Žitie v súčasnosti

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA, PRODUKTIVITA

Môj zoznam od 1-10

V mnohých knihách o osobnom a profesionálnom rozvoji, ktoré čítate, sa často hovorí o bytí v súčasnosti. V angličtine tomu hovoríme nájsť si čas na „ovoňanie ruží“. V Severnom Anglicku, odkiaľ pochádzam (a kde je príliš chladno na to, aby tam rástlo veľa ruží), namiesto toho hovoríme, nájsť si čas, „zastaviť sa a zízať ako ovca“.

Idea je založená na tom, že keď niečo vykonávate alebo ste zapojení v úlohe ako je niektorá z nižšie spomenutých, nemali by ste sa sústrediť na nič iné, len na danú úlohu. Mali by ste byť informovaní o každom, aj zdanlivo bezvýznamnom detaile.

Nemyslite na to, že by ste chceli byť niekde iné. Nemajte v pozadí zapnutý televízor. Nedávajte pozor, či vám nezvoní mobilný telefón. Sústreďte sa. Venujte veľkú pozornosť. Uspejte.

Toto umožňuje aj jednoduché úlohy zapamätateľné a splniteľné. Toto prináša vnútorný pokoj.

Tu je zoznam mojich najobľúbenejších:

 1. Hranie sa s deťmi, zažívať ich život a nemyslieť na prácu, ktorú ešte musíte dokončiť. Úprimne. Neexistuje iné miesto, kde by ste mali byť.
 2. Pomalé holenie
 3. Beh. Zamerajte sa na svoje dýchanie a na zvuk každého kroku, keď sa dotýkate zeme.
 4. Pitie vína. Skúmanie chuť s každým sústom.
 5. Čítanie. Nielen rýchle listovanie, len aby som povedal, že som tento mesiac prečítal novú knihu. Pomaly, veľmi pomaly, načúvajúc slovám. Usilovať sa porozumieť.
 6. Konverzácia. Počúvanie. Skutočné počúvanie. Bez prerušovania.
 7. Sprchovanie. Už ste sa niekedy skutočne sústredili na vôňu umývania vášho tela? Alebo ste oslavovali, keď po vás tečie voda?
 8. Jedenie. Už ste niekedy jedli tak, že ste si nezapamätali akú chuť vlastne jedlo malo? Vychutnajte si vaše jedlo. Sústreďte sa na to. Privoňajte.
 9. Spánok. Žiadna televízia, čítanie, žiaden počítač, ani telefón vedľa postele. Len oddych.
 10. Náklonnosť. Hlboké pozeranie sa do očí. Dotýkanie.

Vaše najobľúbenejšie? Dajte nám vedieť v komentároch..

Komentáre

3 komentáre v "Žitie v súčasnosti"

 1. rasti  

  avatar

  Byť prítomný pri tom čo robím a sústrediť sa len na jednú vec je niečo čo je takmer nemožné. Keď pracujem, myseľ mi blúdi, tak si pustím hudbu a blúdi menej, respektíve moju voľnú kapacitu zamestnáva hudba. Keď idem behať, beriem si MP3 player, kde mi Antony Robins hustí svoje múdrosti do hlavy. Je pre mňa takmer nepredstaviteľné, aby som sa sústredil len na jednu vec. V okamihoch, keď naozaj robím len jedno, tak mám pocit, že mi preteká život pomedzi prsty, že potrebujem pridať. Monotasking je veľmi ťažký.

 2. alena  

  avatar

  11. Hojdanie sa. Príjemné, pomalé, jemné pohojdávanie sa v letnej záhradnej hojdačke pôsobí blahodárne na telo i dušu. Vhodné taktiež na zmiernenie stresu a človek pritom zažíva jedinečný pocit uvoľnenia. 🙂

 3. Daniel  

  avatar

  @rasti – Niekedy je oveľa ľahšie zmeniť prostredie ako zmeniť človeka. Napríklad ak chcem sa na niečo sústrediť, budem tam, kde ma nič nevzruší.
  Ak je to dôležité, viem vybaviť chatu v Tatrách, kde mam 100% kľud a ticho bez prístupu na internet a bez mobilu…no niekedy je to ťažké a človek musí ostať aj v prostredí napríklad doma a v práci, ale každý z nás môže vypnúť TV, rádio, internet, zamknúť dvere…a tak sa sústrediť na jednu vec.
  Táto taktika funguje nielen pri práci, ale aj vo vzťahu, kde sa dá na 100% venovať aj blízkemu človeku, ktorého určite poteší ak sa mu ten druhý úplne venuje.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.