Prečo založiť firmu v Piešťanoch a nie v Bratislave?

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, FINANCIE

piestanyJednou z príčin, prečo som sa presťahoval z Východného Slovenska do Piešťan bolo to, že som chcel vybudovať biznis a nielen prežívať ako hudobník. Nebol som si istý, čo budem robiť. Už som začal budovať spoločnosť založenú na internete a charitatívny blog, ktorý ma pomerne dosť zamestnával medzi koncertami, ale začal som rozmýšľať, „čo by sa stalo, keby internet zlyhal ako spoľahlivý biznis a charitatívny model?“ Vtedy som sa rozhodol dať dokopy spoločnosť, ktorá nebola úplne odkázaná na internet, čo znamenalo kúpiť zariadenie, prenajať si kanceláriu alebo obchod a najať si zamestnancov.

Samozrejmý výber pre toto je Bratislava, ale s jej vysokými nákladmi na život a „v nie relaxačnej“ atmosfére, som si namiesto Bratislavy vybral mesto bicyklov, parkov a starších ľudí – Piešťany.

Takže, dnes som zozbieral pár myšlienok pre vás o tom, či sa budete musieť sťahovať, ak uvažujete nad založením spoločnosti.

1. Prvou fázou pre začatie firmy je dlhé stúpanie, ktoré sa môže stať kdekoľvek.

Začiatok firmy je zvyčajne pomalý. Nemáte takmer žiadnu predstavu o tom, čo je to firma alebo čo s ňou budete robiť alebo či ste si vôbec vybrali správneho partnera do spoločnosti. Sedíte v miestnosti a chvíľu diskutujete. A desaťkrát sa rozhodnete skončiť. A potom to znova skúšate. Vyviniete podnikateľský model, ktorý je buďto taký nudný, že si nezaslúži váš čas alebo tak skvelo zábavný a komplikovaný, až je to neuveriteľné. Nezáleží na tom, kde bývate. Tiež môžete kdekoľvek v krajine dostať fond od vlády alebo granty pre vaše podnikanie.

2. Ak ostanete malý, môžete ostať, kde ste.

Väčšina spoločností sa nestáva obrovskými. Je to preto, že väčšina spoločností sa ani neodrazí od zeme (To nie je veľký problém. Samozrejme, neúspech je produktívny a vy sa z neho poučíte). Ale väčšina spoločností sa nerozrastie na 50 – 100 ľudí. Ak sa nič nestane, počet zamestnancov je rovnaký ako keď spoločnosť začala. Preto zvyčajne firmu predajú alebo zlikvidujú skôr, než sa rozrastie.

3. Ak žijete na východe, musíte byť schopný z času na čas cestovať

Veľmi široký okruh osobností môže byť dobrých pri začatí spoločnosti. Čím sa však odlišuje úspešný podnikateľ sú zručnosti v budovaní siete.

Takže ak vo vašom miestnom kultúrnom dome nepotrebujete sieť (ktorú by ste automaticky mali, ak by ste žili v Bratislave), musíte sa prispôsobiť častému cestovaniu k vašej obchodnej sieti. Sieť, ktorú môžete vybudovať len pri predstavení sa na seminári v Bratislave je neuveriteľná. A kým je Facebook skvelý pre udržanie kontaku s priateľmi, nie je dobrý na stretanie podnikateľov a na získavanie dobrých rád pre podnikanie.

Ja som si vybral Piešťany aj preto, že je tam priame železničné spojenie do hlavného mesta (len 1 hodinu a vlaky chodia aspoň každé 2 hodiny) a letisko je autom len 35 minút, ak potrebujem vycestovať.

4. Žite v Bratislave len vtedy, ak váš biznis závisí na ďalších veľkých firmách

Prídu mesiace, keď nebudete môcť vyplatiť ľudí. Budú dni, keď sa budete báť a nebudete môcť zaplatiť vlastné účty. Oveľa rýchlejšie zažijete neúspech v Bratislave, než v inej časti Slovenska. Veľkou príčinou, prečo nové spoločnosti nemajú úspech je to, že ich zakladatelia prestanú skúmať, čo by fungovalo. Život tam, kde to nie je finančne náročné, vám dáva čas: mať slušný životný štýl, zatiaľčo špekulujete nad tým ako naplniť svoj sen.

A ak prídete k tomu, že je čas rozrásť sa, môžete si otvoriť kancelárie v Bratislave a v Prahe 🙂

Takže ako sa rozhodnúť, kde bývať? Nuž, prebral som kopec psychologických výskumov, z ktorých som sa naučil, čo nás urobí šťastnými a zistil som, že život v meste, kde sú nižšie náklady na živobytie, veľa kultúry, zelene, jazero, rieka a ostrov a športového vyžitia, mi dalo viac pružnosti na vytváranie života, ktorý je pre mňa správny. V každom meste nájdete výhody, ale najdrahšie mestá vyžadujú aj najdrahšie výhody.

A ešte jedna vec: Mali by ste sa presťahovať tam, kde je vaša rodina alebo niekto, koho poznáte a milujete. Práca nie je taká dôležitá ako fakt byť bližšie k ľuďom, ktorých milujete. Takže ak sa ešte stále rozhodujete otvoriť novú spoločnosť v Bratislave, asi by ste tam mali premiestniť aj tých, ktorých milujete.

Komentáre

Jeden Komentár v "Prečo založiť firmu v Piešťanoch a nie v Bratislave?"

  1. jarov  

    avatar

    No vidis Peter, zdielam tvoj nazor. Vraciam sa po rokoch dochadzania do Bratislavy do Piestan. Uz teda len rozbehnut ten biznis…..alebo zurocit u niekoho svoje znalosti (informatika, webdizajn…)….ak by si mal tip daj vediet….Dik.Jaro.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.