10 Pozitív pravidelného cvičenia

Napísal  
Zaradené pod ZDRAVIE A FITNESS

pravidelne-cvicenieUrčite Ste to už veľakrát predtým počuli: Cvičenie je zdravé a sedenie pred televízorom nie. No okrem toho, že Vám to pomôže zbaviť sa nepekného pivného brucha a vyzerať tak pre ženy príťažlivejšie, existujú ešte aj iné dôvody, prečo je dobré cvičiť. Tu Vám ponúkam 10 z nich. Cvičenie:

10 – Zlepšuje Váš spánok

Hoci sa to môže javiť ako samozrejmosť, súvislosť medzi pravidelným cvičením a zdravým spánkom bola dokázaná v podstate iba nedávno. Štúdie na túto tému dokázali, že 20-30 minútový tréning trikrát alebo štyrikrát do týždňa skutočne zlepšuje spánok. V každom prípade je lepšie cvičiť ráno alebo popoludní, pretože ak budete cvičiť večer, budete mať príliš veľa energie na to, aby Ste zaspali.

Cvičenie by Vám malo pomôcť aj pri zaspávaní, aj zlepšiť kvalitu spánku celkovo. Prechody medzi jednotlivými štádiami sú totiž vďaka nemu plynulejšie a pravidelnejšie. Okrem toho aj predlžuje štádium hlbokého spánku.

9 – Spomaľuje proces starnutia a znižuje riziko predčasnej smrti

U väčšiny ľudí sa kapacita pľúc po 30. roku života znižuje až o 10% ročne. Pravidelné cvičenie tento proces však pomáha zastaviť. Okrem toho cvičenie zlepšuje Vašu pleť a svalový tonus, zvyšuje flexibilitu a znižuje riziko mnohých ochorení spojených so starnutím – ako napríklad osteoporóza, srdcovo-cievne ochorenia alebo mozgová príhoda.

8 – Buduje a udržuje kvalitu kostí, kĺbov a svalov

Vaše kosti v procese starnutia rednú a Vaše kĺby strácajú pružnosť a pohyblivosť. Pravidelné cvičenie je najlepším spôsobom, ako takýmto problémom s kosťami, kĺbmi a svalmi predísť. Pravidelný tréning Vám pomôže udržať si silu a flexibilitu aj vo Vašom zrelšom období.

7 – Posilňuje Váš imunitný systém

Rôzne štúdie dokazujú fakt, že cvičenie zlepšuje funkciu imunitného systému. V období dospievania a mladšej dospelosti je pravidelný tréning významným prirodzeným stimulátorom imunitných buniek. Počas starnutia sa funkcia imunitného systému postupne znižuje, čo môže viesť k nárastu rizika infekčných ochorení a zníženiu účinku očkovania. Dobrá správa však je, že aj nenáročné, no pravidelné tréningy, ako napríklad jogging, prechádzanie sa alebo cyklistika, môže čiastočne tento proces poklesu imunity pozastaviť.

6 – Zlepšuje funkcie Vášho mozgu

Mnohé štúdie dokazujú fakt, že ľudia, ktorí pravidelne cvičia, majú lepšiu pamäť, úroveň pozornosti a tiež rýchlejšie reakcie. A vôbec to nie je také zložité: stačí 45-minútová prechádzka trikrát do týždňa a funkcie Vášho mozgu sa skutočne zlepšia. Aeróbne aktivity stimulujú strednú časť čelného a hornú časť temenného laloka, ktorých funkcie súvisia s pozornosťou a zameraním sa na nejakú činnosť.

5 – Zlepšuje sebadôveru

Skúste sa opýtať samých seba: Cítim sa so sebou spokojnejší, keď ležím na pohovke a jem balík Slovakia Chips – alebo po výbornom tréningu v posilňovni? Ak nie Ste vo forme a začnete cvičiť, nadobudnete silu, výdrž a budete sa tiež cítiť lepšie aj emocionálne. A to zlepší aj Váš sebaobraz a sebadôveru, čo je hlavnou motivačnou silou v tom, aby Ste v tréningu aj vydržali.

4 – Zvyšuje energiu a odolnosť

Koľkokrát Ste sa rozhodli neísť do posilňovne, pretože Ste sa jednoducho cítili „príliš unavený“? No ak Ste tam nakoniec aj napriek Vašej únave išli, necítili Ste, že máte po tréningu oveľa viac energie? Ľudia, ktorí pravidelne cvičia, majú viac sily, energie a odolnosti na zvládanie každodenných povinností. Tento pocit zvýšenej energie a vitality pocítite už po pár týždňoch pravidelného cvičenia.

3 – Zlepšuje sexuálnu výkonnosť

Je to fakt: Pravidelné cvičenie zvyšuje sexuálnu aktivitu a spokojnosť. Fyzická odolnosť zlepšuje sexuálne fungovanie a dodáva energiu sympatikovému nervovému systému, ktorý zvyšuje krvný obeh v oblasti genitálií. Dobrá správa je, že stačí aj ľahké cvičenie – už spálením 200 kalórií denne (napríklad rýchlou chôdzou približne 3 km) totiž môžete významne znížiť riziko erektilnej dysfunkcie.

V každom prípade pokračujte v cvičení aj v staršom veku – muži po päťdesiatke, ktorí pravidelne cvičia, tak znižujú riziko impotencie až o 30%.

2 – Znižuje stres, depresiu a úzkosť

Cvičenie odbúrava stres a úzkosť tým, že sa po fyzickej aktivite v svaloch zníži elektrická aktivita – vďaka čomu sa cítite uvoľnenejšie. Okrem toho sa počas 1 alebo 2 hodín po tréningu vo Vašom tele uvoľňuje viac endorfínov, vďaka čomu máte lepšiu náladu a cítite sa spokojnejšie. Ďalším pozitívom cvičenia je to, že Vás zároveň aj motivuje k zlepšeniu svojich stravovacích návykov. Správna výživa znižuje stres. Existujú dokonca dôkazy, že pravidelná cvičenie môže pomôcť pri klinickom liečení depresie.

1 – Znižuje riziko mnohých ochorení

Najlepším dôvodom, prečo začať pravidelne cvičiť je fakt, že fyzická aktivita znižuje riziko mnohých vážnych ochorení, ako napríklad srdcovo-cievne ochorenia, zvýšený krvný tlak, osteoporóza, cukrovka, obezita, vysoká hladina cholesterolu, rakovina prsníka (áno, aj muži ju môžu dostať), mozgová príhoda, srdcový infarkt, alebo artritída.

Začnite teda cvičiť!

Počúvate to už roky – a teraz už aj presne viete, aký význam to pre Vás má. Takže sa prestaňte vyhovárať a pokúste sa včleniť pravidelné cvičenie do Vašej každodennej rutiny.

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.