Zbierka osobných dát

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

Z niektorých stránok sú stroje oveľa bystrejšie ako sme my. Zvlášť ich schopnosť zbierania dát o nás ďaleko prevyšuje rýchlosť našej vlastnej schopnosti vedieť, kto sme a čo robíme.

Váš počítač vám nemôže povedať, prečo jete, míňate peniaze, spíte alebo pozeráte televízor. Ale môže vám v minúte povedať s oveľa väčšou presnosťou než má vaša vlastná pamäť, často trápne podrobnosti o tom, kedy a ako tieto veci robíte.

Ktorémukoľvek pravidelnému čitateľovi www.mlady-uspesny.sk je známa dôležitosť stopovania peňazí, ktoré sa vo vašom živote hýbu.Toto je prvý princíp mnohých peňažných guru a takmer náboženský záväzok pre niektorých z nás, ktorí to robia (vrátane mňa).

Prečo? Pretože to funguje. Nedávny skvelý článok v New York Times preskúmal, ako zbierka osobných dát v rôznej činnosti je silným nástrojom na zmenu. Autor Gary Wolf pozeral na ľudí a sledoval všetko. Od ich peňazí cez konzumáciu alkoholu až po až po drobnosti, čo robia každé dve minúty.

Mnohí z týchto ľudí sú extrémni jarmoční kúzelníci. Ale my, normálni ľudia, sme osobné záznamy vzali s novým nadšením, odkedy ich elegantné slúchadlá a sociálne médiá urobili tak úžasne jednoduché nielen na zbieranie dát, ale tiež na vyhľadávanie užitočných informácií.

Vnímané vzory

Silu, ktorú kladie technológia na končeky prstov, používajú ľudia na sledovanie detailov o ich životoch a to:

 • Ako míňajú peniaze
 • Koľko pijú
 • Čo jedia a kedy
 • Ich návyky v cvičení
 • Ich spánok
 • Všetko, čo robia

A množstvo ďalších vecí. Skutočne, môžete sledovať čokoľvek, čomu chcete lepšie porozumieť.

Tieto dáta z našich koncov prstov sú život meniace takmer pre všetkých, ktorí uspeli v zaznamenávaní. Záznamy vám povedia, čo ste urobili, nie to, čo ste chceli urobiť alebo čo ste tým mienili alebo to, že sa bojíte, čo ste urobili. Dovolia vám odpovedať na otázky: „Ako míňam?“ alebo „Ako cvičím?“ alebo „Čo celý deň robím?“

Okrem toho, že vám pomôžeme odpovedať na otázky, monitorovanie vašich nálad a návykov vám môže pomôcť odpovedať na otázky, ktoré vás zatiaľ nenapadlo položiť. Keď vidíte časť vášho života zaznamenanú v grafe, prídete na veci, ktoré by ste inak mohli vynechať. Wolf to prirovnáva ku hľadaniu eura na ulici a jeho zodvihnutiu. Vo vašom živote existujú celá rada modelov, ktoré nie sú objavené.

Keď som začal sledovať svoje výdavky, začal som prísne zbierať mnoho eur nazvyš, ktoré by som len tak minul. Okrem jasných oblastí, v ktorých bolo zníženie ľahké, ma sledovanie mojich eur primälo k tomu, že som videl ako veľa som míňal v niektorých iných oblastiach, napr. v reštauráciách, oveľa viac ako som si myslel. To ma nasmerovalo k tomu, aby som sa zameral na šetrenie.

Ďalšou skvelou vecou pri zbieraní vašich vlastných dát je to, že je vám to tak osobné. Sledovaním vašich výdavkov môžete vidieť, ako malá zmena v zdraví, strese alebo v nálade, ovplyvňuje vaše návyky v míňaní. Sledovaním vašej koncentrácie by mohlo odhaliť, že konkrétny druh čaju skvele pomôže pri sústredení, zatiaľ čo iný veľa neurobí.

Typy na sledovanie

Ako uznáva Wolf, zbieranie dát je len tak dobré, aká dobrá je analýza, ktorú mu dáte. Technologické nástroje vám môžu otvoriť nové svety o tom, ako malé zmeny ovplyvňujú naše životy, ale ku čítaniu dát musíme pridať svoj ľudský pohľad.

Možno najdôležitejším kúskom tohto je, aby sme si všímali holé dáta o našich vlastných životoch s miernosťou, skôr než so súdením. Emočný valec viny, hanby a obáv vás môže odviesť od sledovania vašich výdavkov, vášho stravovania, vášho cvičenia alebo každej inej aktivity, o ktorej chcete byť viac informovaní. Ak sa bojíte odpovedí, potom pomerne jednoduchá práca zaznamenávania vašich aktivít môže byť bolestivá a zbytočná.

Tu je niekoľko návrhov na zvládnutie emócií, ktoré prichádzajú, keď sledujete emocionálne náročnú tému, ktorou sú, pre mnohých z nás, peniaze:

 • Uľahčite si to. Existuje mnoho skvelých programov, ktoré vám umožnia sledovať vaše príjmy a výdavky len púhym stlačením niekoľkých tlačidiel. Vyberte si jedno, ktoré chcete alebo sa dajte na starý spôsob a použite hárok papiera alebo malý notepad. Trocha experimentujte a vyberte si metódu, ktorá je pre vás vhodná.
 • Vyhraďte si čas, aby ste sa pozreli na to, čo sledujete. Jeden večer sa venujte tomu, že si prejdete záznamy vašich výdajov. Ak máte manželku alebo partnerku, s ktorou sa delíte o financie, vynahraďte si na to spoločný čas. Cieľom je, aby ste boli oddýchnutí, nasýtení a zrelaxovaní, keď si ku projektu sadáte.
 • Dýchajte. Vážne. Tieto veci sú stresujúce. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite. To vám pomôže ostať pokojnými a sústredenými pri riešení vecí.
 • Súdenie odložte nabok. Môže byť náročné pozerať sa na minulosť vašich peňazí bez súdenia, zvlášť vtedy, ak ste míňali spôsobom, ktorý ľutujete. Ale to, čo máte, keď sa pozeráte na záznamy týchto transakcií, je len informácia. Ak sa na k tomu priblížite s miernosťou, môže vám to pomôcť k prijatiu samého seba vo všetkých oblastiach. Potom môžete zistiť, aké zmeny budú naozaj pre vás fungovať.
 • Pohľad do zrkadla vašich osobných záznamov môže byť neuveriteľne stresujúci. Napríklad: Myslím si o sebe, že som nenakupujúci. Ale pravdou je, že každých pár mesiacov míňam niekoľko stoviek eur na oblečenie a knihy. Nie je to veľa nákupov, ale môže byť stresujúce vidieť bodky na mojom grafe výdavkov.

Môj trik, ako s tým nakladať, je hlboko sa nadýchnuť a pripomenúť si, že toto je len informácia o tom, kto som. Keď kúpim viac vecí, potom sa postarám, aby som to priznal. Predstieraním, že som to neurobil alebo bitím samého seba za to, že to robím, tomu nepomôže. Ale môžem pridať nejaké peniaze na nákup k môjmu bežnému rozpočtu a potom sa môžem cítiť šťastne, ak ich neminiem, namiesto toho, aby som sa stresoval, ak nakupujem a miniem peniaze, ktoré som mal vyčlenené na niečo iné.

Toto je ľudský uhol: Pýtam sa môjho výdavkového grafu ako čarovného zrkadla, aby mi povedalo, kto je najúspešnejším človeko v celej krajine? Alebo ho používam ako mapu, aby mi nežne ukázala, kam mám tendenciu putovať, keď otváram svoju peňaženku, aby som tak mohol graf upraviť na úmyselný kurz?

Vedenie denníka pomáha

Bez môjho pohľadu na vec, sú dáta len desivou strenou čísel. Takže možno najlepším spôsobom ako urobiť prácu sledovania dát vo vašom živote, je pridať k tomu denný diár. Štúdia za štúdiou ukazujú, že vedenie denníka môže byť liečebné. Namiesto jednoduchého zaznamenávania si vašich výdavkov, si doprajte dvadsať minút denne po dobu jedného týždňa a zapíšte si vaše najvnútornejšie pocity o peniazoch, dlhoch a o vašej finančnej situácii.

Sledovaním vašich výdavkov alebo inej aktivity, ste motivovaní k zmene a to je kľúčom k úspešnému posúvaniu vašich návykov v živote. A vedenie denníka o veciach, ktoré chcete zmeniť, okrem toho, že ich zaznamenáva, vám môže pomôcť sa hlbšie a miernejšie pozrieť na seba samých. Prostredníctvom vášho denníka sa môžete naučit, na aké otázky je potrebné sa pýtať a potom zasa zmeniť vaše dáta na odpovede.

Na váš úspech.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.