Začnite kde ste

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, VODCOVSTVO

Pred pár týždňami som začal čítať knihu Robina Sharma „Vodca, ktorý nemá titul“. Kniha je o preberaní osobnej zodpovednosti nad svojim životom. Hovorí, že nikto sa nikdy nebude starať o vaše zamestnanie, zdravie, rodinu, úspech, peniaze, viac než vy.

Veľmi pravdivé. A to isté môžete povedať o svojej kariére, vašich snoch, cieľoch a o mnohých ďalších veciach, ktoré sú osobné a dôležité. Keď prestaneme čakať na niekoho iného, kto príde a urobí niečo za nás, všetko sa pohne oveľa rýchlejšie.

Príčiny, pre ktoré zlyháme, sú často pomenované ako: čas, peniaze alebo niečo iné, vonkajšie. Skutočné príčiny, pre ktoré zlyháme, sú často: strach, nečinnosť alebo niečo iné, vnútorné.

Sociálne prijateľné je za našu váhavosť obviňovať nedostatok prostriedkov. Každý chápe, ak poviete, že čakáte, kým sa zmení situácia a potom začnete. Ale v skutočnosti je relatívne ľahké vyrovnať sa s nedostatkom prostriedkov. Ťažšie je urobiť prvý, rozhodujúci krok, k prekonaniu vnútorných prekážok.

Je to čin k začatiu niečoho silného. Dať slová na stránku, zadať si do kalendára nemeniteľné dátumy, urobiť si pevné záväzky.

Preto dôležitou otázkou je: Ako môžete začať niečo dnes?

Dlhý čas som chcel byť spisovateľom. Potom som si uvedomil jasnú vec: ak chceš byť spisovateľom, začni písať! Písanie je slobodné a nikto pred vaše meno nepotrebuje položiť titul SPISOVATEĽ, aby ste začali písať. A tak som založil túto webovú stránku. To isté platí o hudbe, podnikaní, cestovaní a množstve ďalších vecí.

Ak chcete začať biznis, jediné, čo potrebujete, je nápad. Nápad nemusí byť veľký; niekedy malý nápad vytvorí skvelý malý biznis. Myslite na jednu vec, ktorú viete robiť a ktorú by radi vedeli robiť aj iní ľudia. Zostavte niečo ako „veľmi malý konzultant“, ktorým ponúknete pomoc pre danú vec. Môžete si takto zarobiť. Zostavte jednoduchú webovú stránku (moja asistentka Ľudka vám s tým môže pomôcť) a povedzte: robím takúto vec. Ak potrebujete pomoc, kontaktujte ma.

Už ste niekedy organizovali nejakú udalosť? Dúfam, že určite áno! Existuje šanca, že niekde niekto chce vedieť ako to robiť: čo musia urobiť skôr, než začnú, ako by mali udalosť financovať a tak ďalej. Ja rozhodne neviem, ako sa to robí, tak do toho, urobte to. Staňte sa svetovým vedúcim expertom na organizovanie udalostí na Slovensku a nájdite spôsob ako si tým zarábať.

Ak chcete hrať hudbu, začnite miestne. Takmer každé mesto na Slovensku má aspoň jeden bar, ktorý máva živé kapely. Ak by som začínal s novou kapelou ja, venoval by som jeden deň tomu, že by som si dal šálku čaju v najmenej desiatich rôznych baroch v mojom okolí. V každom by som sa opýtal, či by bolo možné tam vystupovať. Pravdepodobne vám povedia, že majú manažéra, s ktorým sa o tom musíte porozprávať, takže by som si vzal vizitku a zdvorilo by som sa opýtal. Dal by som si za cieľ hrať aspoň v jednom bare za mesiac v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov. Ide o to, že je to buďto zadarmo alebo je to lacné. Môžete začať dnes.

Viem, že väčšina z vás nechce začať podnikať s hraním hudby, ale dúfam, že ste pochopili ideu. Sú to príklady, takže ako vždy, ak nesedia na vašu situáciu, myslite na to, kde ste a čo sa snažíte dosiahnuť. Nepozerajte na to, o čom si myslíte, že vám chýba; pozerajte na to, čo máte a nájdite spôsob, aby to fungovalo.

A tak ako kniha, ktorú práve čítam, nikto sa nebude viac zaoberať vašimi cieľmi tak ako vy. Nečakajte na nikoho, kto vás donúti začať. Začnite sami.

Čo sa snažíte urobiť? Ako sa k tomu môžete dostať bližšie dnes?

Komentáre

7 komentárov v "Začnite kde ste"

 1. arsenic  

  avatar

  Ahoj, Daniel, mam 39, myslis ze este mozem byt ‚mlady a uspesny‘ ? 🙂

 2. Daniel  

  avatar

  Samozrejme, neberme vek ako prekážku.
  Daniel

 3. Saky1  

  avatar

  Kde sa da kupit kniha Robina Sharma “Vodca, ktorý nemá titul“ ? hladal som v roznych knihkupectvach aj na internete ale zial neuspesne.

 4. Daniel  

  avatar

  @Saky1 – nevidel som túto knižku v slovenčine, čo je veľká škoda, dúfam, že túto knižku čoskoro preložia.

 5. Saky1  

  avatar

  tak nasiel som uz nastastie po anglicky takze dobre 🙂 diky

 6. Daniel  

  avatar

  Dakujeme,
  sme radi ze ste to nasli, je to velmi dobra kniha a urcite ju odporucame precitat aj viac ako jeden krat.

 7. Laky  

  avatar

  Myslím si že naj ťažšie je predstaviť si svoje sny. Potrebujem Velkú hotovost. Povedal som si že do konca mesiaca to budem mať, ale v zápetí som aj v čera a aj dnes som dostal exekúciu. Je velmy tažké veriť pri takíchto skúškach ale čakám na ten milionový nápad čo už čoskoro sa objavý v mojom živote.

  Ďakujem Laky

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.