Zdravie & Fitness

Napísal  
Zaradené pod ZDRAVIE A FITNESS

zdravie fitnessPráve som sa pozeral na nedávne články mlady-uspesny a uvedomil som si, že som už dlhšie nenapísal o zdraví a fitness. Tak som sa rozhodol napísať najjednoduchšiu skutočnú radu o zdraví, o ktorej, z vlastnej skúsenosti viem, že je pravdivá. Možno to budete čítať a pomyslíte si, že to všetko už viete. Ale koľkí z nás, mladých profesionálov, ktorí pravdepodobne každý deň strávia hodiny pred počítačom alebo pri telefóne, naozaj ŽIJÚ podľa týchto princípov? Čítajte a zistite to….

1.Jedzte SKUTOČNÚ stravu. Nepočítajte v jedle proteíny a hladinu tuku, len jedzte skutočnú stravu – nebalenú, nespracovanú, nekonzervované ovocie, zeleninu a ryby. Vodu, nie kofolu. Oriešky, nie chipsy. Pravda je, že ak konzumujete pravú výživnú stravu, potom sa vaše telo cíti vyživované a necíti, že potrebuje skonzumovať viac. Ak jete dnešnú bežnú upravovanú stravu s prázdnymi kalóriami a s takmer žiadnou výživovou hodnotou, potom vaše telo musí viac pracovať, aby strávilo nadbytočnú energiu.

2. Žite život aktívne. Slovensko malo svoje najzdravšie dni vtedy, keď sme obrábali polia a starali sa na salaši o ovce. Teraz väčšina z nás sedí v práci, sedí, keď cestujeme do práce a ide si “posedieť” s priateľmi a s rodinou počas víkendov. Tak, ako sa slovenské profesie menia z aktívnej kultúry na kultúru “sedavú”, pomaly začína narastať obezita, srdcové choroby a cukrovka.
Náhoda? Možno. Ale ostať aktívnym a skúšať nové veci – hrať šport, ísť na turistiku, byť aktívny v rodine, hrať frisbee..vám pomôže dosiahnuť úspech dlho po tom, ako vaši priatelia už nebudú môcť chodiť do kopca. Položte si tieto otázky. Kedy som bol naposledy nadšený, že idem do telocvične (naozaj cvičiť, nielen si pozrieť nového inštruktora aerobiku alebo osobného trénera)? A čo tak, keď ste vedeli , že víkend je za rohom a vy idete na turistiku do hôr? Alebo kedy ste si naposledy zakopali na hodinku do lopty s vašimi priateľmi na futbalovom ihrisku? Žite aktívne a používajte telocvičňu na podporu vášho úsilia.

3. Choďte von. Toto ide ruka v ruke s predchádzajúcim bodom. Neuspokojte sa s klamstvom ako je príliš teplo alebo príliš zima alebo príliš mokro, či príliš sucho. Iné krajiny sa s tým vyrovnali a pozrite sa na ich atletické, či športové výsledky. Či je v tieni 35oC alebo sub arktické teploty, stále máme možnosť byť vonku aktívni – aj keby to mala byť len prechádzka na večeru. Naše telá túžia po tom, aby sme boli vonku a aby sme boli v prírode. Je to hrubý drôt v našom systéme. Keď sme vonku, dáva nám to pocit slobody a pokoja a to nám žiadna telocvičňa, AuPark alebo kancelária nemôžu ponúknuť.

4. Neustále sa usilujte o zlepšenie, aby ste videli zmenu. Ak robíte rovnaké veci, počas dní dnu či vonku (zdvíhate rovnaké činky, beháte rovnaké vzdialenosti za rovnaký čas, atď) bez nejakej zmeny alebo zlepšenia sa, potom sa s našim telom nič nestane. Vaše telo chce ostať rovnaké a iba vtedy, keď sa rozhodnete posunúť sa z vašej zóny pohodlia, až potom skutočne uvidíte zlepšenie – a toto pravidlo platí tak v živote ako aj v cvičení. Určite si ciele, zlomte rekordy a neustále sa zlepšujte. Ak ste včera zabehli 5 km za 30 min., nabudúce sa snažte zabehnúť to za 29 min. Ak ste včera urobili 10 klikov, potom sa pokúste o 11. Usilujte sa dostať preč z toho, čo je pre vás pohodlné a zmeníte sa – v oboch. Vo vašom tele aj v mysli.

5. Pospite si. Chýbajúcim článkom pre všetkých, ktorí chcú schudnúť, je často nedostatok kvalitného spánku. Zdravý dospelý potrebuje 7 – 9 hodín neprerušovaného dobrého kvalitného spánku KAŽDÚ noc. Spánok pomáha regulovať vaše hormóny. Zabíja zlé baktérie, ktoré sa počas dňa nahromadili vo vašom žalúdku. A spánok je tiež základný čas pre vaše telo, aby si obnovilo svoje tkanivá – zvlášť vaše svaly. Ak nemáte dostatok spánku, váš imunitný systém sa trápi (vaša schopnosť bojovať proti chorobám), získate tučné brucho (kvôli zvýšenému počtu hormonálnycch cortisolov) a zažijete menej energie.

6. Praktizujte aktívne zotavenie. Neboli ste stvorení na ťažkú prácu 100 % vášho času. Urobte si každý deň čas na relaxovanie vášho tela a mysle.

7. Využívajte prirodzené pohyby. Existuje 5 prirodzených pohybov – drepy, výpady (čo zahŕňa aj chôdzu a beh), tlaky, ťahy a rotácia. Ak si chcete ušetriť čas, zvyšujte výsledky a žite zdravo a potom by všetky vaše cvičenia mali zahŕňať aspoň jedno, ak nie viac, z týchto pohybov. Máte potrebu stáť pred zrkadlom, držať činky a zdvíhať ich do stán? Nie. Je potrebné sedieť na mašine, byť zviazaný a stláčať vaše stehná alebo ich odtláčať? Nie. Tieto pohyby sú neprirodzené. Nútia vás zlomiť vaše telo na individuálne časti, hoci pravda je taká, že vaše telo pracuje ako sieť nervov, kostí a svalov, aby ste sa hýbali a aby ste dvíhali alebo prenášali veci z miesta A na miesto B. Cvičte prirodzene, hýbte sa prirodzene, buďte zdraví.

Takže čo teraz? Využívajte pravidlá, ktoré som spomenul, ako kontrolný zoznam a skúste to zhrnúť a ostaňte jeden týždeň pri jednom pravidle a každé ďalšie pravidlo pridajte, ak už jedno dobre ovládate. Pokúste sa nebyť zničení. Toto nie je postup ako byť rýchlo fit. Vzdialili sme sa od základov zdravia a potrvá to istý čas, kým sa k nim vrátime. Len ostaňte v tom, buďte dôslední a dostanete sa tam. Ak len budete žiť s týmito siedmimi pravidlami v mysli, môžete si byť istí, že sa stanete zdravšími, šťastnejšími a váš život bude viac naplnený.

Je niečo, čo by ste chceli pridať? Dajte nám vedieť v komentároch….

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.