Prekonať strach z odmietnutia

prekonatie-vztahyĽudská povaha je veľmi zložitá. Muži sa v čase nebezpečenstva naučili byť silnými, ctižiadostivými a odvážnymi. Dejiny nám ukázali, že sme schopní premôcť akýkoľvek strach a dosiahnuť svoje ciele – stačí, ak máme odhodlanie, presvedčenie a silnú túžbu.

Ľudstvo prekonalo rôzne vojny a prírodné nešťastia. No stále je tu ešte jeden veľmi bežný strach, ktorým sa trápi väčšina mužov: strach z odmietnutia. Táto inštinktívna emócia nás paralyzuje a bráni nám robiť veci, ktoré skutočne chceme urobiť – vrátane stretávania sa so ženami. Niektorí muži sa tak obávajú odmietnutia, že by radšej prešli cez mínové pole, ako prišli k žene a pozvali ju von.

Potreba cítiť sa žiadúcim a súčasťou nejakej skupiny ľudí je nevyhnutná a niektorí ľudia urobia skutočne čokoľvek len pre to, aby si tento pocit spolupatričnosti zachovali. Dobrým príkladom môžu byť mladí ľudia, ktorí začnú fajčiť kvôli tlaku svojich spolužiakov a strachu z ich odmietnutia. Existuje však veľmi jednoduchý spôsob, ako túto paralyzujúcu emóciu prekonať: zamerať sa viac na strach, že naše rozhodnutie neprihovoriť sa oľutujeme.

Túto cennú lekciu som dostal, keď som mal 16 rokov. Bláznivo som sa zaľúbil do jedného úžasného dievčaťa, no strach z odmietnutia mi zabránil pozvať ju von.

O niekoľko rokov neskôr som ju stretol na večierku môjho priateľa a zistil som, že ona bola vtedy do mňa tiež zaľúbená. Nakoniec som jej aj povedal, čo som k nej vtedy cítil, na čo ona odpovedala, “A prečo si nič neurobil, alebo nepovedal?” Bolo už samozrejme neskoro, pretože ona sa už medzitým vydala. Dúfam, že táto moja nepríjemná skúsenosť povzbudí viac mužov k tomu, aby začali konať a zabudli na tento absurdný a úplne zbytočný strach.

Nie ste jej typ

Väčšina mužov má strach z odmietnutia, pretože majú pocit, že im to znižuje ich sebaúctu. Ak vám však žena povie “nie”, to ešte nie je dôvod k zníženiu vašej sebadôvery – pretože ona neodmieta vás. Ako by vás mohla odmietnuť, keď vás vlastne vôbec nepozná? Iné by bolo, keby poznala váš charakter a vaše vlastnosti, a potom sa rozhodla odmietnuť vás. Pravdepodobne neprijala vašu ponuku, pretože:

– Chodí už s niekým iným, alebo je vydatá.
– Mala zlý deň.
– Páčite sa jej, no je ešte v obrannom postoji.
– Nemá chuť sa s nikým rozprávať.

Je veľmi dôležité pamätať si, že neexistuje človek, ktorý by vyhovoval vkusu každého. Každá žena uprednostňuje niečo iné, a preto ak vás odmietne, znamená to jednoducho iba to, že nespĺňate jej požiadavky. Môžete sa zoznámiť s toľkými ženami, s koľkými je to možné, aby ste zvýšili svoje šance nájsť tu pravú, ktorá hľadá presne takého muža, akým ste vy.

Pravé odmietnutie

Ak máte hrôzu z toho, že žena odmietne vaše pozvanie na drink alebo na schôdzku, potom ešte nepoznáte skutočné odmietnutie. Ak raz muž spozná, čo je to pravé odmietnutie, pochopí nezmyselnosť strachu z nadviazania kontaktu s neznámymi ženami.

Ku skutočnému odmietnutiu dochádza vtedy, keď žena odmietne muža, s ktorým strávila istý čas. Je to definitívne odmietnutie, pretože muž vtedy nie je prijatý kvôli svojmu celkovému charakteru a identite.

Jednému môjmu veľmi dobrému priateľovi zlomila srdce jeho snúbenica, keď ho opustila po 6 rokoch ich spoločného vzťahu. Tomuto sa hovorí skutočné odmietnutie. Možno si myslíte, že jeho sebaúcta veľmi utrpela a ťažko sa mu teraz komunikuje so ženami – on však v skutočnosti nemá žiaden problém nadviazať so ženami kontakt. Opýtal som sa ho, ako to robí a on mi vysvetlil, že ak vás raz niekto skutočne odmietne, všetko ostatné sa vám bude zdať už iba ako prechádzka po parku.

Vždy som mal „strach z odmietnutia“, kým som sa ho nerozhodol prekonať hlavne po tom, ako som zažil skutočné odmietnutie. Stačí iba začať rozhovor a všetko ostatné postupne príde. Teraz mám však na mysli otvorený a úprimný rozhovor. Tu je niekoľko návrhov:

Ak si všimnete isté „prejavy záujmu“ (očný kontakt, hranie sa s vlasmi, atď.), príďte priamo k nej a predstavte sa. Môžete začať otázkou, či si k nej môžete prisadnúť. Ak bude súhlasiť, opýtajte sa jej, ako sa volá. Ak má záujem, opýta sa vás to iste. Ak sa však neopýta, nie je to ešte koniec sveta; stále však udržujte rozhovor otvorený.

Váš spoločný rozhovor nech je stále zaujímavý; sústreďte sa na ňu a skutočne počúvajte, čo vám hovorí. Potom pokračujte ďalšou otázkou, ktorá naväzuje na to, čo práve povedala. Napríklad:

Vy: „Pracujete?“

Ona: „Áno. A popri tom aj študujem.“

Vy: „Wow, vy ste ale šikovná a zaneprázdnená žena!“

Ona: „Áno, sú aj také dni, kedy mám skutočne pocit, že to už ďalej nezvládnem.“

Vy: „Stavím sa, že sa už tešíte na svoju najbližšiu dovolenku.“

Ona: „Presne tak, už sa neviem dočkať, kedy sa odtiaľto na chvíľku dostanem.“

Vy: „A aká by mala byť vaša ideálna dovolenka?“

Toto je iba jeden príklad z mnohých možných konverzácií. Hlavné je počúvať ju a pokračovať pýtaním sa vhodných otázok. Ak to budete robiť, udrží to váš rozhovor skutočne zaujímavým.

Uzavrite to

Väčšina mužov robí takú chybu, že pokračujú v rozhovore bez toho, aby k niečomu aj dospeli – od ženy si napríklad ani nevypýtajú jej telefónne číslo. Tu je niekoľko spôsobov, ako ho získať:

„Bolo skutočne veľmi príjemné rozprávať sa s vami a naozaj by som vás ešte rád videl. Mohol by som dostať vaše telefónne číslo, aby sme sa mohli niekedy opäť stretnúť?“

„Veľmi dobre sa mi s vami rozprávalo; mohol by som dostať vaše telefónne číslo, aby sme sa mohli opäť niekedy porozprávať?“

Najbližšie, ak dostanete odpoveď „Nie, ďakujem,“ pamätajte, že to ešte nie je koniec sveta. Ženy, ktoré vás odmietnu, sú iba ľudia, ktorí ani netušia, aký milý a príjemný muž v skutočnosti ste.

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

2 komentáre v "Prekonať strach z odmietnutia"

  1. mtmarek  

    avatar

    Nie že by som bol nejak detailista, ale jedna vec mi nesedí. V odseku o prejavoch záujmu sa píše, že sa mám žene najprv predstaviť a potom počkať či sa ma opýta na moje meno? 🙂

  2. singy14  

    avatar

    Ak ženu nezaujmeš, tak ju tvoje meno nebude zaujímať. Možno sa ťa opýta iba zo slušnosti a ak je sebavedomá a nezújmeš, tak sa ani neopýta. Toto nie je presný návod, ako niečo robiť. Toto sú rady. Skús si to a uvidíš o čom Daniel píše!

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.