Zastrašovanie
Napísal Peter
Zaradené pod KARIÉRA, VODCOVSTVO
Ako to, že niektorí boxeri vyhrajú zápas ešte predtým, ako vôbec vstúpia do ringu? Ako niektorí obchodníci dokážu uzavrieť výhodné obchody aj napriek tvrdej konkurencii? A ako je možné, že niektorí ľudia stále dosiahnú presne to, čo chcú, nech je to čokoľvek? Možno majú lepšie schopnosti – vo väčšine prípadov to však tak nie je – väčšinou títo ľudia používajú iný nástroj: zastrašovanie. Možno sa Vám to zdá neetické a „mafiánske“, no jedného dňa, keď budete viesť svoju spoločnosť, to možno budete musieť využívať. Preto by som Vám teraz rád predstavil niekoľko spôsobov ako efektívne využiť zastrašovanie na získanie prevahy.
Ostaňte vo výhode
Nikto nechce byť vo výsluchu na tej nesprávnej strane. Priamym „vypálením“ všetkých otázok (jedna forma zastrašovania) získate náskok v akejkoľvek interakcii. Spôsob, akým formulujete otázky, je rozhodujúci. Pýtajte sa otázky typu, „Myslíte, že je rozumné robiť to takto?“ alebo „Ste si tým istý?“ Takto vnesiete do mysle ľudí zrnko pochybností, alebo ešte lepšie – títo ľudia si začnú myslieť, že viete niečo, čo oni nevedia.
Precvičujte si uprený pohľad
Správne použitý uprený pohľad môže byť Vašou najväčšou výhodou v mnohých situáciách zastrašovania. Dáva to Vášmu súperovi najavo, že Vy nie Ste ochotný ustúpiť a takmer vždy to vyprovokuje niečo, čo behaviorálni psychológovia nazývajú reakciou “boj alebo útek”. Ak Váš súper nie je Vaším pohľadom zmätený, viete, že tento boj bude ešte pokračovať – ak sa však zmätene cíti, potom môžete predpokladať, že sa Vami cíti aj zastrašený.
Buďte ticho
Veľa ľudí považuje úplné ticho za nepríjemné a znervozňujúce – hlavne v situáciách, kedy sa nejaká forma komunikácie očakáva. Ak napríklad sedíte na obchodnom stretnutí a záhadne mlčíte, Vaši zamestnanci to môžu začať pripisovať tomu, že niečo urobili zle, alebo sa Vám to budú dokonca snažiť nejako vynahradiť. Sledujte, ako sú ochotní robiť kompromisy, kým Vy pokojne vyslovujete svoje požiadavky a dosahujete to, čo Ste chceli (je to umenie podvedomého zastrašovania).
Neukazujte navonok svoje emócie
Ak o Vás ľudia vedie, že sa ľahko nahneváte, nepriateľská reakcia nebudete pre ľudí okolo Vás veľa znamenať. Ak Ste v takejto nálade, pravdepodobne sa Vám na určitý čas vyhýbajú a rozhodnú sa počkať, kým sa neupokojíte. Ak Ste však stoický typ, ktorý stráca trpezlivosť iba pre dobrý dôvod, ostatní si všimnú, kedy Ste roztržitý. Takže či už cítite hnev alebo radosť, najlepšie je stále pôsobiť ľahostajne a ostať pokojným.
Blafujte
Každý človek sa skôr či neskôr ocitne v situácii, kedy je jeho protivník nepochybne lepší – či už je mladší, silnejší, rýchlejší alebo viac informovaný. Ak je to možné, stretnite sa so svojím súperom ešte pred daným prípadom a jednoducho mu povedzte, prečo prehraje. V tomto prípade bude jeho mladosť a neskúsenosť pre Vás výhodou.
Prečo zastrašovanie
Najväčšie pozitívum umenia zastrašovať je to, že častokrát sa pomocou neho predíde mnohým konfliktom a Vaša energia tak môže byť zameraná na iné, podstatnejšie veci. Preto si tieto tipy zapamätajte. Môžu byť pre Vás užitočné dokonca aj vtedy, ak už nejaký konflikt nastane.
Napísal Daniel Shaw
Komentáre
Povedzte nám, čo si myslíte ......
Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.