Ako zlepšiť Vaše držanie tela

Napísal  
Zaradené pod ZDRAVIE A FITNESS

spravne-teloKeď Ste večer v klube – alebo hoci len v bufete v práci – koho si podľa Vás ľudia všimnú skôr: muža, ktorý stojí rovno, alebo muža, ktorý sa krčí niekde v kúte? Nuž, ľudia si pravdepodobne všimnú aj zhrbeného muža, nie však pre dobré dôvody.

Je naozaj neuveriteľné, ako vďaka niečomu tak jednoduchému, ako je správne držanie tela, môže človek vyzerať vyššie, štíhlejšie a čo je najdôležitejšie – sebaisto. A dôvody, pre ktoré si sebaistého muža všetci všimnú, sú iba tie správne. Takže, naučte sa vystrieť svoju chrbticu a stojte rovno.

Aby Ste sa naučili správnemu držaniu tela, musíte vedieť, ako to urobiť a mať tiež dostatočne silnú vôľu, aby Ste v tom vytrvali.

Keď sme boli mladí, správnemu držaniu tela nás učili tým, že sme mali chodiť s knihou položenou na hlave. Teraz však držanie tela vychádza z 3 aktivít, ktoré robíme každý deň: sedenie, státie a spanie.

Stojte rovno, mladý muž

Stojte rovno a pozrite sa do zrkadla. Zistite, ktoré oblasti Vám bránia stáť rovno: sú Vaše plecia zhrbené; je Vaša hlava sklonená alebo Váš chrbát ohnutý? Vystrite všetko, čo je skrčené a všimnite si rozdiel.

Vaše uši, ramená, boky, kolená a členky by mali byť v jednej línii.

Uvoľnite ramená a mierne pokrčte kolená – nechcete predsa vyzerať ako robot.

Ak niekde stojíte dlhšiu dobu (ako napríklad v rade na lístky U2), nezabudnite z času na čas prenášať svoju váhu.

Ak sa idete po niečo zohnúť, pokrčte nohy v kolenách aj v bokoch; nielen krčenie v páse.

Sadnite si a uvoľnite sa

Použite vysokú, pevnú stoličku s vysokým operadlom a sadnite si tak, aby Vaše boky boli čo najtesnejšie pri operadle a kolená nech sú na ich úrovni (alebo trochu nižšie).

Ak Váš chrbát nemá dostatočnú oporu v operadle stoličky, alebo ak je pre Vás ťažké sedieť a opierať sa tak tesne o operadlo, potom si skúste podložiť pod spodnú časť chrbta vankúš alebo uterák.

Viac tipov o sedení

Ak sedíte po celý deň za stolom, presvedčte sa, že Váš stôl je v úrovni Vašich lakťov.

Plecia držte rovno (súbežne s bedrovou časťou chrbtice) a vyhnite sa nakláňaniu dopredu ? pamätajte, celý Váš chrbát by mal byť neustále vystretý.

Ak zistite, že sa stále nakláňate dopredu k obrazovke Vášho počítača, potom ju nakloňte dohora tak, aby Ste sa k nej už nemuseli zohýbať. Ak väčšinou nosíte okuliare, potom je lepšie ich aj naozaj nosiť, a nie byť zhrbený s očami nalepenými na obrazovke.

Seďte rovno aj keď šoférujete. Oprite Vaše boky čo najtesnejšie k operadlu. Mali by Ste byť schopný držať volant s jemne ohnutými lakťami.

Vyhnite sa dlhému sedeniu – vstaňte, vystrite sa a z času na čas sa poprechádzajte.

Spite sladko

Stále spite na pevnom matraci a radšej nespite na bruchu. Ak už tak robíte, podložte si aspoň vankúš pod úroveň Vášho pasu.

Spite na chrbte alebo boku. Ak spite na chrbte, podložte si pod kolená malý vankúš; ak spite na boku, podložte si malý vankúš medzi kolená. Nie je to síce nevyhnutné, môže Vám to však pomôcť v správnom držaní tela.

Rovnako aj pod hlavu používajte vankúš, ktorý Vám ju pomôže udržať na úrovni rovnakej s celým zvyškom Vášho tela.

Silná vôľa

Najdôležitejšou súčasťou správneho držania tela je však neustále pamätanie si na to, že máte stáť a sedieť rovno. A to je na tom to najťažšie. Nasledujúce tipy Vám môžu pomôcť vydržať a nepodvádzať:

Povedzte o tom Vašim priateľom. Môžu Vám poslúžiť ako podpora a určite do Vás radi strčia lakťom, ak Vás pristihnú hrbiť sa.

Používajte Vaše prilepovacie papieriky. Prilepte si ich na miesta, na ktoré sa denne pozeráte, na zrkadlo, na spätné zrkadlo v aute, alebo na obrazovku počítača.

Pocíťte výsledky. Stále sa pozerajte na rozdiel medzi správnym držaním tela a tým, čo vidíte v zrkadle. V mysli si predstavujte, čo všetko ešte musíte pre správne držanie tela urobiť.

Časté cvičenie (týka sa to hlavne brucha a chrbtice) a disciplína Vám prinesie úžasné výsledky v oblasti Vašej telesnej kondície.

So správnym držaním tela budete vyzerať štíhlejší a sebavedomejší – a budete mať aj skutočný dôvod stáť rovno a byť hrdý.
Článok napisal: Daniel Shaw

Komentáre

Jeden Komentár v "Ako zlepšiť Vaše držanie tela"

  1. Cviky na chrbát: Tieto nemôžete vynechať ! | cvikynadoma.sk  

    avatar

    […] perfektnú postavu je rovnako dôležité ako zníženie vašej hmotnosti i správne držanie vášho tela. A silné chrbtové svalstvo by malo byť v popredí tohoto úsilia. Cviky na chrbát sú preto […]

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.