Zlepšite svoju imunitu

Napísal  
Zaradené pod ZDRAVIE A FITNESS

Riaďte sa týmito jednoduchými radami pre zvýšenie imunity a budete tak lepšie pripravený zvládnuť možný útok chrípky, alebo akýchkoľvek iných ochorení.

Zbavte sa stresu

Chronický stres môže vyviesť Váš imunitný systém z normálu. Lekári sú presvedčení o tom, že stále vylučovanie stresových hormónov môže znížiť citlivosť imunitného systému. V podstate ide o to, že organizmus si na vyššiu hladinu stresu zvykne, a preto následne ani nereaguje na infekciu (chrípky alebo iného ochorenia) efektívne. Chronickými stresormi sú napríklad pracovná záťaž, problémy vo vzťahoch, alebo čokoľvek, čo Vám počas dňa spôsobuje napätie a nervozitu. Uvoľnenie tohto stresu si však od Vás bude vyžadovať určité úsilie.

V podstate by ste mali zmeniť svoje reakcie na vnímané stresové situácie. Relaxačné techniky Vám v tom môžu významne pomôcť ? tak ako aj psychologická terapia. Nehovorím však teraz o rozprávaní svojich tajomstiev neznámemu človeku s okuliarami. Ide o to, aby Ste sa naučili ovládať svoje myšlienky tak, aby Ste úroveň stresu znížili. Uvažujte o tom ako o mechanizme myslenia. Uvoľnenie stresu je pravdepodobne najefektívnejším krokom k zlepšeniu celkového zdravia a imunitného systému.

Zdravo sa stravujte

Vyprážaný rezeň s hranolkami Vám možno skutočne veľmi chutí, no pre Váš imunitný systém nie je až natoľko úžasný. Aby bolo Vaše telo schopné prekonať bežnú nádchu alebo chrípku, potrebuje na to širokú paletu výživných látok, a to hlavne čerstvé ovocie a zeleninu.

Túto vetu denne počúvame na každom kroku, no stále ju ešte nechápeme: Ovocie a zelenina sú veľmi zdravé. Ovocie, ako napríklad pomaranče a grapefruit, obsahujú tony vitamínu C. Čučoriedky obsahujú hlavne vitamín B. Obe vitamíny zohrávajú kľúčovú rolu v imunitnom systéme človeka. Tak ako Pepek bol neuveriteľne silný vďaka špenátu, tak vďaka nemu môžeme posilniť našu obranyschopnosť aj my. Listová zelenina obsahuje obrovské množstvo antioxidantov a iných výživných látok, ktoré majú na Váš imunitný systém pozitívny účinok. Vo všeobecnosti vyhľadávajte potraviny, ktoré obsahujú zinok, vitamíny A, C, E, B-6 a kyselinu listovú. Každý z týchto vitamínov pozitívne vplýva na Vaše imunitné reakcie.

Redukčná diéta môže tiež zlepšiť náš imunitný systém. Niektorí výskumníci tvrdia, že diéty s vyšším množstvom tukov znižujú našu imunitu. Nie je to však také jednoduché. Niektoré tuky – napríklad z rýb, alebo z orieškov ? môžu dokonca naše imunitné reakcie zlepšiť. Takže, stravujte sa zdravo a budete sa zdravšie aj cítiť.

Cvičte

Štúdie dokazujú, že dlhodobé, no primerané cvičenie náš imunitný systém zlepšuje. Príliš intenzívne cvičenie totiž môže našej imunite skôr uškodiť. Denné prechádzky, alebo postupný cvičebný plán môže zlepšiť naše celkové zdravie a imunitné reakcie. Ak svoje telo preťažíte – napríklad v pretekoch na 10 km trati – môže to Váš imunitný systém pozastaviť, aby sa z toho telo „spamätalo“ a napravilo akékoľvek poškodenie. Denne sa choďte poprechádzať, alebo prejsť na bicykli okolo Vášho mesta alebo bydliska.

Pite vodu

Je príliš jednoduché piť kávu celý deň. Pokúste sa tomu nepodľahnúť a vymeňte to za pohár vody. Voda je totiž pri transporte živín po celom organizme nevyhnutná. Taktiež zohráva obrovskú rolu pri dýchaní, hlavnom spôsobe získavania energie. Všeobecné odporúčanie je osem pohárov denne – je to však individuálne. Dávajte si pozor, aby ste neboli dehydrovaný – ak však nie ste príliš smädný, pite menej. Pamätajte, príliš veľa vody môže mať nepriaznivé dôsledky. Veľa živín totiž môže byť z tela odplavených.

Pite čaj

Lekári by mali predpisovať denné pitie čaju. Nové výskumy dokazujú, že čaj obsahuje určité výživné látky, ktoré posilňujú imunitný systém – a dokonca pomáhajú pri regenerácii tkanivových buniek pokožky. Výskumníci lekárskej fakulty Harvardu v Bostone, USA, zistili, že alkylamíny sú podobné látkam nájdeným u baktérií. Hoci malá dávka týchto zlúčenín môže viesť k imunitnej pohotovosti, pripravujúcej imunitný systém na reakcie voči infekcii. Stručne povedané – na ľudský organizmus čaj účinkuje podobne ako vakcína. Takže ak Vám najbližšie niekto ponúkne čaj, určite ho neodmietnite. Možno Vám pomôže predísť najbližšiemu ochoreniu.

Vitamín C

Vitamín C je už tradične základom imunitného systému, no väčšina z nás po ňom siahne až vtedy, keď ochorie. V skutočnosti sú však vitamíny najefektívnejšie vtedy, keď ich človek berie preventívne. Nedávny výskum Texaskej Univerzity ukazuje, že vďaka dennej dávke jedného gramu vitamínu C počas 2 týždňov, sa imunita u daného človeka výrazne zlepšila. Konkrétne, u ľudí sa zvýšil počet imunoregulačných látok v krvi. Keď títo ľudia prestali vitamín C brať, úroveň ich imunitného systému sa opäť znížila. Čo teda máte robiť? Prediďte rôznym nepríjemných ochoreniam tým, že budete počas zimy brať vitamín C.

Odpočiňte si

My všetci máme problém s tým, že málo spíme – čo je obrovskou chybou, pretože spánok zvyšuje ľudskú imunitu pravdepodobne najefektívnejšie. Kvalitný spánok poskytne telu šancu na zregenerovanie. Vedci si nie sú absolútne istí, ako tento proces zregenerovania funguje, no nemajú pochýb o tom, že ľudia trpiaci nedostatkom spánku ochorejú oveľa častejšie ako ľudia oddýchnutí.

Možno sa Vám bude zdať trošku zvláštne prirovnávať muchy k ľuďom – no či sa Vám to páči alebo nie, máme s týmto drobným hmyzom niektoré gény spoločné. Konkrétne ide o gény súvisiace s denným biorytmom. Preto si túto zimu poriadne oddýchnite. Trochu času v posteli navyše by Vám mohlo pomôcť predísť chorobe a následnému celodennému ležaniu v posteli.

Aj málo má svoj význam?

Akákoľvek prevencia má svoj význam. Pokúste sa túto zimu začleniť niektoré z týchto preventívnych tipov do Vášho zaneprázdneného života a buďte aj naďalej mladý a úspešný.

Článok navrhol: S. Štrba, Kysuce.

Komentáre

Jeden Komentár v "Zlepšite svoju imunitu"

  1. KAQUN sk  

    avatar

    V nadväznosti na tému zvýšenia imunity konkrétnejšie z hľadiska pitného režimu – ponúkam Vám výborný typ, radu a zároveň produkt založený na 2 základných zložkách nevyhnutne potrebných pre život a to kyslíka a vody. Takým to produktom je voda KAQUN neopísateľné účinky na organizmus a výrazné posilnenie imunity.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.