Zvýšte úroveň svojej energie

Napísal  
Zaradené pod ZDRAVIE A FITNESS

zvyste-energie-784647Ako psychológ sa často stretávam s ľuďmi, ktorí hľadajú spôsob, ako sa uvoľniť, zbaviť napätia a nájsť si tichý čas o samote. Medzi techniky, ktorými som sa v minulosti zaoberal, aby som mohol dosiahnuť tieto ciele, patrí meditácia, modlitba, cvičenie a zdravá výživa.

Ak chcete viac energie, pretože Vás už nebaví chodiť doma v pyžame počas krásneho nedeľného popoludnia, pozorne čítajte ďalej. Možno Vás inšpirujeme…

Tu je riešenie: lepšie si naplánujte svoj čas, aby ste mohli viac cvičiť. Nezáleží na tom, aký typ cvičenia si vyberiete – beh, bicyklovanie, korčuľovanie alebo plávanie sú dobrou voľbou – ak to budete robiť pravidelne 20 minút 2-krát alebo 3-krát do týždňa. Tento jednoduchý plán by nemalo byť ťažké zaradiť do Vašej týždennej rutiny. Ak tak urobíte, nepochybne začnete pozorovať výrazné zlepšenie v úrovni Vašej aktivity a celkovej energie.

Menej tukov v strave

Ak uvažujeme o akejkoľvek diéte, rozhodujúcim faktorom je obmedzenie príjmu tukov. Čisté cievy lepšie zásobujú krvou srdce. Všeobecne platí, že 20% – 30% z celkového denného príjmu kalórii by malo pochádzať z tukov. Tí, ktorí cvičia a chcú schudnúť, by mali znížiť tieto percentá na polovicu.

A samozrejme, obmedzenie tukov vo Vašej diéte zníži aj Vašu hmotnosť. Obézni muži majú sklon k vysokému krvnému tlaku, ktorý zvyšuje úroveň stresu a často zabraňuje dosiahnuť erekciu. Preto zvýšenie Vašej energie prostredníctvom obmedzovania tukov vo Vaše strave môže vyriešiť aj tieto problémy.

Sú vitamíny naozaj nevyhnutné?

Vitamínová pomoc

Veľa vitamínov je známych tým, že zlepšujú metabolizmus, podporujú imunitu a zvyšujú prísun energie pre celé telo. Tu je krátke zhrnutie tých, ktoré prispievajú k mobilizácii energie vo Vašom tele:

1. Vitamín C

Pohár pomarančového džúsu je v každom prípade výborným nápadom. Vitamín poskytuje Vášmu telu rýchly prísun energie. Ďalšími pozitívnymi účinkami sú: rýchlejšie hojenie rán a prevencia proti rakovine.

2. Vitamín E

Vitamín E sa nachádza napríklad v mandliach, arašidoch, orechoch a v rastlinnom oleji zo semien kanoly. Pomáha pri trávení a premene určitých tukov a podporuje rast svalového tkaniva. Zabraňuje tiež vzniku krvných zrazenín, čím znižuje riziko srdcového infarktu.

3. Beta-karotén

Mrkva, tekvica, špenát a melón cantaloupe sú bohatými zdrojmi beta-karoténu. Tento vitamín podporuje Váš imunitný systém a chráni Vás proti možným srdcovocievnym ochoreniam a mozgovej príhode.

4. Chróm

Chróm sa nachádza v pšeničných klíčkoch, sušených slivkách a v syre. Znižuje hladinu cholesterolu, podporuje rast svalového tkaniva a reguluje hladinu cukru v krvi.

5. Selén

Selén sa nachádza napríklad v garnátoch, homároch, celozrnnom pečive a v chlebe. Podporuje Váš imunitný systém, chráni Vás proti srdcovocievnym ochoreniam, mozgovej príhode a rôznym formám rakoviny.

Alternatívne zdroje energie

Tu je niekoľko tradičných prostriedkov zvyšovania energie:

1. Ženšen a sibírsky ženšen

Toto sú najobľúbenejšie a najpoužívanejšie zdroje energie, ktoré sú na trhu dostupné. Tieto dve formy ženšenu sa už tisícročia používajú na liečenie niekoľkých druhov ochorení a na zvyšovanie energie. Doteraz neboli objavené žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky pravidelného užívania tejto ?prírodnej medicíny.?

Obidve formy ženšenu pomáhajú vo Vašom tele mobilizovať energiu, keď cítite fyzickú aj psychickú vyčerpanosť, stres, únavu, apatiu, alebo celkovú slabosť. Sibírsky ženšen zlepšuje Vašu koncentráciu a duševnú bdelosť a je tiež známy tým, že zlepšuje športový výkon.

2. Gingko biloba

Hoci je Gingko známe svojimi pozitívnymi účinkami na myslenie a pamäť; pomáha tiež ľuďom s poruchami krvného obehu a inými cievnymi ochoreniami. Mimo toho je tiež výborným prostriedkom proti impotencii.

3. Ľubovník bodkovaný

Ak sa cítite deprimovaný a máte pocit, že na Vás ide chrípka, vezmite si tento prírodný liek. Ľubovník bodkovaný totiž pomáha zmierniť depresiu a je tiež známy ako ochrana pred vírusmi.

Meditáciou k zvýšeniu energie

Pomocou meditácie ste schopný vizualizácie – a vizualizácia je kľúčom k mobilizovaniu Vašej energie. Aby ste mohli začať, musíte si zatvoriť oči a upokojiť sa. Ak ste sa už do tohto stavu dostali, dýchajte zhlboka a skúste na nič nemyslieť.

Na záver, začnite si predstavovať energiu vstupujúcu do Vášho tela a zaplňujúcu Vás od hlavy až po končeky prstov na nohách. Skúste to robiť niekoľko minút, stále si opakujte túto predstavu a keď skončíte, pocítite príjemnú a osviežujúcu zmenu v úrovni Vašej aktivity. Otvorte oči, pomaly vstaňte a choďte na prechádzku alebo si zabehať. Alebo môžete zavolať niekoľkým priateľom a isť s nimi von do mesta.

Energia pre každého

Každodenný život na nás kladie vysoké fyzické aj psychické nároky; preto sa rozhodnite byť mladým a úspešným a zvýšte úroveň Vašej energie a aktivity. Vyskúšajte niektoré z vyššie uvedených tipov a som si istý, že už čoskoro na sebe uvidíte výrazné zmeny. A čo je najdôležitejšie, doprajete tak svojmu telu energiu a výživné látky, ktoré skutočne potrebuje.

tému článku navrhol: Dušan H., Piešťany

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.