7 jednoduchých krokov ako schudnúť

Napísal  
Zaradené pod ZDRAVIE A FITNESS

spravne-schudnutieExistuje veľa spôsobov, prezentovaných hlavne v poslednej dobe v médiách, ako schudnúť. Ja sa Vám však teraz pokúsim, tak ako vždy, ponúknuť priamo aplikovateľnú radu: Mladý-úspešný pozná tajomstvo schudnutia – Jesť menej a Cvičiť viac.

Ľahšie sa to povie, ako urobí? Tak ako všetky veci v živote, aj jesť menej sa dá naučiť a vyžaduje si to trochu cviku a hlavne trpezlivosti. Veľmi úzko to súvisí s Vašim sebahodnotením. Aby Ste sa mohli zmeniť fyziky, musíte najprv zmeniť Váš spôsob zmýšľania.

Ako začať

Ktokoľvek, kto už skúšal nejakú diétu, veľmi dobre pozná ten náhly pocit deprivácie, ktorý sprevádza väčšinu chudnúcich programov. Výsledkom toho je, že väčšina z nás v týchto programoch zlyhá.

Namiesto drastických diét sa pokúste postupne zvykať si jesť menej. Jedzte menšie porcie. Postupne zistíte, že na pocit sýtosti Vám skutočne stačí menej.

V tomto procese Vám môže pomôcť týchto 7 jednoduchých krokov:

1. Jedzte menej a častejšie

Ideálne by bolo, aby na Vašom tanieri nikdy nechýbali bielkoviny, trochu tukov a vláknina, ktorá Vám zabezpečí pocit sýtosti. Ak však budete na desiatu jesť nejaké ovocie, akokoľvek zdravé je, nezasýti Vás dostatočne, pretože neobsahuje žiadne bielkoviny, ani tuky. Ak však po jablku zjete napríklat jogurt, budete sa cítiť oveľa lepšie, akoby Ste zjedli dve jablká.

2. Nehladujte

Nechcete sa cítiť hladný alebo deprimovaný, pretože drastické obmedzenie kalórií Vám iba Váš metabolizmus spomalí. Namiesto toho sa sústreďte na zmenšenie Vašich porcií jedla o približne 20%. O niekoľko týždňov si na to zvyknete a aj tieto malé porcie sa Vám budú zdať normálne.

3. Jedzte zdravo a chutne

Každá diéta by mala dovoliť príležitostné chutné jedlo. Doprajte si vyberané jedlá, stále však jedzte malé porcie.

4. Kalórie jedzte – nepite ich

Pohár Coca-Coly obsahuje približne 150 kalórií. Tri takéto poháre denne predstavujú 450 kalórií navyše. Zvyknite si na vodu a na čaj a “ušetrite si” tieto kalórie na nejaké oveľa príjemnejšie a oveľa zasycujúcejšie jedlo.

5. Cvičenie je polovicou úspechu

Vaša diéta bude oveľa úspešnejšia, ak ju skombinujete s pravidelným cvičením.
K Vašemu cvičeniu a diéte pristupujte tak, že sa zameráte na to, ako vyzeráte a ako sa cítite – nie koľko vážite. Inými slovami, sústreďte sa na stratené centimetre, nie kilogramy. Pamätajte – svaly vážia viac ako tuky.

6. Jedzte pomalšie

Áno, 2 zdravé fit tyčinky majú iba 360 kalórií a tiež obsahujú vitamíny, minerály, vlákninu, bielkoviny a tuky. No toto všetko môžete zjesť v priebehu pár sekúnd. Kde je však potešenie z prežúvania? Pár fit tyčiniek nie je normálne jedlo.

Váš mozog totiž nemusí dostať okamžitú informáciu o tom, že Ste mali dosť. Jedzte pomalšie, poriadne všetko prežujte a do úst si nedávajte viac, kým neprehltnete aj posledné sústo.

7. Objavte príčiny svojho prejedania

Čo spôsobuje to, že podľahnete pokušeniu? Chodíte do kuchyne predtým, ako začnete pozerať televíziu? Pre niektorých stačí to, že sú doma. Pre iných je príčinou nadmerného jedenia stres.
Každý vie, že väčšie porcie jedla nevyplnia prázdne miesta v našich životoch, alebo nám neposkytnú trvalú útechu v nepríjemných životných okamihoch. Objavenie týchto príčin svojho prejedania je krokom k nadobudnutiu sebakontroly – čo je základom k tomu, aby Ste začali jesť menej.

Byť štíhlym je jednoduché

Diéty nefungujú. Cítite sa kvôli nim utrápene a hladujete – a navyše kvôli nim v skutočnosti priberáte. Spomaľujú totiž Váš metabolizmus. Namiesto toho si strážte veľkosť svojich porcií, nepite sladké nápoje s vysokým obsahom cukru, jedzte pomaly, trochu cvičte a takýmto spôsobom postupne zhodíte všetky neželané kilogramy navyše.

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

3 komentáre v "7 jednoduchých krokov ako schudnúť"

 1. Danielko  

  avatar

  Weheeei, vyborne, este dodam tento tip http://www.topdieta.sk/chudnutie/ co na to poviete?

 2. postar  

  avatar

  Vynikajúce tipy! Ak potrebujete aj ďalšie informácie o jednotlivých diétach, tak mrknite na http://www.dietyachudnutie.sk Je tam veľa článkov z tejto oblasti. Všetkým chudnúcim držím palce!

 3. snoopmen  

  avatar

  Tieto tipy sú fajn. Ja som našiel zaujímavé tipy, návody, recepty, motiváciu atď. aj tu:
  http://blog.zdravoschudnut.sk/

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.