok času, aby ste sa z toho spamätali a opäť postavili na nohy.

Aj keď si budete sami sebe šéfom a užívať si všetky výhody s tým spojené, neustále si dávajte pozor na možné riziká. Oči majte stále otvorené, buďte informovaný a tiež sebakritický. To Vám pomôže dosiahnuť všetky Vaše plány a ciele.

Máte vlastné skúsenosti s podnikaním? Neváhajte a podeľte sa s ostatnými či už vo forme komentára alebo príspevku.

Tému článku navrhol: P. Janovský, Lučenec

Komentáre

Jeden Komentár v "Ako začať vlastné podnikanie – 1.časť"

  1. Hobos  

    avatar

    Fajn článok tak ako kopec ostatných na tejto stránke, k tomu neuspechu by som len doplnil zaujímavý graf http://www.knihyopodnikani.6f.sk/ . Neviem odkial brali údaje ale je zaujímave pozorovať , že väčšinou ide o príčiny neuspechu práve tie psychologické a subjektívne postoje človeka. Takže na záver:netreba sa nechať zlomiť ale byť cieľavedomý 😉

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.