Všetko je TRPEZLIVOSŤ…

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

vsetko je trpezlivost_postSte trpezlivý? Keď sa tak nad tým zamyslíme, o máloktorú vlastnosť sa človek neusiluje tak netrpezlivo ako práve o TRPEZLIVOSŤ. Všetci sme to už zažili – netrpezlivo čakáme na ranné správy, čakáme v rade na noviny, netrezlivo pozeráme na hodinky, keď svieti na semafóre červená a my sa ponáhľame do práce, na stretnutie, či dôležité podujatie. Každý deň nám prináša dostatok situácií, ktoré by sme veľmi radi zvládli trpezlivo. Dá sa to vôbec? Moderná doba nás neustále sýti informáciami, novinkami, novými príležitosťami… Núti nás rozhodovať sa rýchlo, na nič zbytočné nemáme čas. Rýchlym svet praje. Poznáte to známe české porekadlo: „Práce kvapná – málo platná.“ Alebo to trošku nadľahčíme vetou od učiteľa národov J.A.Komenského: Spěch a všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest.“ Nie, nemienim nikoho urážať. Sú predsa v živote situácie, kedy musíme konať rýchlo a triezvo. Vašu pozornosť chcem však upriamiť na plody netrpezlivosti, či nedôslednosti ako napríklad zhon, plytkosť a povrchnosť, nedotiahnuté a „rozbabrané“ projekty, vzťahy a iné veci, ktoré nás vnútorne zraňujú a trápia. Nič na svete ma nevie tak „vytočiť“ ako nedokončená práca vo všetkých oblastiach života. „Veď to je dobre…“ No to nie je dobre!!! Prečo? Každá nedokončená práca, každý nedôslednosťou zbabraný projekt, milión rozpracovaných a nedokončených vecí, nás vnútorne oslabuje – našu vôľu nevynímajúc. Stávame sa tým málo odolní a zrelí pre väčšie a náročnejšie diela. Nedostatok trpezlivosti ďalej zapríčiňuje aj absencia pravej pokory – ako základnej dosky nášho charakteru.

Nie je mudrcom ten, kto má dobré a krásne reči, ale ten, kto je trpezlivý, bez bázne a nenávisti – iba ten je naozaj múdrym človekom. (budhistické príslovie)

Chcete úspech? Trpezlivo porozmýšľajte, čo vás v živote teší, napĺňa a fascinuje!

Chcete dosiahnuť svoj cieľ? Trpezlivo a dôsledne si naplánujte jednotlivé kroky a dodržujte ich!

Objaví sa pred vami prekážka, či problém? Pokojne porozmýšľajte nad jednotlivými variantami a trpezlivo pokračujte ďalej!

Máte krízu vo vzťahu? Buďte trpezlivý a hlavne pokorný. Opýtajte sa čo by sa dalo zlepšiť, prípadne nájdite optimálne riešenie pre obe strany.

Ste netrpezlivý pri dosahovaní trpezlivosti? Buďte trepezlivý! Veď na dne samej trezlivosti leží zlato.“(slovenské porekadlo)

Máte vlastné skúsenosti s trpezlivosťou, alebo netrpezlivosťou? Podeľte sa o ne v komentároch. Ďakujeme.

Komentáre

Jeden Komentár v "Všetko je TRPEZLIVOSŤ…"

  1. mattoni1972  

    avatar

    trpezlivost ruze prinasa

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.