Správne využívanie času na internete

Napísal  
Zaradené pod VZŤAHY, PRODUKTIVITA

Počas minulého týždňa som od vás dostal niekoľko e-mailových reakcií na svoj článok: „Robiť veci jednoduchšie a rýchlejšie“.

Najčastejšie ste sa ma v týchto e-mailoch pýtali: „Ako dokážete ROBIŤ všetky tieto online aktivity a popri tom denne viesť všetky svoje spoločnosti?“ Pre mňa osobne sú všetky tieto aktivity iba ďalším spôsobom nadväzovania, budovania a upevňovania vzťahov – o čom by vlastne život mladého a úspešného človeka mal byť.

E-mail

Žiaden e-mail v mojej schránke neostane nevyriešený. Ako je to možné, ak denne dostávam takmer 100 e-mailov? Jednoducho vo svojej schránke nenechávam e-maily ako pripomienky toho, čo je potrebné urobiť. Existujú 3 spôsoby, ako na svojou poštu reagujem:

1. Odpoviem, urobím potrebné kroky a vymažem (odpovede sú krátke a vecné).
2. Alebo si naplánujem čas, kedy je potrebné dané kroky podniknúť a tento e-mail archivujem.
3. Alebo e-mail priamo vymažem.

Takýmto spôsobom dokážem mať pod kontrolou pomerne veľký prísun informácií obsiahnutých v mojej dennej pošte. Navyše chcem ešte dodať, že svoju poštu kontrolujem iba dva-krát za deň. Skontrolujem si ju ráno a potom opäť na konci pracovného dňa. (Ak si ju kontrolujem častejšie, je to preto, že sa chcem vyhnúť robeniu niečoho dôležitejšieho – a toto NIE JE správne).

Facebook

Kontrola svojho facebooku mi denne zaberie približne 5 minút. Používam ho na to, aby som mal prehľad o narodeninách svojich priateľov a o tom, čo sa v ich životoch deje. S nainštalovaným panelom Firefox môžem vidieť, kto si ma pridal medzi svojich priateľov, či mám nejakú poštu vo svojej schránke a kto si vo svojom profile niečo aktualizoval. Aktualizovanie facebooku je jedným z najrýchlejších spôsobov, ako získať pomoc od svojich priateľov a členov tímu. Môj blog a videá sa mi aktualizujú automaticky, takže s tým nemám žiadnu prácu navyše. Nezúčastňujem sa na facebooku žiadnych hier ani chatu a neinštalujem si žiadne aplikácie. (Ak máte problém s množstvom pozvaní pre určité aplikácie, skúste využívať službu „ignore all„.) Som presvedčený, že udržiavanie Vášho facebooku v poriadku pomôže všetkým Vašim návštevníkom lepšie sa v ňom orientovať. Pozrite sa na môj profil, ako som si ho navrhol ja.

Všetky tieto online aktivity nezaberajú človeku tak veľa času, ako si to ľudia väčšinou myslia. Iba 5 minút denne. A ak to robíte správne, stojí to za to. Prostredníctvom facebooku získavam množstvo nových klientov – či už pre knihy a semináre programu mladý-úspešný, alebo pre svoju zubnú ambulanciu – no v prvom rade mi to pomáha udržiavať kontakt a chápať životy svojich priateľov oveľa viac ako kedykoľvek predtým.

Blogovanie

Aspoň raz denne píšem blog v rámci programu mladý-úspešný. Niektorí ľudia si myslia, že to robím preto, aby som ostal aktívnym a aktuálnym. Nie je to celkom tak. Blogy píšem, pretože stále mám toľko myšlienok o dosahovaní úspechu a službe ostatným, že si ich všetky jednoducho nemôžem nechať iba pre seba. Nemám však na to vždy ČAS – a vtedy to riešim takto: Vždy mám v rezerve niekoľko blogov a tiež ich mám veľa rozpísaných vo svojej zložke – takto ich môžem dopísať aj vtedy, ak nie som momentálne pripojený na internet. Vďaka tejto rezerve sa nemusím obávať, že nebudem mať pre ďalší deň pripravený nový blog.

Moje myšlienky v týchto blogoch sú potom použité v rôznych časopisoch (online aj offline napr. Atlas.sk), takže za tieto blogy dostávam aj honorár a môžem tak platiť svojej prekladateľke – pretože čo sa týka písania, nie som si celkom istý slovenskou gramatikou a nechcem, aby ste sa vy Slováci smiali na mojich pravopisných chybičkách 🙂

So všetkými svojimi každodennými požiadavkami, novými myšlienkami, ťažkou prácou a kvalitne stráveným voľným časom, príprava aktuálnych blogov je pre mňa najlepšou vecou, ktorú pre seba môžem urobiť.

Čítanie blogov a sledovanie videí

Ak by ste chceli vedieť, akým spôsobom trávim na internete najmenej času – je to online surfovanie. Existujú však niektoré veci, o ktorých musím vedieť a ktoré tiež musím vidieť a počuť.

• Aby som udržal všetky svoje web stránky (je ich najmenej 30) v pozícii prvej desiatky výsledkov vyhľadávania v Google, raz v týždni dostávam bezplatný newsletter od expertov pracujúcich v oblasti online vyhľadávačov.
• Sťahujem si dôležité videá do svojho mobilného telefónu a prezerám si ich počas cestovania v aute, v autobuse alebo vo vlaku.
• Do svojho mobilného telefónu si tiež sťahujem rôzne dôležité audio súbory, prednášky a semináre a počúvam ich kdekoľvek je to možné.
• Sťahujem a počúvam najaktuálnejšiu hudbu počas cvičenia.
• Používam Google prehliadač pre RSS a Google upozornenia, aby som takýmto spôsobom mohol vidieť zmeny na svojich obľúbených web stránkach.

Najdôležitejšiu vec, ktorú robím pre zefektívnenie svojho času stráveného na internete

Stále si robím poznámky. NIKDY si nezapamätáte žiadnu úžasnú myšlienku, ktorá Vás napadne počas čítania alebo počúvania vecí na internete. Hneď si ich zapíšte. Ja na to tiež používam svoj mobilný telefón, takže nepotrebujem ani žiadne pero, ani papier.

Dúfam, že aspoň niečo z toho, čo ste si teraz prečítali, pre Vás bude nejakým spôsobom užitočné. Mojím cieľom bolo podeliť sa s Vami o to, ako to robím ja a dať Vám tip, čo všetko môžete urobiť pre to, aby ste si čas strávený na internete zariadili správne. Vaše myšlienky a nápady sú tiež veľmi dôležité. Využite preto sekciu komentárov dole.

Prajem veľa úspechov,

Daniel

————————————————
P.S. Ak by Ste chceli poslať nejaký komentár, použite na to, prosím, príslušné linku nižšie.

P.P.S. Ak by Ste sa ma chceli niečo opýtať, pokúste sa byť, prosím, stručný a jasný. Dva odstavce maximálne.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.