Ako sa spamätať zo zlého prvého dojmu

Napísal  
Zaradené pod VZŤAHY

vztahyUž od malička nás všetci poučujú o dôležitosti prvého dojmu. Od prvého dňa v škole, až po dôležitý pohovor v novom zamestnaní, všetci sme presvedčení o tom, že prvé slová, ktoré povieme a prvý krok, ktorý urobíme v spoločnosti nových ľudí, utvorí ich mienku o nás.

Tento názor je uznávaný a tiež obávaný hlavne v oblasti vzťahov. Už v priebehu niekoľkých prvých minút stretnutia žena vie, či sa s mužom dá dokopy – a práve preto sa všetky knihy zaoberajú otázkami prvého dojmu, nadviazania prvého kontaktu a vytvorenia okamžitej príťažlivosti.

Omyly sa však stavajú, nech to už so ženami viete akokoľvek dobre. Často krát máte určite pocit, že všetko je už stratené, ak počas prvého stretnutia so ženou zanecháte zlý dojem. Nič však nie je ďalej od pravdy ako toto. Je možné spamätať sa zo zlého prvého dojmu – a tu je návod, ako na to.

Príliš sa snažíte

Zúfalý a snažiaci sa – tieto dve vlastnosti považujú ženy na mužoch za vysoko neatraktívne. Väčšina mužov sa nechce príliš snažiť, je to však jednou z najbežnejších chýb, ktoré robíme. Byť príliš nedočkavým získať jej telefónne číslo alebo presvedčiť ju stretnúť sa zas môže byť totiž veľmi ľahko chápané ako “Som zúfalý stroskotanec,” a preto to väčšinou pochová akékoľvek šance na úspech.

Ak si uvedomíte, že sa takýmto spôsobom správate, musíte začať konať okamžite. Prestaňte na ňu tlačiť, pretože tým ju od seba iba odoženiete. Na niekoľko minút sa vráťte späť k normálnej a prirodzenej konverzácii. Buďte zábavný a očarujúci bez toho, aby ste sa nejako mimoriadne snažili na ňu zapôsobiť.

Keď ste sa už začali ovládať, na istý čas sa stiahnite. Rozlúčte sa vetou na spôsob “Bolo naozaj úžasné sa s vami rozprávať, no teraz si idem radšej zahrať s priateľom biliard.” Zahrajte si biliard, dajte si so svojím priateľom nejaký drink a zabávajte sa. Tento čas jej dá priestor porozmýšľať nad tým, že vám možno radšej mala dať svoje číslo. Keď s ňou opäť nadviažete kontakt a rozhovor bude bez problémov pokračovať, nenápadne sa jej opýtajte, či náhodou nezmenila svoje rozhodnutie dať vám svoje číslo. Skúste si z toho urobiť žart typu, “Biliard budeme pravdepodobne hrať celú noc a ja vám budem musieť zavolať, aby som vám mohol dať vedieť, ako to dopadlo.”

Málo sa snažíte

Príliš nevýrazný prejav záujmu a slabé snaženie sú rovnako nevhodné. Povedzme, že ste urobili úžasný prvý dojem, no nedali ste jej najavo svoj záujem tým, že ste si vypýtali jej telefónne číslo – alebo aj keď ste si ho vypýtali, jednoducho ste jej nezavolali. Takýmto správaním sa môžete dostať iba ak do jej ‘skupiny kamarátov’, alebo jednoducho úplne zabudne na vás a aj na váš úžasný prvý dojem. Dokonca už potom ani nemusí venovať pozornosť ďalším vaším prípadným oneskoreným pokusom.

Riešenie tejto situácie je veľmi jednoduché a v podstate si to od vás vyžaduje iba byť aktívnym a sebaistým. Ak ste sa s ňou stretli po prvýkrát, vypýtajte si jej číslo, alebo – ak budete mať pocit, že je to už vhodné – pozvite ju s vami von. Ak vám dá zelenú, navrhnite jej niečo už priamo na mieste. Ak ste ju stretli v supermarkete, opýtajte sa jej, kam ide na obed. Pozvite ju na kávu alebo sa ponúknite, že pre ňu pripravíte večeru u vás doma.

Ak ste jej jednoducho nezavolali, najlepšie bude, ak k nej budete úprimný. Zavolajte jej a hneď sa ospravedlňte, že ste niekde založili alebo stratili jej číslo. Ak ju stretnete, opäť si vypýtajte jej číslo – a určite jej už zavolajte.

Všimla si, že sa obzeráte za inými ženami

Muži sa stále pozerajú za inými ženami, nemôžeme si jednoducho pomôcť a ženy to nemajú rady. Možno na to existuje nejaké evolučné vysvetlenie, ktoré súvisí aj s genetikou, toto vysvetlenie však nebude stačiť žene, na ktorú sa snažíte urobiť dojem. S upretým pohľadom na inú ženu nezapôsobíte práve najlepšie – vykreslí vás to ako neslušného, nedôveryhodného muža, ktorý svoju ženu pravdepodobne podvedie alebo opustí.

Ak si to žena všimne, neignorujte to alebo nepovedzte, že ste sa nepozerali. Jednoduchým riešením je ostať sa na ňu pozerať (samozrejme, bez toho výrazu na vašej tvári) a poznamenať, že ju trochu poznáte – z vašej školy, alebo chodíte do tej istej telocvične, alebo že je to priateľka jedného vášho kolegu. A potom rýchlo zmeňte tému.

„Oklam ma raz, hanba tebe, oklam ma dva krát, hanba mne.“ Trik s letmou známosťou bude fungovať pravdepodobne iba raz. Ak si vás pri tom všimne zas, budete musieť premýšľať rýchlo. Vyberte si nejaký detail na oblečení druhej ženy a opýtajte sa, čo je to – pretože si myslíte, že by sa to mohlo páčiť vašej mame k narodeninám. A od tohto okamihu sa už budete musieť kontrolovať viac.

Rozprávate o svojej bývalej

Rozprávať o svojej bývalej je pravdepodobne to najhoršie, čo sa vám môže stať. Vytvorí to totiž o vás dojem muža, ktorý uviazol vo svojej minulosti – zatrpknutý, neschopný emócií a úplne slepý voči krásnej žene, s ktorou sa práve rozpráva. Nič z toho nie je dobré.

Najlepším riešením je zmeniť okamžite tému a nikdy sa k nej nevracať. Je tu nebezpečenstvo, že sa k tomu bude snažiť vrátiť vaša partnerka. Vy však tomu musíte v každom prípade zabrániť. Aj keď ste práve uprostred podrobného opisu toho, prečo ste sa rozišli, ukončite to vetou: “Jednoducho to nefungovalo,” a sústreďte sa na ženu, s ktorou sa rozprávate.

Rozhovor nasmerujte na nejakú zaujímavejšiu tému a napravte všetky škody tým, že jej budete venovať primeranú, no jednoznačnú pozornosť.

Neúmyselne ste ju urazili

Isté nepredvídateľné okolnosti môžu zničiť celkový prvý dojem. Váš vtip o tom, že ju musíte zachrániť od “toho zúfalého opilca” môže spôsobiť nepríjemný trapas, ak je ten opilec jedným z jej najlepších priateľov, alebo vaše posmešné zhodnotenie absurdného účesu nejakého dievčaťa vás môže úplne zničiť, ak to dievča je jej sestra.

Ak budete mať šťastie, mohlo by sa to skončiť tým, že sa nakoniec nad celou vecou spoločne zasmejete. V opačnom prípade by ste sa mali seriózne ospravedlniť. Nech to dopadne akokoľvek, po celý zvyšok času by ste sa už však mali snažiť dokázať to, že nie ste až taký hlupák, ako sa to možno zdá.

Absurdita prvého dojmu

Hoci je prvý dojem dôležitý, málokedy býva základom úspešného nadviazania kontaktu. Každý predsa vie, že celá osobnosť človeka sa nedá zhrnúť do prvých pár minút stretnutia. Pokiaľ nehovorí o podstatnej časti vašej osobnosti, nepríjemný prvý dojem sa dá ľahko otočiť a dokonca môže byť aj zdrojom vtipov na ďalších stretnutiach.

Nie každý prvý dojem môže byť dokonalý, no odrazenie sa od toho zlého a aj napriek tomu dosiahnuť pozitívny výsledok môže byť vecou, ktorá vás bude odlišovať od vašej konkurencie.
Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.