Buďte „šéfom“

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, VODCOVSTVO

CB055357Muži, ktorí majú radi, keď im iní povedia čo robiť, možno potešia svoju mamu – no určite sa nikdy nestanú vodcami. Ak chcete ľudí viesť, musíte sa naučiť správať ako žralok – byť stále aktívny a dávať veci do pohybu. Ako vodca musíte rozmýšľať rýchlejšie ako ostatní, aby sa ľudia okolo Vás nezačali nudiť. Pretože ak nebudú mať čo robiť, môže sa stať, že od Vás jednoducho odídu. Ľudia, ktorých vediete sú ako deti, ktoré nasledujú kohokoľvek, kto rozpráva dobrý príbeh.

Vodcovia zastávajú v obchodných spoločnostiach vyššie pozície. Je síce pravda, že častokrát sa na vrchné pozície dostávajú aj rodinní príslušníci – no skutočný vodca by sa mal na takúto pozíciu dostať iba vďaka svojim schopnostiam. Mal by byť ocenený pre svoj talent, pre schopnosť zarobiť pre spoločnosť peniaze a uzatvoriť veľa zmlúv.

Ak sa však chcete stať vodcom, nestačí si sadnúť a pracovať. Musíte vstať a ísť si za čímkoľvek, čo chcete dosiahnuť. Je oveľa jednoduchšie predstavovať si, že Ste vodcom ako ním v skutočnosti aj byť. Ak sa ním teda chcete stať, potom by Ste mali nasledovať tieto pravidlá:

Buďte verný svojej skupine

Ak chcete viesť nejakú skupinu – nech sú to hoci aj Skauti alebo Ruská Mafia – mali by Ste byť verný ideám tejto skupiny a absolútne im veriť. S takýmto postojom by Ste teda aspoň mali začať, pretože Vám to pomôže dostať sa presne tam, kde chcete. Časom možno zistíte, že Skauti sú oveľa úplatnejší ako Ruská Mafia – no ak už raz Ste súčasťou systému danej organizácie, musíte sa správať ako profesionál. Ľudia, ktorí pochybujú a váhajú, neinšpirujú ľudí zarábať peniaze.

Buďte stabilný a vyrovnaný

Každý deň sa ukážte s rovnakou náladou a rovnakým správaním. Majte usporiadaný svoj súkromný život a nedovoľte, aby akékoľvek problémy v ňom ovplyvnili Vašu prácu. Čím vyrovnanejší budete, tým viac Vám ostatní ľudia budú dôverovať. Akékoľvek slabosti máte, obmedzte ich na takú úroveň, aby neovplyvnili Vašu pracovnú morálku.

Odmeňujte ostatných

Nikto nechce pracovať pre to, aby Ste sa Vy stali úspešnými. Najlepší spôsob ako dosiahnuť to, aby pre Vás ľudia pracovali, je nejako ich odmeniť. Peniazmi. Povýšením. Medailami. Čímkoľvek. Neznamená to však to, že by Ste mali rozdávať ocenenia za akékoľvek nepodstatné veci – potom by tieto odmeny nemali žiaden zmysel. Ak spoločnosť nezarába dosť peňazí, nikto nedostane žiadnu odmenu, kým nepreukáže iniciatívu a sám nezarobí nejaké peniaze.

Dostaňte sa do správnej skupiny

Na Vašej ceste nahor sa stretnete s rôznymi ľuďmi. Dôležité je obklopiť sa tými správnymi. Ak sa zoznámite s niekým, kto Vám môže v budúcnosti nejako pomôcť, ostaňte s ním v kontakte, aby na Vás nezabudol. Mužov s vyššou pozíciou nepovažujte za svojich nepriateľov – aj oni Vám môžu nejakým spôsobom pomôcť.

Buďte pripravený na všetko

Počas rozhovorov buďte tým človekom, ktorý má dobré nápady a predstavy. Riaďte sa svojimi inštinktmi a premýšľajte rýchlo. Môžete byť voči niekomu zaujatý – no nie ak to má spomaliť podnikanie. Na niektoré veci sa staňte necitlivými, aby Vás akékoľvek neprijatie a výčitky nezranili. Buďte stále na všetko pripravený.

Ak chcete byť vodcom, musíte presne vedieť čo chcete. Nikto nie je dokonalý a ľudia, ktorí Vás budú nasledovať, Vás nemusia milovať. Stačí ako Vás na Vašej ceste k úspechu budú podporovať.

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.