Zoznam „Čo nerobiť“: Zvyky, s ktorými treba hneď prestať

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

to-do-listPočas mojej cesty k dosiahnutiu čo najviac počas života som objavil, že na vylepšenie výkonu sú  zoznamy „Čo nerobiť“ často efektívnejšie ako zoznamy „Čo robiť“.

Dôvod je jednoduchý: čo nerobíme, to ohraničuje, čo môžeme robiť. Prečítajte si to ešte raz, aby ste si boli istí, že tomu rozumiete, kým to pojmete.

Tu je deväť stresujúcich a bežných zvykov, ktoré by sa mlady-uspesny Slováci mali pokúsiť odstrániť. V bodoch nasledujú detailnejšie opisy. Zamerajte sa na jednu alebo dve práve tak akoby ste to urobili s bodmi „vysoko prioritné veci, ktoré treba robiť“:

1. Nezdvíhajte žiadne hovory z utajených čísel

Cíťte sa slobodní v prekvapovaní iných, ale nenechajte sa prekvapovať. Sú to len výsledky  nechceného prerušovania a slabej obchodnej pozície. Nechajte, aby vám nechali odkaz na vašom odkazovači a nahrajte si doň, aby vám radšej poslali email alebo sms.

2. Neriešte posielanie e-mailov ako prvú vec ráno alebo poslednú vec v noci

Skoré e-maily vám zničia vaše priority a plány na celý deň a neskoré vám zabezpečia nespavosť. E-maily môžu počkať do desiatej ráno, keď ste už dokončili aspoň jeden z najdôležitejších bodov „Čo robiť“ počas daného dňa.

3. Nesúhlaste so stretnutiami s nejasným programom alebo so stretnutiami na poslednú chvíľu

Ak je požadovaný výsledok definovaný jasne so stanoveným cieľom a programom obsahujúcim témy / otázky, ktoré budú zodpovedané, žiadne stretnutie alebo rozhovor by nemal trvať dlhšie ako 30 minút. Vyžiadajte si ich vopred, takže sa „môžete čo najlepšie pripraviť a  stráviť spolu užitočný čas.

4. Nenechajte ľudí priveľa hovoriť.

Zabudnite na „ako sa máte?“, keď vám niekto volá. Začnite s „čo môžem pre vás urobiť?“ alebo „mám niečo rozpracované, ale pokračuj…“ Dôležitou časťou k dokončeniu vecí je dostať sa k pointe.

5. Nekontrolujte e-maily neustále. Nechajte si ich nahromadiť a prejdite si ich len v určitom čase.

Toto je najdôležitejší bod. Zamerajte sa na to, aby ste robili najdôležitejšie veci vo vašom živote a kontrolujte si e-maily maximálne dvakrát do dňa. Ja osobne ich prechádzam a odpovedám dopoludnia a neskôr popoludní.

6. Nepreháňajte komunikáciu s menej ziskovými, viac nákladovými obchodnými partnermi

Toto je neistá cesta k úspechu, ale najistejšia cesta k neúspechu je skúšať všetkých uspokojiť. Urobte si analýzu 80/20 vašich obchodných partnerov. Táto sa zakladá na dvoch spôsoboch: ktorých 20% vyrába 80%+ môj zisk a ktorých 20 % míňa 80 % + môj čas.Potom si dajte najhlasnejších a najmenej produktívnych na automatické riadenie zmenou firemnej politiky. Pošlite im e-mail s novými pravidlami: počet povolených telefónnych hovorov, primeraný čas na e-maily, minimálne pravidlá atď. Ak sa im nové pravidlá nepáčia, ponúknite im presun do inej spoločnosti.

7. Nepracujte viac na opravovaní už prekonaného  – určujte si priority

Ak si neurčíte priority, všetko sa zdá neodkladné a dôležité. Ak si určíte na každý deň jednu jedinú najdôležitejšiu úlohu, takmer nič sa nezdá neodkladné alebo dôležité. Často záleží na tom, že dopustíme, aby sa stali malé nepríjemné veci (neskorá odpoveď na telefónny hovor a ospravedlňovanie sa, zaplatenie  nízkeho poplatku s oneskorením, strata nerozumného obchodného partnera, atď) a tak dosiahneme veľké dôležité veci.

8. Nenoste telefón alebo laptop 24 hodín denne a 7 dní v týždni

Vezmite si aspoň jeden deň v týždni voľno od telefónu a počítača. Vypnite ich a odložte. Tiež vám odporúčam, aby ste si nechali telefón doma, ak idete von na večeru. No a čo, ak odpoviete na zmeškaný hovor o hodinu neskôr alebo na
druhý deň ráno? Ako povedal jeden môj priateľ svojmu patnerovi, ktorý pracoval celý deň a večer a očakával od druhých to isté:„Nie som prezident. Nikto by ma nemal potrebovať o ôsmej večer. Nedostal si sa ku mne? A čo zlé sa stalo?“ Odpoveď? Nič.

9. Neočakávajte, že práca zaplní prázdnotu, ktorú spôsobuje nefungujúci vzťah alebo aktivity.

Život nie je len práca. Vaši spolupracovníci by nemali byť vašimi jedinými priateľmi. Plánujte si život a obhajujte si tento plán práve tak ako by ste to robili pri dôležitom obchodnom stretnutí. Nikdy si nepovedzte: „Urobím to tento víkend.“ Sústreďte sa, urobte pár rozhodujúcich vecí a choďte von. Mailovanie, facebook a skypovanie počas celého víkendu nie je vôbec dobrým spôsobom ako stráviť krátky čas, ktorý máme na tejto planéte.

—————————————–
Je skvelé zamerať sa na to, aby sme dokončili veci, ale len raz je možné, aby sme odstránili neustálu  statiku a rozptýlili sa. Ak máte problém rozhodnúť sa, čo robiť, len sa zamerajte na nerobenie. Rozdiel má význam, koniec je ten istý.

Aké ďalšie „čo nerobiť“ by ste pridali do môjho zoznamu?

Teším sa na Vaše reakcie.

Komentáre

2 komentáre v "Zoznam „Čo nerobiť“: Zvyky, s ktorými treba hneď prestať"

  1. pitipitipa  

    avatar

    Este som necitala clanok, ktory by ma neoslovil.Naozaj to vsetko funguje ak clovek chce a Daniel poradi ako na to. Dakujem, potrebujem Vase clanky na upratanie si pred vlastnym prahom a taktiez na dobitie energie. Moje vysledky sa evidentne zlepsuju hoci po urcitom case je zasa moja sebadisciplina nie najlepsia, ale pokusam sa interval zodpovednej prace predlzovat.

  2. Daniel  

    avatar

    Aj vám ďakujeme za milý komentár a držíme vám palce, aby ste ostala vytrvalá vo všetkom, čo vás pozitívne posúva ďalej, či je to práca, rodina, alebo partnerský život.
    Veľa šťastia na dlhej trati.
    Daniel :o)

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.