Zdravé potraviny versus nezdravé…

Napísal  
Zaradené pod ZDRAVIE A FITNESS

foodVerím, že mnohí z nás majú svoj „shopping list“ nabitý nevyhnutnými potravinami, ktoré „musíme mať“, inak by to nebolo ono. Napríklad večer pri tv alebo internete.

Je jasné, že v dnešnej dobe na nás číha oveľa viac obezity, vysokého krvného tlaku a takisto „nebezpečného cholesterolu“ než v minulosti. Určite vás nebudem odrádzať od maškrtenia vašich obľúbených dobrôt – skôr si povieme niečo o možných alternatívach o ktorých je dobré vedieť. Pretože dobroty sú stalé iba dobrotami a nemali by plniť funkciu našej hlavnej dennej stravy.

Sušienky / keksíky / sladké pečivo

Je to výborný „pomocník“ keď chcete zahnať prvý hlad, ale nezabúdajte, že táto dobrota je plná múky/škrobu a cukru – alebo ešte inak- kukuričného sirupu, fruktózy a tuku. Ak nemáte dostatočný výdaj takto získanej energie – ste hrdým sponzorom gumárenského priemyslu. Že nerozumiete? Pozrite sa na „Michelina“… 🙂

Rozumná náhrada: figové, resp. cereálne tyčinky

Pivo

Pivo má veľa kalórií, takže ak si doprajete tri pivká denne, budete pridávať minimálne 500 kalórií k vašej dennej strave. Mimochodom, kto chce pivný mozoľ? Alkohol tiež naruší normálny cyklus glukózy vo vašom tele, takže po pive sa cítite po čase  dosť hladný. Ak si dáte pivo pred večerou, rátajte s tým, že s vysokou pravdebodobnosťou toho skonzumujete viac.

Rozumná náhrada: čierne pivo

Tmavé pivo obsahuje menej kalórií ako svetlé pivo, a je plné antioxidantov a ďalších živín, ktoré sú telu prospešné. A hlavne len jedno tmavé pivo zrejme dostatočne uspokojí váš pivný apetít.

Zemiakové hranolky / zemiakové lupienky

Vyprážané zemiakové hranolky alebo lupienky (čipsy) sú chutné, či ich už chrumkáte solené, cibuľové, slaninové, syrové – zjete ich na tony. Ako „bonus“ dostanete aj tony tukov a kalórií. Problém je v tom, že sa s tým nedá tak rýchlo prestať… Keď pozeráte dobrý film, pijete svoj obľúbený nápoj… Viem, že budete na mňa divne pozerať, hlavne keď vám ponúknem „náhradu“…

Rozumná náhrada: čerstvé, solené pukance

Sú chrumkavé, slané a plne vyhovujúce. A čo sa týka kalórií – sú na tom rozhodne lepšie než hranolky. Ešte ako alternatívu by som videl značkové 1,2,3 hranolky… 🙂

Slanina

Dokonca aj dlhoroční vegetariáni budú slintať, keď zacítia vôňu dobre vyúdenej oravskej slaninky. Slanina je nepochybne v našich zemepisných šírkach veľmi obľúbená – viem si predstaviť pečené zemiaky, slaninka, cibuľka a dobrý šípkový čaj… Bohužiaľ, je tam dosť čistého tuku : 100 g slaniny obsahuje asi 370 kalórií a 35 gramov tuku.

Rozumná náhrada: ??? poraďte

Mrazená pizza / polotovar

Je to príliš rýchle a jednoduché hodiť  mrazenú pizzu do rúry alebo mikrovlnky, hlavne  po dlhom a únavnom pracovnom dni. Zlou správou je, že obsahuje tony sacharidov, tukov a kalórií. Napríklad jedna porcia hlbokozmrazenej klobásovej dobroty do vás „napumpuje“ 391 kalórií a 20 gramov tuku. Chutné, ale nebezpečné.

Rozumná náhrada: krehká, dobre  prepečená pizza (napríklad doma alebo v dobrej pizzérii)

Čokoládová tyčinka

Túto lahôdku som si nechal nakoniec. Nie, nebudem predkladať dôvody prečo je čokoláda nezdravá, ale poviem vám zopár argumentov, prečo túto dobrú a kvalitnú lahôdku jesť takmer denne.

Všetci vieme, že kakao a čokoláda sú bohatými rastlinnými zdrojmi antioxidantov, ktoré majú blahodarné účinky na kardiovaskulárny systém. Priaznivé fyziologické účinky zahŕňajú antioxidačné pôsobenie, pozitívne ovplyvnenie vysokého krvného tlaku, či pomoc pri ochrane srdca a ciev . Hlavne tá s vysokým – minimálne 70% obsahom kakaa, obsahuje unikátnu zložku – antioxidanty, ktoré nám maškrtníkom prinášajú mnohé zdravotné benefity. Viem, že mnohým horká čokoláda nechutí tak, ako jej sladšia, mliečna sestra s vysokým podielom tukov a cukrov. Máte však na výber. Veď vaše zdravie máte plne vo svojich bruchách. Prepáčte – rukách. 🙂

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.