Milujte viac, žite lepšie!

picture-34Aký dôležitý je Váš vzťah? Ja som presvedčený, že vytvorenie láskyplného, podporujúceho, dôverného a vášnivého vzťahu s Vašou partnerkou je nevyhnutné pre dosiahnutie úspechu vo Vašom živote.

Urobte z vášne Vašu prioritu

Pred siedmimi mesiacmi, istí moji klienti – Sára a jej manžel Dávid – boli na pokraji rozvodu. Tak ako aj veľa iných párov snažiacich sa zladiť svoj rodinný život s náročnou kariérou, aj oni venovali veľa energie na výchovu svojich dvoch synov a zabezpečovanie rôznych rodinných aj pracovných záležitosti, nechajúc len veľmi málo času na svoj romantický vzťah. Vášeň už pre nich jednoducho nebola prioritou.

Aby sa pokúsili zachrániť svoje manželstvo, zúčastnili sa jedného z mojich seminárov a boli schopní nanovo pocítiť svoje zaľúbenie, čo nakoniec premenilo aj ich vzťah. Podľa Sáry, ona a jej manžel toho boli schopní tak, že využili mnohé stratégie a postupy, ktoré sa na tomto seminári naučili.
Nasledujúce tri stratégie použili Sára a Dávid pre spoznanie a zlepšenie svojho vzťahu: Šesť ľudských potrieb, Zmena otázok a využitie MTP.

Mohli by Vám tieto psychologické stratégie použité Sárou a jej manželom, pomôcť obnoviť romantiku vo Vašom vzťahu?

Šesť ľudských potrieb

Existuje šesť psychologických ľudských potrieb ( istota/pohodlie, neistota/zmena, vzťahy/láska, rast a prispenie v niečom), ktoré poháňajú každého z nás, hoci mnohí ľudia niektoré z nich zanedbávajú dokonca bez toho, aby si to uvedomili. Na mojich seminároch sa naučíte uspokojiť svoje potreby užitočným spôsobom.

Sára:

„Zistili sme, že väčšina našich potrieb je uspokojovaná na relatívne nízkej úrovni. Toto zistenie bolo pre nás odhalením a vysvetlením toho, prečo sme sa obaja cítili tak nenaplnení. Začali sme sa sami seba pýtať:
Čo by som mohol urobiť pre to, aby moja potreba „x“ v našom vzťahu bola uspokojená na vyššej úrovni?
Čo pre to môže urobiť druhý človek? (Neobviňovali sme sa navzájom, ale ostali sme v neutrálnej zóne, odpovedajúc veľmi úprimne a otvorene.)
Aké iné prostriedky používam na uspokojenie mojich šiestich ľudských potrieb na vyššej úrovni a môžem to preniesť aj do nášho vzťahu?

Zistili sme, že obaja sme hľadali zmenu mimo nášho vzťahu, čo tento náš vzťah vážne ohrozovalo. Rozhodli sme sa pravidelne raz za mesiac ísť spolu von, robiť si prekvapenia, ako napríklad varenie nového jedla, zmena oblečenia, vlasov, make-upu, alebo večera pri sviečkach.“

Kladenie lepších otázok

Sára:

„Konkrétne ja som sa začala pýtať iné otázky: Ako môžem prekvapiť svojho manžela? Ako môžem stráviť viac času so svojim mužom? Aká som šťastná?“

Využitie metódy týždenného plánovania

Metóda týždenného plánovania (MTP) je metóda, ktorú som navrhol pre lepšie organizovanie Vášho života, aby ste dosiahli lepšie výsledky za kratší čas.

Sára:

„Používali sme MTP na naplánovanie spoločne stráveného času a spomínali sme si na všetko, čo sme spolu robili, keď náš vzťah fungoval, aby sme mohli v týchto veciach spoločne pokračovať. (Môžu to byť jednoducho spoločné prechádzky, spoločné varenie, spoločná sprcha!).

Máte aj Vy praktické skúsenosti v oblasti zlešovania vzťahov ? Tešíme sa na vaše reakcie.

Tému článku navrhol: Ivan L., Tornaľa

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.