Ako sa zamerať na to, na čom najviac záleží

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

zamerat zalezitostVo svojom živote som prešiel periódami intenzívnej produktivity, dňami, keď do seba všetko zapadalo a vyzeralo to, akoby sa moje ciele plnili samé. Druhým extrémom bolo, keď prišiel v mojom živote čas, keď som bol úplne zavalený, zaťažený rôznymi mojimi projektmi a zodpovednosťami a bol som frustrovaný, pretože o mnohých z nich som nielenže pochyboval, ale ani mi na nich nezáležalo. Boli dni, keď som sa sám seba pýtal ako som sa sem dostal? Ako som prišiel k robeniu všetkých tých vecí, ktoré mi nepasujú a ktoré nepredstavujú to, kam kráčam.

Niektoré naše projekty sú pre nás extrémne dôležité, na niektorých záleží trocha a na niektorých nám jednoducho vôbec nezáleží. V tomto príspevku by som rád diskutoval o tom ako definovať a ako sa zamerať na veci, na ktorých skutočne záleží a potom ponúknuť pár stratégií ako si na ne nájsť čas.

Späť k základom

Tu je niekoľko otázok, ktoré vám pomôžu sústrediť sa na to, na čom najviac záleží a odvrátiť sa vo vašom živote od vecí, na ktorých nezáleží.

Ako bude môj život vyzerať o desať rokov? Nazeranie do budúcnosti a predstava vášho života je základná zručnosť mlady-uspesny. Sila tohto cvičenia je dokonca jasnejšia, keď máte na zreteli, že vy ste produkt toho, odkiaľ prichádzate. Premýšľajte o svojich najobľúbenejších spomienkach, ľuďoch a udalostiach z vašej minulosti a uvidíte veci, ktoré vás formovali do osobnosti, ktorou dnes ste. Podobne sa pozrite o desať rokov vpred a predstavujte si, čo chcete. Pomôže vám to zamerať vašu dnešnú energiu na to, aby sa to zajtra uskutočnilo. Ak je moja vízia budúcnosti naplnená myšlienkami trávenia času s mojou rodinou a oslavami s priateľmi, hovorí mi to, že sa musím zamerať na udržiavanie týchto vzťahov teraz.

  • Čo je mojim účelom? V predchádzajúcich článkoch som často písal o hľadaní vášho účelu života a ponúkal som nápady na hľadanie vášho vlastného osobného poslania. Ak v živote máte osobné poslanie, poskytuje vám základ toho, kde by ste mali tráviť svoj čas spolu s aktivitami a úlohami, na ktoré by ste sa mali zamerať. Toto je niekedy zložité, pretože by sme mohli uveriť, že účel nášho života nie je v súlade s „praktickou kariérou“, ale s tým ja nesúhlasím. Nemám problém s odporúčaním mojim klientom, aby používali „praktickú kariéru“ na vymanenie sa z dlhov, aby mohli slobodne cestovať alebo možno poskytovať svojej rodine bezpečný domov. Avšak problém sa vyskytne, ak ich „praktická kariéra“ napĺňa ich bankové účty peniazmi, ktoré pre nich znamenajú málo a namiesto toho si prajú, aby sa odtiaľ dostali preč a žili svoj skutočný účel života.
  • Čo ma vzrušuje? Niekedy sa bojíme pripustiť sami sebe, čo skutočne chceme robiť a kým skutočne chceme byť, pretože to nie je populárne alebo pretože to nie je tak bezpečné ako práca, ktorú máme. Avšak kdesi vo vnútri vieme, čo nás vzrušuje. Vieme, čo nám rozbúcha srdce a čo nás vedie k tomu, aby sme ráno vyskočili z postele.
  • Čo môžem nechať ísť? Nikdy nemáme dosť hodín počas dňa na urobenie všetkého, úplne všetkého, o čo máme nejaký záujem. Avšak, počas dňa je dostatok času na to, aby som robil všetko, čo ma skutočne zaujíma a na čom skutočne záleží. Zistite, čo môžete opustiť a potom to nechajte ísť.
  • Má následok zmysel? Každá úloha a projekt má výsledky a následky, ale následky nie sú záležitosťou samých seba. Na čom záleží je, čo tieto následky znamenajú pre nás. Niekedy zápasíme a bojujeme a ideme z kopca, pretože iní ľudia chcú, aby sme na konci dostali odmenu alebo preto, že konce znejú veľkolepo, ale ak pre nás nič neznamenajú, potom s ich dosiahnutím nebudeme spokojní. V iných prípadoch môžeme spočiatku sledovať cieľ, ale náš záujem a účel sa zmenil. Ak niečo pre vás nič neznamená, potom bez ohľadu na to, ako dôležité je to pre iných, ako veľkolepé to môže byť alebo aké dôležité to mohlo byť v minulosti, asi nastal čas nechať to ísť.

Urobiť si čas

Už asi viete, na čom vo vašom živote naozaj záleží, ale je pre vás ťažké urobiť si pre to čas a sústrediť sa na to. Tu je niekoľko typov, ktoré vám pomôžu urobiť si čas na to, na čom skutočne záleží:

Urobte to ako prvé. Vyberte si 3 najdôležitejšie úlohy a urobte ich ako prvú vec zrána. Podobne, keď zistíte, na čom vám skutočne záleží, skúste sa o to postarať ako prvé, skôr než budete venovať čas úlohám, ktoré sú menej dôležité. Niektorí ľudia zažili významný vzrast v produktivite, keď skoro ráno píšu, cvičia alebo meditujú. Ja osobne verím v kladenie „prvých vecí na prvé miesto“. Je to niečo, čo som sa naučil čítaním knihy Stevena Coveya „Sedem návykov“ a snažím sa žiť tak každý deň. Na svojich osobných cieľoch pracujem hneď ráno skôr než robím čokoľvek iné. Takto začína každý môj deň rozhodne a v zhode s mojou budúcnosťou.

Urobte si dohodu. Som veľmi zaneprázdnený, rovnako ako moja priateľka. Ale ciele nášho vzťahu chceme dať pred ciele našej kariéry. Čas s mojou priateľkou beriem rovnako vážne ako čokoľvek iné v mojom živote. Je to záväzok do budúcnosti a niečo, na čom skutočne záleží.

Berte to ako naliehavý prípad. Ak máte problémy so vzdávaním sa vecí alebo si nie ste istí ako si urobiť čas, potom zvážte možnosť brať svoj život ako naliehavý prípad. Denne sa vo vašom pláne zbavte dôležitých, ale nadbytočných položiek a zabudnite na ne. Každý deň, ktorý premárnite na úlohy, na ktorých nezáleží, je deň, ktorý nikdy nemôžete získať späť a to je podľa mňa naliehavý prípad.

Na čom skutočne záleží, na tom záleží

Niekde hlboko vo vnútri všetci vieme, že existuje niekoľko rozličných vecí, ktoré nás poháňajú ďalej. Záľuby, ktoré nás nabudzujú, vášne, pri ktorých si prajeme, aby sme mali viac času ich skúmať, ľudia, s ktorými si prajeme stráviť viac času. Verím, že stotožňovanie sa s tým, na čom nám záleží, zameriavanie sa na to a trávenie času danými vecami nie je jednoducho spôsob ako urobiť naše životy šťastnejšími.

Zameriavaním sa na to, na čom skutočne záleží, je naozaj dôležitá záležitosť. Duchovne, fyzicky, emocionálne, sociálne a mentálne.

Urobte si miesto na najpodstatnejšie veci. Bude to mať oveľa väčší vplyv na úroveň úspechu vo vašom živote než čokoľvek iné, o čom na tejto webovej stránke píšem.

Na čom najviac záleží vám? Dajte nám vedieť v komentároch…

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.