Najprv zaplaťte sebe
Jedným z najstarších princípov osobných financií je jednoduché napomenutie – platiť najprv sebe. Všetky knihy o peniazoch vám hovoria, aby ste to robili. Aj všetci finanční vodcovia to hovoria.
Ale je to ťažké. Tieto peniaze by sa mohli použiť niekde inde. Mohli by ste zaplatiť účet za telefón, mohli by ste splatiť dlhy, kúpiť si nový DVD prehrávač. Raz, či dvakrát ste to už skúsili, ale je tak ľahké zabudnúť. Nedodržiavate rozpočet, takže keď príde deň výplaty, peniaze si nájdu inú cestu.
A okrem iného: Čo vôbec znamená „platiť najprv sebe?“
Platenie samému sebe znamená jednoducho toto: Skôr, než splatíte svoje dlhy, skôr, než si kúpite potraviny, skôr, než urobíte čokoľvek iné, odložte si bokom časť vášho príjmu na šetrenie. Uložte peniaze na šetriaci alebo investičný účet. Prvý účet, ktorý každý mesiac splácate, by mal byť pre vás samých. Tento návyk, ak je vyvinutý skoro, vám môže pomôcť vybudovať obrovské bohatstvo.
Prečo platiť najprv sebe?
Ak práve začínate žiť v Reálnom Svete, šetrenie peňazí sa zdá nemožné. Platíte nájomné, platby za auto, potraviny a možno i ďalšie splátky. Samozrejme, že by ste chceli sporiť, ale na konci mesiaca vám neostanú žiadne peniaze. A to je problém: Väčšina ľudí ušetrí to, čo ostalo po splatení účtov a po osobných výdavkoch.
Ale ak si nevybudujete návyk šetrenia teraz, vždy sa nájde príčina k nedodržaniu ušetrenia: potrebujete si dať opraviť zuby, chcete ísť s priateľmi na dovolenku, nezarábate dosť, aby ste platili svoje účty. Tu sú tri príčiny, prečo začať šetriť teraz namiesto toho, aby sme čakali na budúci rok (alebo až na rok potom):
Ak začnete najprv platiť sebe, psychicky si založíte šetrenie ako prioritu. Hovoríte sami sebe, že ste dôležitejší než elektrárne alebo nájomca. Budovanie šetrenia je silný motivátor – je splnomocnením.
Platenie sebe samému podporuje správne finančné návyky. Väčšina ľudí míňa svoje peniaze v tomto poradí: účty, zábava, sporenie. Nečudo, že zvyčajne ostane nazvyš len trocha, ktorú dávame do banky. Ale ak nasadíte šetrenie na prvé miesto – šetrenie, účty, zábava – ste schopní uložiť peniaze nabok skôr, než si nájdete racionálny dôvod na to, aby ste ich minuli.
- Ak platíte najprv sami sebe, budujete si hotovostnú rezervu. Pravidelné rovnomerné príspevky sú excelentným spôsobom ako si vybudovať peňažnú rezervu. Tieto peniaze môžete použiť pri náhlych nečakaných situáciách. Môžete ich použiť na kúpu domu. Môžete ich použiť na šetrenie na dôchodok. Platenie v prvom rade samému sebe, vám dáva slobodu – otvára svet možností.
- Nikdy som nestretol úspešnú osobu, ktorá si neželala, aby začala šetriť skôr. Nikto z nich si nepovedal, že šetrenie bolo chybou. Nezáleží na tom, koľko máte rokov. Začnite šetriť teraz. A ak už sporíte, zvážte zvýšenie čiastky, ktorú si každý mesiac odkladáte bokom.
Ako najprv platiť samému sebe.
Najlepším spôsobom ako si osvojiť návyk šetrenia je urobiť tento proces tak bezbolestný, ako je to len možné. Zautomatizujte ho. Urobte ho neviditeľným. Ak si to zariadite tak, že vám peniaze odídu z účtu skôr, než čo i len skontrolujete svoj bankový účet, skôr, než ich hoci i prijmete, nebudete ani vedieť, že vám chýbajú.
Časť plánu vášho šetrenia bude pravdepodobne zahŕňať aj peniaze na dôchodok, ale mali by ste si šetriť aj na pokročilejšie ciele ako sú kúpa domu, zaplatenie medových týždňov alebo na kúpu nového auta. Tu sú tri ľahké spôsoby ako s tým začať:
Otvorte si sporiaci účet s vyšším úrokom v banke, ktorú si vyberiete a zariaďte si automatické prevedenie peňazí na tento účet, či už priamo z vašej výplaty alebo z vášho bežného bankového účtu. Zaobchádzajte s týmito transakciami rovnako ako zaobchádzate s ďalšími finančnými operáciami. Každý mesiac by to mal byť váš prvý a najdôležitejší účet.
Skutočnou bariérou na vytvorenie tohto návyku je nájsť peniaze na sporenie. Veľa ľudí je presvedčených, že je to nemožné. Ale takmer každý môže ušetriť aspoň 1% zo svojho príjmu. Je to len 1 penny z každého dolára. Niektorí budú argumentovať, že šetrenie tak málo peňazí je neopodstatnené. Ale ak sa skeptik pokúsi ušetriť len 1% zo svojho príjmu, zvyčajne zistí, že tento proces je bezbolestný. Možno neskôr sa pokúsi ušetriť 3% alebo 5%. Ako stúpa výška šetrených percent peňazí, tak bude rásť aj jeho peňažná rezerva.
S tým ako rastie váš príjem s vašim vekom, odkladajte si bokom aj viac peňazí na vašu penziu a na šetrenie. Keď je už váš príspevok na váš dôchodok maximálny (a ušetrili ste si aj na nepredvídané situácie), môžete znovu začať používať peniaze navyše sami pre seba. Samozrejme, že to znamená, že časť vašej výplaty, ktorú môžete minúť, bude rovnaká rok, tri alebo päť. Ale tiež to znamená, že sa prinútite k rozvinutiu vášho návyku šetriť.
Príklad: Moja klientka začala sporením 8% zo svojho príjmu, ktorý si odkladala na svoj osobný dôchodkový fond. Ako jej rástol plat, rástla aj čiastka, ktorú si šetrila a ktorá smerovala na jej dôchodkový účet. Keďže tieto peniaze nikdy nevidela na svojom bežnom účte, nikdy jej nechýbali. Teraz šetrí 30% svojho príjmu! Ako to robí? Tým, že najprv platí samej sebe.
Záver
Nezáleží na tom, koľko máte rokov. Malo by byť vašou prioritou vyvinúť si pravidelný plán šetrenia. Ak si tento návyk dokážete získať skoro, môže vás to neskôr v živote viesť k finančnému zabezpečeniu. Ale aj tí z nás, ktorí začali neskôr, by sme mali urobiť čo najviac v tom, aby sme platili najprv sami sebe. Ja sám som s týmto začal len pred niekoľkými rokmi. Lepšie neskôr ako nikdy.
Ak sa považujete za mladých a úspešných, plaťte najprv sami sebe. Je to návyk, ktorý nikdy neoľutujete.
Článok napísal Daniel Shaw
Komentáre
Povedzte nám, čo si myslíte ......
Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.