Charizma

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, VODCOVSTVO

michael_port_leaderJe to niečo, čo by chcel mať každý muž a len niekoľkí z nás to majú: charizma. Hovorí sa, že buď ste sa s ňou narodili alebo nie. A hoci je pravda, že niektorí z nás ju vyžarujú bez toho, aby si to vôbec uvedomili, pre iných to je niečo, čo sa dá naučiť.

Charizma je tak účinným nástrojom, že prakticky každý by ju chcel mať. Politici, herci, obchodníci – všetci po nej túžia. Dôvod je jednoduchý – ak raz máte šarm, otvoria sa Vám aj také dvere, ktoré by pred Vami inak ostali zatvorené.

Takže teraz sa asi pýtate, ako by Ste ju mohli získať. Tu je sedem tipov, ktoré Vám pri tom pomôžu:

Pamätajte si a oslovujte ľudí ich menami.

Toto dáva ľuďom pocit, že sú pre Vás dosť dôležití na to, aby ste si ich zapamätali. Cítia sa byť vďaka tomu výnimoční. Možno si pomyslíte, že to nemá až taký význam, no skutočne budete prekvapený, koľkých ľudí si takýmto spôsobom získate.

Pôsobte sebaisto.

Skutočná charizma jednoducho vyžaruje vyrovnanosť a eleganciu. Preto si pamätajte, že spôsob, akým Vás vidia ostatní, o Vás hovorí oveľa viac, ako slová, ktoré vyslovíte. Prvý dojem je veľmi dôležitý a ak chcete, aby Vás ľudia brali vážne, mali by ste mať aj správne držanie tela.

Buďte dobrým poslucháčom.

Pri spoločenskom kontakte sa veľa pýtajte – hlavne pri ľuďoch, ktorých ste stretli prvý krát. Hovorí to o tom, že sa o druhých zaujímate – a tiež im to bude veľmi príjemné. Ak sa však budete priveľmi snažiť upútať na seba pozornosť, určite to nebude pôsobiť veľmi príťažlivo – ľudia to budú považovať skôr za otravné.

Udržujte očný kontakt.

Toto je veľmi dôležité, hlavne ak ste niekoho stretli po prvý krát. Schopnosť vytvoriť a udržať očný kontakt je všeobecne považovaná za znak integrity človeka. Tiež tým dáte ľuďom najavo, že ste vyrovnaný a sebaistý človek. Samozrejme, dôležité je však odhadnúť správnu mieru.

Ostaňte pokojný.

Ak chcete ľudí očariť, mali by ste pochopiť, že tichá sebadôvera je veľmi príťažlivá. Keďže kľúčovou vlastnosťou charizmy je schopnosť pôsobiť na ľudí tak, aby sa cítili príjemne, aj Vy chcete dosiahnuť to, aby sa pri Vás uvoľnili a aby (častokrát podvedome) začali Vašu spoločnosť dokonca vyhľadávať.

Venujte pozornosť tónu Vášho hlasu.

Chcete nájsť ten správny tón a farbu hlasu, ktorá ľudí upúta. Mal by byť dosť hlasný na to, aby Vás ľudia naokolo počuli – no nie príliš hlasný, aby ste nepôsobili ako kazateľ. Nemusíte toho povedať veľa – no ak už máte niečo povedať, nehovorte príliš rýchlo, správne artikulujte a pôsobte vyrovnane. Akýkoľvek politik s týmto bude súhlasiť: Rečnícke umenie je pre získanie publika rozhodujúce.

Odhadnite a reagujte na atmosféru v miestnosti.

Charizmatickí ľudia sú profesionáli v čítaní a reagovaní na akúkoľvek sociálnu situáciu, ktorá sa vyskytne. Ak napríklad budete na nejakej veľmi nudnej a nepríjemnej oslave, môžete začať rozprávať nejaký zábavný príbeh. Dávajte si však pozor, aby ste sa nezačali vychvaľovať a pamätajte, že sebaironizujúci humor je v akomkoľvek rozprávaní mimoriadne príťažlivý.

Takže tu to máte: sedem krokov k rozvinutiu charizmy. Ak zvládnete týchto sedem jednoduchých postupov, nebudete už mať problém získať to, po čom túžite nielen vo Vašom pracovnom živote, ale aj v tom osobnom.

Komentáre

Jeden Komentár v "Charizma"

  1. Charisma guy  

    avatar

    Hlavne posledné 2 body súhlasia. Dôležité je vedieť rozosmiať druhých a hrať sa s hlasom. To je presne to čo dokázali velikáni ako Arnold Scwarzenegger a Steve Jobs. Charizma je tiež aj o tom, empaticky sa vžiť do vnímania a prežívania tej druhej strany. Páči sa mi veľmi článok: http://www.tajomstvacharizmy.sk/10-veci-maju-spolocne-charizmaticke-osobnosti/

    Michal
    http://www.TajomstvaCharizmy.sk

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.