5 najúčinnejších antistresových metód

Napísal  
Zaradené pod ZDRAVIE A FITNESS

stress_twoKedy ste naposledy cítili stres? Čo ho vyvolalo? Možno to boli finančné ťažkosti. Alebo hádka s niekym blízkym… A potom sú tu tí z nás, ktorí zažívajú stres stále, keď sú v škole alebo v práci. Hoci nedokážeme vždy ovplyvniť okolnosti, ktoré tento stres vyvolávajú, vieme však ovplyvniť spôsob, akým na ne reagujeme.

Kľúčom k zvládaniu stresu je pochopenie toho, že stres závisí jedine od toho, ako si jednotlivé udalosti vysvetľujeme. Každý z nás má schopnosť určiť do akej miery budeme cítiť stres – alebo či ho vôbec budeme cítiť.

Veríte tomu? Nabudúce, ak sa ocitnete v nejakej stresovej situácii, vyskúšajte jednu z mojich jednoduchých, ale veľmi efektívnych spôsobov zníženia stresu a obnovenia Vašej energie:

1. Začnite svoj deň správne.

Väčšina z nás je tak zaneprázdnená svojimi každodennými povinnosťami, že zabúda venovať trochu času aj sebe samému. Bojujte proti stresu tohto životného štýlu tým, že sa budete sústrediť na to, čo chcete; nie na to, čoho sa bojíte.

Každé ráno „naštartujte“ svoje telo a svoju myseľ. Začnite s hlbokým nádychom, pokračujte prijemnou prechádzkou, počas ktorej sa zbavíte všetkého stresu, ktorý sa zhromaždil vo Vašom tele. Ako budete kráčať, úmyselne podporujte tie emócie, ktoré sa spájajú s pocitom úspešného a výnimočného života: vďačnosť, nadšenie z budúcnosti, alebo možno súcit s tými, ktorí Vás nepodporujú.

Urobte tento štart nového dna Vašou prioritou a celý Váš deň sa tým zmení k lepšiemu!

2. Zmeňte držanie Vášho tela a zmeníte tým aj Vašu náladu.

Možno to znie veľmi jednoducho, ale naozaj to funguje. Fyziologické procesy v našom tele totiž ovplyvňujú aj tie mentálne. Spomeňte si na všetky telesné prejavy zlej nálady: nohy vlečiete za sebou, máte zvesenú hlavu aj plecia a začnete plytšie dýchať.

Naopak, ak zdvihnete hlavu a plecia, sústredíte sa na hlbšie dýchanie bránicou a budete hľadieť pred seba, nie dolu ? zbavíte sa zbytočného stresu a Vaša nálada sa veľmi rýchlo zlepší.

3. Dýchajte.

Každý deň sa viackrát zastavte a sústreďte sa na dýchanie. Sadnite si na stoličku, vyrovnajte chrbticu a zatvorte oči. Položte si končeky prstov Vašej pravej ruky na zápästie ľavej ruky, aby ste cítili svoj pulz. Potom sa zhlboka nadýchnite bránicou v pomere 1-4-2. Nadýchnite sa počas 1 sekundy, zadržte dych po dobu narátania do štyroch, a potom úplne vydýchnite po dobu narátania do 2. Pokračujte v tom ešte najmenej päť minút. Potom sa zhlboka nadýchnite ešte raz a vystrite hore ruky.

Toto hlboké dýchanie Vám nezaberie veľa času a je nepochybne jednou z najúčinnejších antistresových metód.

4. Sústreďte sa na to, čo dokážete ovládať.

Najväčším plytvaním času je venovanie pozornosti Vašim myšlienkam, emóciám a situáciám, ktoré sú mimo Vašej kontroly. Aj keď dokážete ovplyvniť mnoho udalosti a možno niektoré aj ovládať, jedinou vecou, ktorú máte absolútne pod kontrolou, je Vaša vlastná reakcia na to, čo sa stane.

Inými slovami – stále môžete ovládať, čo pre Vás dané veci znamenajú; takže teoreticky môžete stále zmeniť stresujúce udalosti na niečo pozitívne. Vedomie tejto schopnosti Vám tak ponúka uvoľnenejší, príjemnejší a plnohodnotnejší život!

5. Rozvíjajte svoj postoj vďačnosti.

Byt vďačným je jediný spôsob, ako sa budete cítiť skutočne naplnený. Ak ste za niečo vďačný, nemôžete cítiť depresiu, hnev alebo strach, pretože Vaša pozornosť je zameraná iba na tie veci, ktorými ste vo svojom živote obdarený. Každý deň sa pýtajte samých seba „Za čo som dnes vďačný?“ Premýšľajte nad svojou odpoveďou a aj ju pociťujte najbližších 10 až 15 dní.

Pre ďalšie spôsoby zbavovania sa stresu a pre pocítenie väčšieho naplnenia vo Vašom živote, vyskúšajte  bezplatný e-kurz. Zistite, čo Vám vo Vašom živote chýba a zaplňte toto prázdne miesto tým, že budete venovať trochu času aj sebe samému!

Tému článku navrhol: J. Ďuriš, Bratislava
Napísal: Daniel Shaw

Pozrite tiež .

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.